MS v hokeji do 18 rokov (o záchranu – 1. zápas): Slovensko podľahlo Švajčiarsku, je krok od vypadnutia

Slovensko - Švajčiarsko (MS v hokeji do 18 rokov)
  • aktualizované 25. apríla 14:00

UMEA 25. apríla (WebNoviny.sk) – Slovenská hokejová reprezentácia do 18 rokov prehrala vo štvrtok prvý duel o udržanie sa v elitnej kategórii. V sérii hranej na dve víťazstvá podľahla Švajčiarsku 1:4. Druhý zápas o záchranu sa hrá v sobotu o 19.30 h a prípadný tretí sa uskutoční v nedeľu o 15.30 h. Všetky tri stretnutia hostí A3 Arena v meste Umea.

Slovensko vo štvrtok viedlo 1:0

Tím SR „18“ vo štvrtok začal dobre a od 3. minúty viedol presilovkovým gólom Dominika Sojku. Súper však ešte v prvej tretine otočil skóre zásahmi Schläpfera a Stoffela.

Rozhodcovia za stavu 1:1 neuznali po jednom góle Slovákom aj Švajčiarom. Hneď po prvej prestávke pridal tretí zásah Švajčiarov v početnej výhode Jobin a definitívnu podobu výsledku dal gólom do prázdnej bránky pri power play Slovákov Canova.

Druhý triumf Švajčiarov na turnaji

Slovenská hokejová „osemnástka“ hrá o záchranu prvýkrát od roku 2013, keďže na predchádzajúcich piatich šampionátoch sa predstavila vo štvrťfinále. Zverenci trénera Viliama Čacha v základnej B-skupine ani raz nezvíťazili a postupne podľahli Rusom 3:6, Američanom 5:12, Švédom 1:5 aj Lotyšom 0:2.

Mladí Švajčiari na tohtoročnom šampionáte vo Švédsku raz zvíťazili (Bielorusko – 5:4 po predĺžení) a trikrát prehrali (Kanada – 4:7, Česko – 2:8, Fínsko – 0:12). V skupinovej fáze teda inkasovali až 31 gólov a vo všetkých zápasoch čelili približne šesťdesiatim strelám.

MS v hokeji do 18 rokov (o záchranu – 1. zápas)

• A3 Arena – Umea

Švajčiarsko „18“ – Slovensko „18“ 4:1 (2:1, 1:0, 1:0)

•  stav série: 1:0

02:46 – 0:1 D. Sojka (M. Čajkovič, O. Turan) – presilová hra
09:27 – 1:1 E. Schläpfer (N. Fuss, J. Zuercher)

10:48 A. Valigura – 2 min. (podrazenie)
14:21 S. Knak – 2 min. (držanie hokejky)
45:11 O. Turan – 2 min. (hrubosť)
50:18 B. Guggenheim – 2 min. (nedovolené bránenie)
53:11 R. Pezzullo – 2 min. (hákovanie)
54:36 E. Schläpfer – 2 min. (hákovanie)
58:27 D. Mudrák – 2 min. (hrubosť)

strely na bránu: 28:32, vylúčenia: 6:9 na 2 min., presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, rozhodcovia: G. Labonte (Kan.), A. Šrubok (Biel.) – P. Badyl (Biel.), J. Kilian (Nór.)

Švajčiarsko „18“: Henauer – Delémont, Fiedler, Pezzullo, Baragano, Guggenheim, Chanton, Rubanik, Ugazzi – Stoffel, Salzberger, Knak – Daehler, Canova, Jobin – Zuercher, Schläpfer, Fuss – Marchand, Valenza, Bardh
Slovensko“18″: Hlavaj (22. P. Kozel) – Turan, Golian, Lavička, Kňažko, Mudrák, Gajdoš, Hlaváč, Beňo – Turanský, Sojka, Čajkovič – Chromiak, Haščák, Krajč – Škvarek, Jellúš, Valigura – Mrázik, Eliáš, Lašák

Hlasy

• zdroj: SZĽH

Viliam Čacho (tréner SR „18“): „Zápas by som rozdelil na dve časti. V tej prvej sme nehrali veľmi dobre, keď sme súpera pustili do gólových príležitostí, ktoré Švajčiari využili. Po treťom góle sme zápas ovládli a vytvorili si veľa šancí, ale nedokázali ich premeniť. Súper hrozil iba z brejkov. Veľmi nás to mrzí, pretože je to hrateľný protivník. Mohli sme to pokojne zvládnuť. Viedli sme a prišli dve nepochopiteľné vylúčenia, ktoré si musíme rozobrať. Dá sa na to vyhovárať, ale duel bol veľmi ovplyvnený kvalitou rozhodcov. V druhom súboji musíme nadviazať na výkon z druhej polovice dnešného súboja. Keď v sobotu vstúpime do stretnutia tak, ako sme dnes absolvovali druhú polovicu, tak verím, že budeme úspešní.“

Michal Mrázik (útočník SR „18“): „Máme ešte viac nôž na krku, ako sme mali. V sobotu neberieme nič iné ako víťazstvo. Nakopla nás využitá presilovka, ale prišiel mierny skrat a dostali sme dva góly. Padla na nás mierna „deka“ a hralo sa nám ťažko. V druhej polovici súboja sme boli lepší, najmä v tretej tretine sme ukázali, že na to máme. Súpera sme dosť zatlačili, ale nestrelili sme gól ani z vyložených šancí.“