MS v hokeji 2022 (štvrťfinále): Slovensko viedlo 2:0, ale Anttila strelil dva góly a Fínsko otočilo výsledok (video+foto)

MS v hokeji 2022 (štvrťfinále): Fínsko - Slovensko, Alex Tamáši
Slovenský útočník Alex Tamáši padá po súboji s Fínom Mikaelom Granlundom počas štvrťfinálového zápasu na MS v hokeji 2022. Tampere (Nokia Arena), 26. máj 2022. Foto: Vesa Moilanen/Lehtikuva via AP.
  • aktualizované 26. mája 22:09

Slovenskí hokejisti prehrali s domácimi Fínmi 2:4 vo štvrťfinále tohtoročného svetového šampionátu a to aj napriek tomu, že po góloch Adama Sýkoru a Pavla Regendu v prvej tretine viedli 2:0.

Viac o téme: MS v hokeji 2022

Najlepšími hráčmi duelu v Nokia Arene v Tampere boli Regenda a dvojgólový Marko Anttila. Ďalšie góly domáceho tímu strelili Sakari Manninen a do prázdnej bránky sekundu pred koncom skóroval Saku Mäenalanen po prihrávke Anttilu.

Títo súperi odohrali 38. vzájomný zápas a zrodila sa v ňom 28. prehra Slovákov, ktorí dosiahli sedem triumfov a tri remízy. Hrozivo vyzerá pohľad na štatistiku na vrcholných podujatiach, slovenskí reprezentanti na nich nezvíťazili už dlhých osemnásť rokov. Zatiaľ naposledy Fínov zdolali na MS 2004 v Ostrave, odvtedy na MS alebo ZOH zaznamenali štrnástu prehru bez prerušenia.

Slováci na MS 2022 obsadili konečnú 8. priečku a najlepšími troma hráčmi sa stali brankár Adam Húska a útočníci Tomáš Tatar s Jurajom Slafkovským. Fíni v sobotňajšom semifinále vyzvú Američanov, o finále budú bojovať aj Česi proti Kanaďanom.

MS v hokeji 2022 – štvrťfinále

• Tampere (Nokia Arena)

Fínsko – Slovensko 4:2 (1:2, 1:0, 2:0)

• hralo sa od 19.20 SELČ

8:17 – 0:1 A. Sýkora (M. Lunter)
15:16 – 0:2 P. Regenda (S. Takáč, M. Ivan)
18:27 – 1:2 M. Anttila (N. Friman, V. Pokka)
23:44 – 2:2 M. Anttila
44:01 – 3:2 S. Manninen (J. Sallinen, M. Lehtonen)
59:59 – 4:2 S. Mäenalanen (M. Anttila, H, Björninen) / gól do prázdnej bránky

Vylúčenia:
5:27 M. Granlund – 2 min. (vrazenie na mantinel)
33:08 M. Fehérváry – 2 min. (držanie)
35:41 M. Heiskanen – 2 min. (podrazenie)

strely na bránu: 25:21, vylúčenia: 2:1 na 2 min., presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodcovia: F. Lawrence (Kan.), S. Macfarlane (USA) – J. Davis (USA), E. Yletyinen (Švéd.), 11 341 divákov

Fínsko: Olkinuora – Hietanen, M. Lehtonen, Seppalä, Heiskanen, Pokka, Friman, Ohtamaa, Lindell – Hartikainen, Manninen, Mikael Granlund – Sallinen, V. Filppula, Rajala – Armia, Lammikko, Pesonen – Anttila, Björninen, Mäenalanen
Slovensko: Húska – Čerešňák, Fehérváry, Nemec, Ivan, Grman, Rosandič, Gachulinec, Jánošík – Tatar, Krištof, Slafkovský – Regenda, M. Roman, Takáč – Lantoši, Tamáši, Liška – A. Sýkora, Kollár, Lunter

I. tretina

Skóre duelu v 9. minúte otvoril 17-ročný útočník Adam Sýkora, ktorý čepeľou hokejky tečoval puk za gólmana Jussiho Olkinuoru po strele Mária Luntera0:1. Domáci hokejisti prvýkrát vystrelili na Adama Húsku až v 10. minúte, pomer striel bol v tej chvíli 6:1 pre zverencov trénera Craiga Ramsayho.

V 16. minúte zvýšil svojim piatym gólom na turnaji slovenské vedenie Pavol Regenda0:2. V 19. minúte puk za Húsku tečoval Marko Anttila a znížil na rozdiel gólu – 1:2. Pomer striel po úvodnej dvadsaťminútovke bol 12:7 pre slovenských hokejistov.

II. tretina

V 24. minúte urobil obranca Šimon Nemec pri rozohrávke chybu, nahral priamo Anttilovi a ten strelou švihom spoza kruhu nedal Húskovi šancu a skóroval druhýkrát v zápase – 2:2.

V 35. minúte sa počas fínskej presilovky skvelým zákrokom po strele Teemu Hartikainena vyznamenal Húska a slovenský gólman musel byť pozorný aj po zlej prihrávke Martina Fehérváryho a zakončení Anttilu v oslabení.

V 39. minúte potom zneškodnil aj strelecký pokus Villeho Pokku a následnú dorážku Niklasa Frimana. V poslednej minúte ešte musel vytiahnuť zákrok proti Juhovi Lamikkovi, ktorému pred bránku z rohu klzisku prihral Harri Pesonen.

III. tretina

V 45. minúte už Fíni zavŕšili obrat, keď Mikko Lehtonen poslal od mantinelu puk pred bránku na Jereho Sallinena, s jeho zakončením si ešte Húska poradil, ale s dorážkou Sakariho Manninena už nie – 3:2.

Suomi s 19 bodmi ovládli základnú B-skupiny, keď zaváhali iba v severskom derby proti Švédsku (2:3 po sam. nájazdoch). V ostatných dueloch bodovali naplno (Nórsko – 5:0, Lotyšsko – 2:1, USA – 4:1, Veľká Británia – 6:0, Rakúsko – 3:0, Česko – 3:0).

Zverenci trénera Craiga Ramsayho začali turnaj triumfom nad Francúzskom (4:2), ale potom postupne podľahli Nemecku (1:2), Kanade (1:5) a Švajčiarsku (3:5). Do hry o postup do vyraďovacej časti sa vrátili víťazstvami nad Kazachstanom (4:3) a Talianskom (3:1). Svoj postup medzi do štvrťfinále spečatili v utorok triumfom nad Dánskom (7:1).

V 50. minúte nastrelil Juraj Slafkovský pravú žŕdku Olkinuorovej bránky a o tri minúty sa nepodarilo vyrovnať z dobrej pozície ani Nemcovi a Adam Liška už odrazený puk nedokázal znovu vystreliť na Olkinuoru.

Gólovú bodku zápasu dal sekundu pred koncom po prihrávke Anttilu gólom do opustenej slovenskej bránky Saku Mäenalanen – 4:2.

Hlasy

• zdroj: RTVS

Tomáš Tatar (útočník SR, kapitán): „Som na chalanov veľmi hrdý. Bojovnosť, ktorú sme ukázali na ľade, je fantastická. Fíni využili svoje skúsenosti a postúpili, to rozhodlo. Chcem vyzdvihnúť každého hráča nášho tímu za obetavosť a bojovnosť. Neboli sme ďaleko k tomu, aby sme spravili niečo výnimočné. Mrzí nás, že sme nepostúpili, ale veríme, že fanúšikovia si náš zápas užili. Náš tím nazbieral skúsenosti a v nasledujúcich rokoch to chalani môžu využívať. Verím, že chalani o pár rokov bude mať Slovensko veľmi silný tím. Som rád, že som mohol prísť a pomôcť. Obliecť si národný dresa reprezentovať Slovenskú republiku je vždy niečo výnimočné.“

Peter Čerešňák (obranca SR): „Vyrovnaný zápas so smutný koncom pre nás. Nemyslím si, že sme boli horší. Viedli sme, no súper to otočil. Mrzí nás to, lebo sme chceli ísť ďalej. Vedeli sme, že Fíni nás budú čakať v strednom pásme, my sme sa snažili zachytávať puky pri ich zakladaní útoku. Aj nám to vychádzalo, ale v koncovke sa nám nepodarilo viac ohroziť bránku a dať viac ako dva góly. Hrali sme dobre, ale škoda výsledku. S každým zápasom na turnaji sme sa zlepšovali, aj keď nie každý duel nám vyšiel. Stretli sme sa tu výborná partia, rozumeli sme si. Preto je škoda, že nejdeme ďalej.“

Juraj Slafkovský (útočník SR): „Viedli sme 2:0, ale nepodarilo sa nám to udržať. Fínsko je kvalitný súper. Bola to vyrovnaná partia, čo asi veľa ľudí nečakalo. Taký je hokej. V úvode sme hrali dobre, vyleteli sme na nich, tak sme to chceli, Fíni vedia hrať hokej, je to jeden z najlepších tímov na svete. Dalo sa čakať, že nám to nenechajú. A tak to aj skončilo. Je to ťažké, čakali nás na červenej čiare, nedá sa proti tomu hrať, zatiaľ proti tomu nik nič lepšie nevymyslel. Nie je to pekný hokej, ale je to účinné. Hrával som s Tomášom Tatarom či Michalom Krištofom, užíval som si každú minútu s nimi. Som rá, že som mal v osemnástich rokoch takúto príležitosť.“

Pavol Regenda (útočník SR): „Duel sme začali dobre, dobre sme sa na Fínov takticky pripravili. Dali sme aj dva góly a hrali sme s nimi vyrovnanú partiu. Proti takému súperovi nemôžeme robiť chyby, my sme sa im v tomto súboji nevyhli. Vedeli sme o ich systéme, dobre sme sa pohybovali. Aj po druhom strelenom góle sme sa snažili, ale Fíni majú neskutoční tím a potrestali naše chyby. Na to, že sme tu mali najmladší tím, odviedli sme postupom do štvrťfinále super prácu. Ukázali sme, že chceme. Musíme to hodnotiť pozitívne. Proti nám hrávali väčšinou omnoho skúsenejší hráči.“