MS v hokeji 2022: Slovensko zvíťazilo nad Talianskom a pripísalo si ďalšie body (video+foto)

MS v hokeji 2022: Taliansko - Slovensko
Zľava: Martin Fehérváry, Michal Krištof a Tomáš Tatar zo Slovenska sa radujú z gólu v bránke Talianska počas zápasu A-skupiny na MS v hokeji vo Fínsku. Helsinki, 21. máj 2022. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 21. mája 22:11

Nádej slovenskej hokejovej reprezentácie na vytúžený postup do štvrťfinále majstrovstiev sveta vo Fínsku stále žije, zverenci trénera Craiga Ramsayho v sobotňajšom večernom súboji helsinskej A-skupine zdolali Talianov 3:1.

Slováci majú na svojom konte zo šiestich duelov deväť bodov a v tabuľke im patrí piata priečka o skóre za štvrtými Dánmi. Slovenskí hokejisti majú pred sebou už len jeden duel, v utorok popoludní vyzvú Dánov.

Viac o téme: MS v hokeji 2022

Slováci majú všetko vo svojich rukách, bez ohľadu na ďalšie výsledky im na postup do vyraďovacej časti postačí triumf v riadnom hracom čase.

Ak predtým Dáni nezvíťazia v súboji s Kanaďami, stačiť im bude aj triumf po predĺžení alebo samostatných nájazdoch.

V 19. vzájomnom súboji sa zrodil štrnásty triumf Slovákov, ktorí dosiahli aj jednu remízu a štyri prehry. V elitnej kategórii MS si títo súperi zmerali sily siedmykrát a hráči SR si pripísali siedme víťazstvo.

V minulosti Talianov zdolali na šampionátoch v rokoch 1997, 1998, 1999, 200, 2014 a 2017.

MS v hokeji 2022 / A-skupina

• Helsinki Ice Hall

Taliansko – Slovensko 1:3 (0:2, 0:0, 1:1)

10:31 0:1 – Krištof (Tatar, Slafkovský)

19:54 0:2 – Sýkora (Tatar, Slafkovský)

44:09 1:2 – Trivellato (S. Kostner) / presilová hra

49:14 1:3 – Tamáši (Ivan, Lantoši) / presilová hra

Vylúčenia:

21:14 Lantoši – 2 min. (nedovolené bránenie)

29:25 Glira – 2 min. (podrazenie)

35:02 Mantinger – 2 min. (príliš veľa hráčov na ľade)

41:40 Miglioranzi – 2 min. (podrazenie)

42:13 Slafkovský – 2 min. (hákovanie)

47:17 Perna – 2 min. (krosček)

48:53 Petan – 2 min. (hrubosť)

48:53 Regenda – 2 min. (hrubosť)

51:25 Lantoši – 2 min. (nebezpečná hra vysokou hokejkou)

strely na bránku: 17:34, vylúčenia: 5:4 na 2 min., presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodcovia: Ansons (Lot.), Rohatsch (Nem.) – Constantineau (Fran.), Zunde (Lot.)

Taliansko: Bernard – Trivellato, Di Perna, Miglioranzi, Pietroniro, Glira, Gios, Spornberger – Frigo, Mantenuto, McNally – Sanna, S. Kostner, Petan – Frank, Hannoun, D. Kostner – Insam, Traversa, Mantinger, Deluca
Slovensko: Húska – Čerešňák, Fehérváry, Nemec, Ivan, Grman, Jánošík, Gachulinec, Rosandič – Tatar, Krištof, Slafkovský – Regenda, Roman, Takáč – Lantoši, Tamáši, Liška – Sýkora, Kollár, Lunter

Slováci začali sobotňajší duel aktívne a v prvej tretine dovedna 15 striel na bránku premenili na dva góly. Najprv sa v 11. minúte ujala dorážka Michala Krištofa a šesť sekúnd pred prvou sirénou sa do listiny strelcov zapísal aj mladík Adam Sýkora.

Druhá dvadsaťminútovka nebola príliš atraktívna a stav sa v nej nezmenil. Hráči SR sa najprv ubránili pri vylúčení Róberta Lantošiho, neskôr nevyužili dve početné výhody.

V tretej časti v 45. minúte Taliani skorigovali zásluhou presilovkového gólu Alexa Trivellata, neskôr však tiež v početnej výhode dodal pokoj na slovenské hokejky Alex Tamáši gólom na 3:1.

Reprezentanti Talianska viac ako dve minúty pred koncom III. tretiny siahli k hre bez brankára, počas nej sa však už stav nezmenil.

Hlasy

• zdroj RTVS

Alex Tamáši (útočník SR): „Na dnešný gól asi nikdy nezabudnem. Dúfal som, že mi to konečne padne, už skôr som na to mal šance. Dôležité bolo byť na puku, hrať u súpera v pásme, veľa korčuľovať a nepúšťať Talianov k nejakej hre. Teraz máme dva dni voľna a prídu vhod, teraz sme absolvovali dva súboje za dva dni. Musíme si oddýchnuť a dobre sa pripraviť na utorok.“

Tomáš Tatar (útočník SR): „Myslím si, že to bol jeden z našich najzodpovednejších výkonov. Chalanov som chválil za to, že sme nespravili žiadnu somarinu. Kontrolovali sme zápas a aj keď Taliani znížili, zachovali sme pokoj a hrali svoju hru. Bol to náročný zápas, no splnili sme si náš cieľ a zápas dotiahli do víťazného konca. Smerom dopredu sme to mohli hrať tak aj v piatok proti Kazachstanu, aby sme puky dávali hlbšie, najmä keď vedieme. V hre piatich proti piatim sme boli lepší. Bojovnosť a energia tam je, mladší hráči na šampionáte v tomto smere zbierajú skúsenosti. Korčuliarsky sme na tom veľmi dobre, len musíme nabrať ešte skúsenosti. Myslím si, že tento tím má budúcnosť.“

Adam Sýkora (útočník SR): „Bolo to vydreté víťazstvo, aj keď to boli Taliani, lebo súperi sú na tomto šampionáte vyrovnaní. Viedli sme po prvej časti 2:0, druhú sme zvládli a pred treťou tretinou sme si vraveli, že sa nemôžeme Talianov zľaknúť. Aj keď sme inkasovali, tak sme stali svoju hru a zvíťazili sme. Smerom dopredu nám vychádzali prostismerné kľučky a využívali sme bekov, to bol recept, ktorým sme chceli hrať. Turnaj pokračuje a verím, že ešte dosiahneme nejaký dobrý výsledok.“