MS v hokeji 2022: Slovensko tesne podľahlo Švajčiarsku, zranil sa rozhodca a na konci nebola využitá dlhá presilovka (video+foto)

MS v hokeji 2022: Švajčiarsko - Slovensko
Christoph Bertschy zo Švajčiarska (vpredu) v súboji s padajúcim Tomášom Tatarom zo Slovenska počas zápasu A-skupiny na MS v hokeji 2022 vo Fínsku. Helsinki, 18. máj 2022. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 18. mája 22:29

Slovenskí hokejisti prehrali so Švajčiarmi 3:5 vo svojom štvrtom zápase na tohtoročnom svetovom šampionáte vo Fínsku. Najlepšími hráčmi duelu v Helsinki Ice Hall boli Miloš Roman a Nico Hischier.

Viac o téme: MS v hokeji 2022

Švajčiari prestrieľali Slovákov pomerom 30:16. O presné zásahy Slovenska sa postarali už spomínaný Roman, Juraj Slafkovský a Samuel Takáč. Brankár Adam Húska predviedol 26 zákrokov. Proti Švajčiarsku nastúpili Slováci v 73 zápasoch, v ktorých 29-krát zvíťazili, v siedmich sa zrodila remíza a 37 duelov pre seba uchmatol súper.

Zverenci trénera Craiga Ramsayho majú zatiaľ na konte iba tri body za úvodný triumf nad Francúzskom (4:2), v druhom zápase nestačili na Nemecko (1:2) a v pondelok podľahli aj Kanade (1:5). Švajčiarsko je zatiaľ v helsinskej skupine stopercentné – okrem Slovenska zdolalo aj Taliansko (5:2), Dánsko (6:0) a v utorok aj Kazachstan (3:2).

MS v hokeji 2022 / A-skupina

• Helsinki Ice Hall

Švajčiarsko – Slovensko 5:3 (1:1, 2:1, 2:1)

• hrá sa od 19.20 SEČ

0:52 – 1:0 D. Malgin (P. Suter) / gól v oslabení
10:33 – 1:1 M. Roman (R. Lantoši, A. Liška)
23:56 – 2:1 D. Egli (T. Scherwey, Ch. Bertschy)
25:32 – 2:2 J. Slafkovský (M. Krištof, T. Tatar)
32:59 – 3:2 T. Meier (P. Suter)
45:44 – 4:2 N. Hischier (Ch. Marti)
49:07 – 4:3 S. Takáč (A. Sýkora, M. Grman)
59:36 – 5:3 F. Herzog (D. Malgin, P. Suter) / gól do prázdnej bránky

Vylúčenia:
0:20 Ch. Bertschy – 2 min. (podrazenie)
6:29 M. Grman – 2 min. (nedovolené bránenie)
11:41 T. Geisser – 2 min. (hákovanie)
27:43 J. Siegenthaler – 2 min. (podrazenie)
30:52 T. Meier – 2 min. (hra so zdvihnutou hokejkou)
31:38 R. Lantoši – 2 min. (podrazenie)
32:32 J. Moser – 2 min. (držanie)
33:36 M. Grman – 2 min. (podrazenie)
35:48 Slovensko – 2 min. (veľa hráčov na ľade)
37:05 Švajčiarsko – 2 min. (veľa hráčov na ľade)
38:30 Ch. Bertschy – 2 min. (seknutie)
43:12 Švajčiarsko – 2 min. (veľa hráčov na ľade)
53:33 M. Fora – 5 min. + DKZ (faul kolenom)
54:13 J. Siegenthaler – 2 min. (hrubosť)
58:29 Slovensko – 2 min. (zdržiavanie hry)

strely na bránku: 30:16, vylúčenia: 8:5 na 2 min., navyše: Ch. Fora 5 min. + DKZ za faul kolenom, presilovky: 0:0, oslabenia: 1:0, rozhodcovia: A. Ansons (Lot.), J. Rekucki (USA) – J. Davis (USA), H. Sormunen (Fín.)

Švajčiarsko: Genoni – Kukan, Siegenthaler, Fora, Moser, Glauser, Geisser, Egli, Marti – Kurashev, Hischier, Meier – Simion, Malgin, Suter – Ambühl, Corvi, Herzog – Thürkauf, Bertschy, Scherwey
Slovensko: Húska – Čerešňák, Fehérváry, Nemec, Ivan, Grman, Rosandić, Jánošík – Tatar, Krištof, Pospíšil – Regenda, Minárik, Slafkovský – Lantoši, Roman, Liška – Sýkora, Tamáši, Takáč – Lunter

I. tretina

Už v 20. sekunde za faul na Tomáša Tatara putoval na trestnú lavicu Christoph Bertschy, ale v slovenskej presilovej hre sa po chybe Petra Čerešňáka dostal do samostatného úniku Denis Malgin, ktorý nedal brankárovi Adamovi Húskovi šancu – 1:0.

Zakrátko Čerešňák nechtiac prihral puk Calvinovi Thürkaufovi, toho však Húska už vychytal. V 7. minúte hrali prvú presilovú hru aj Švajčiari. Vytvorili si útočný tlak a niekoľkokrát ohrozili slovenského gólmana, ale svoj náskok si nezvýšili.

V 11. minúte svojim prvým gólom na turnaji vyrovnal Miloš Roman, keď dorazil puk za Leonarda Genoniho po zakončení Róberta Lantošiho1:1. O minútu neskôr dostali Slováci druhú presilovkovú príležitosť. Nič z nej nevyťažili, naopak, Švajčiari mohli znova skórovať vo vlastnom oslabení po úniku Foru. Húska čelil v prvej dvadsaťminútovke 17 strelám, Genoni len šiestim.

II. tretina

Do druhej tretiny nenastúpil Pospíšil, ktorý už pred zápasom nebol úplne fit. Hneď v úvode tretiny Michal Krištof trafil tyčku švajčiarskej bránky.

Od 24. minúty „Helvéti“ v Helsinki Ice Hall opäť viedli, strelu Dominika Egliho za chrbát Húsku nešťastne tečoval Mário Grman2:1. O 96 sekúnd však už bolo zase vyrovnané, keď Juraj Slafkovský vyťažil z dobrej práce Tatara, pohotovo vystrelil švihom z pravého kruhu a pripísal si konto svoj prvý gól na turnaji – 2:2. Ešte predtým musel po zrážke so Samuelom Takáčom odstúpiť zo zápasu čiarový rozhodca Hannu Sormunen.

V 28. minúte hrali Slováci tretiu presilovku v zápase, no aj tá zostala nevyužitá. Vzápätí fauloval Jonas Siegenthaler, ale početnú výhodu Slovákov skrátilo vylúčenie Róberta Lantošiho. Ani vo formáte štyroch proti štyrom sa nehralo dlho, Tatar si individuálnou akciou pred bránkou súpera vypýtal faul.

Hneď ako sa skončila krátka presilovka Slovenska štyroch proti trom, naskočil z trestnej lavice Timo Meier, prebral si odrazený puk a presnou strelou do horného rohu Húskovej bránky poslal svoj tím do vedenia – 3:2. Séria vylúčení pokračovala a Slováci hrali v závere tretiny presilovku o dvoch hráčov dlhú 35 sekúnd, ale neskórovali.

III. tretina

Na začiatku tretej tretiny dohrávali Slováci presilovú hru, ale nestihli ju využiť. V 44. minúte Švajčiari druhýkrát v zápase zle striedali a Slováci hrali ďalšiu presilovku, v ktorej Tatar nastrelil hornú žŕdku Genoniho bránky. Len polminúty po ubránení oslabenia Švajčiari opäť udreli, keď Christian Marti vysunul Nica Hischiera a švajčiarsky kapitán zakončením medzi Húskove betóny zvýšil na rozdiel dvoch gólov – 4:2.

V 50. minúte so šťastím znížil Samuel Takáč, keď sa puk po jeho strele za Genoniho odrazil od obrancu Tobiasa Geissera – 4:3. V 51. minúte mal opäť smolu Tatar, ktorý trafil len konštrukciu odkrytej bránky. V 54. minúte putoval po faule na Adama Lišku predčasne pod sprchy Michael Fora a po vylúčení Jonasa Siegenthalera to bola presilovka 5 proti 3, ale tú slovenskí hokejisti nevyužili. Nevyrovnali ani v hre 6 proti 4, keď už bol brankár Húska na striedačke.

Minútu aj 31 sekúnd pred koncom urobila slovenská lavička pri striedaní chybu a dostala dvojminútový trest za zdržiavanie hry. Gólovú bodku zápasu dal strelou do prázdnej bránky Fabrice Herzog – 5:3. Po záverečnom hvizde sa strhla na ľade hromadná šarvátka.

Hlasy

• zdroj: RTVS

Peter Čerešňák (obranca SR): „Nebol to vydarený zápas z mojej strany ani zo strany tímu. Predstavovali sme si to inak. Bojovali sme, ale nepodarilo sa nám zvrátiť výsledok. Chýbal nám gól, presilovky piatich proti trom treba premieňať. Nezostáva nám nič iné len nevešať hlavy a sústrediť sa na ďalšie zápasy, ktoré sú ešte pred nami.“

Martin Fehérváry (obranca SR): „Bol to náročný duel, nezačali sme úplne najlepšie, Švajčiari nás dobre napadali, nevedeli sme sa dostať do útočného pásma. V ďalších dvoch tretinách sme boli lepší, dostali sme ich pod tlak, no presilovky nám nefungovali. Musíme na nich popracovať, nevedeli sme si posúvať puky, nevychádzal nám prechod do útočného pásma, nemali sme presné prihrávky. Snažili sme sa niečo vytvoriť, mali sme strely, ale nevychádzala nám finálna prihrávka. Musíme sa poučiť z chýb a pozerať sa dopredu, dobre zregenerovať a pripraviť sa na ďalšie zápasy.“

Tomáš Tatar (kapitán SR): „Budeme si musieť sadnúť k presilovkám a nejako sa poradiť, ako ich hrať lepšie, vôbec nám to nešlo. Strašne sa narobíme na naše góly a tie, ktoré dostávame, sú veľké nezmysly. Všetkých nás to ubíja, chýba nám trošku šťastia, aby nám viac gólov padlo. Musíme však myslieť pozitívne, ešte máme tri zápasy, v ktorých môžeme získať body, musíme mať hlavy hore. Veľmi nás to bolí. Adam pochytal veľa tutoviek, ale my musíme dať gól, berieme to na seba. Máme čas porozmýšľať a dúfam, že to bude lepšie. Budem sa snažiť motivovať chalanov, všetky ďalšie zápasy sa dajú zvládnuť a keď to dokážeme, môžeme postúpiť.“