MS v hokeji do 18 rokov: Slovensko zdolalo po dráme Švajčiarsko, o zostupujúcom rozhodne tretí zápas

Slovensko - Švajčiarsko
  • aktualizované 27. apríla 22:23

UMEA 27. apríla (WebNoviny.sk) – Slovenskí hokejoví reprezentanti do 18 rokov zvíťazili v sobotňajšom druhom dueli o záchranu medzi elitou na majstrovstvách sveta tejto vekovej kategórie vo Švédsku nad Švajčiarskom tesne 4:3 a vyrovnali stav série hranej na dve víťazstvá na 1:1.

Rozhodlo trestné strieľanie

Do zápasu vstúpili lepšie mladí Slováci, ktorí sa v 3. min ujali vedenia zásluhou Adriána Valiguru.

Švajčiari stihli vyrovnať ešte v prvej tretine, tri sekundy pred klaksónom sa presadil Ronny Dahler. Hráči z krajiny „helvétskeho kríža“ išli v 26. min do vedenia po góle Joela Salzgebera, ale Slováci odpovedali už o tri minúty z hokejky Samuela Krajča. Už o minútu a pol bolo 3:2 pre SR po trefe Lukáša Škvareka. V závere druhej časti hry Švajčiari vyrovnali vďaka zásahu Gaetana Jobina, ale víťazstvo si napokon vybojovali slovenskí hokejisti – v 58. min Maxim Čajkovič premenil trestné strieľanie.

Slováci v základnej skupine nevyhrali

Slovenská hokejová „osemnástka“ hrá o záchranu prvýkrát od roku 2013, keďže na predchádzajúcich piatich šampionátoch sa predstavila vo štvrťfinále. Zverenci trénera Viliama Čacha v základnej B-skupine ani raz nezvíťazili a postupne podľahli Rusom 3:6, Američanom 5:12, Švédom 1:5 aj Lotyšom 0:2.

Mladí Švajčiari na tohtoročnom šampionáte vo Švédsku raz zvíťazili (Bielorusko – 5:4 po predĺžení) a trikrát prehrali (Kanada – 4:7, Česko – 2:8, Fínsko – 0:12). V skupinovej fáze teda inkasovali až 31 gólov a vo všetkých zápasoch čelili približne šesťdesiatim strelám.

MS v hokeji do 18 rokov (o záchranu – 2. zápas)

• A3 Arena – Umea

Slovensko „18“ Švajčiarsko „18“ 4:3 (1:1, 2:2, 1:0)

•  stav série: 1:1 (hrá sa na dve víťazstvá)

02:17 – 1:0 A. Valigura (A. Turanský)
19:57 – 1:1 R. Daehler (J. Gaetan, J. Canova)
25:56 – 1:2 J. Salzberger (B. Guggenheim)
28:35 – 2:2 S. Krajč (M. Chromiak)
29:59 – 3:2 L. Škvarek (J. Lašák, J. Eliáš)
38:45 – 3:3 J. Gaetan (R. Daehler)
57:32 – 4:3 M. Čajkovič (tr. strieľanie)

Vylúčenia:
00:06 Y. Stoffel – 2 min. (hra so zdvihnutou hokejkou)
09:26 A. Golian – 2 min. (podrazenie)
20:41 J. Salzberger – 2 min. (hákovanie)
21:43 O. Turan – 2 min. (seknutie)
31:57 D. Mudrák – 2 min. (podrazenie)
43:09 C. Fiedler – 2 min. (nedovolené bránenie)
50:03 L. Škvarek – 2 min. (hákovanie)
54:48 M. Čajkovič – 2 min. (hákovanie)

strely na bránu: 35:46, vylúčenia: 5:3 na 2 min., presilovky: 0:0, oslabenia: 0:0, rozhodcovia: A. Brannare (Fín.), O. Hejduk (ČR) – P. Badyl (Biel.), J. Kilian (Nór.), 152 divákov

Slovensko „18“: Kozel – Turan, Gajdoš, Lavička, Kňažko, Mudrák, Golian, Hlaváč, Beňo – Mrázik, Sojka, Čajkovič – Chromiak, Haščák, Krajc – Turanský, Jellúš, Valigura – Škvarek, Eliáš, Lašák
Švajčiarsko“18″: Henauer – Delémont, Fiedler, Pezzullo, Baragano, Guggenheim, Chanton, Rubanik, Ugazzi – Stoffel, Salzgeber, Knak – Daehler, Canova, Jobin – Zürcher, Schläpfer, Fuss – Marchard, Valenza, Bardh