MS v hokeji do 18 rokov: Slovensko vypadlo z elitnej kategórie, Švajčiarsko vyhralo rozhodujúci zápas

Slovensko - Švajčiarsko
  • aktualizované 28. apríla 19:48

UMEA 28. apríla (WebNoviny.sk) – Slovenskí hokejoví reprezentanti do 18 rokov nezvládli rozhodujúci duel o záchranu na majstrovstvách sveta tejto vekovej kategórie vo Švédsku.

Stav série so Švajčiarmi bol po dvoch súbojoch vyrovnaný 1:1. V tom úvodnom uspeli „helvéti“ 4:1 a v sobotu sa z triumfu 4:3 tešili mladí Slováci. V nedeľu popoludní v meste Umea podľahli rovesníkom zo Švajčiarska 3:6 a minimálne na rok opúšťajú elitu.

Slováci vypadli do A-skupiny I. divízie MS hráčov do 18 rokov aj v jari 2011 a v nasledujúcej sezóne si v domácom prostredí vybojovali návrat do elitnej kategórie. Zostúpili teda opäť po ôsmich rokoch.

V prvej tretine nedeľňajšieho súboja slovenskí hokejisti dvakrát zmazali najtesnejší náskok súpera, keď Jozef Haščák vyrovnal na 1:1 a Michal Mrázik v presilovke na 2:2.

V závere druhej a úvode tretej časti však Švajčiari dosiahli po jednom góle a spečatili ým osud Slovákov a potom v 51. min v rozpätí 33 sekúnd pridali ďalšie dva zásahy. Neskôr už len zmiernil prehru slovenského družstva Haščák.

Mladíci spod Tatier síce mali v súboji streleckú prevahu (44:39), ale nízka efektivita v zakončení ich stála zotrvanie medzi elitou. Duel nedohral slovenský útočník Maxim Čajkovič, ktorý v 56. min inkasoval trest v hre za kopnutie.

Zverenci trénera Viliama Čacha v základnej B-skupine ani raz nezvíťazili a postupne podľahli Rusom 3:6, Američanom 5:12, Švédom 1:5 aj Lotyšom 0:2. Mladí Švajčiari na tohtoročnom šampionáte vo Švédsku v skupinovej fáze raz zvíťazili (Bielorusko – 5:4 po predĺžení) a trikrát prehrali (Kanada – 4:7, Česko – 2:8, Fínsko – 0:12).

MS v hokeji do 18 rokov (o záchranu – 3. zápas)

• A3 Arena – Umea

Švajčiarsko „18“ Slovensko „18“ 6:3 (2:2, 1:0, 3:1)

•  stav série: 2:1 (hralo sa na dve víťazstvá)

04:13 – 1:0 J. Canova
13:03 – 1:1 J. Haščák
13:45 – 2:1 N. Fuss (E. Schlaepfer)
16:40 – 2:2 M. Mrázik (M. Čajkovič) – presilová hra
37:21 – 3:2 R. Dähler (J. Canova)
41:56 – 4:2 J. Salzgeber (N. Fuss, J. Zuercher)

46:23 Y. Stoffel – 2 min. (podrazenie)
48:14 S. Krajč – 2 min. (hra so zdvihnutou hokejkou)
53:28 E. Schlaepfer – 2 min. (hákovanie)
55:36 M. Čajkovič – trest v hre do konca zápasu za kopnutie
55:36 M. Mrázik – 2 min. (seknutie)

strely na bránu: 39:44, vylúčenia: 5:6 na 2 min., navyše: 56. M. Čajkovič (SR) trest v hre za kopnutie, presilovky: 1:2, oslabenia: 0:0, rozhodcovia: J. Koova (Fín.), M. Linde (Švéd.) – N. Šalagin (Rus.), J. Spur (ČR), 76 divákov

Švajčiarsko“18″: Henauer – Delémont, Fiedler, Pezzulo, Baragano, Guggenheim, Chanton, Ugazzi, Rubanik – Knak, Salzgeber, Stoffel – Dähler, Jobin, Canova – Schlaepfer, Fuss, Zuercher – Marchand, Valenza, Bardh.
Slovensko „18“: Kozel – Turan, Gajdoš, Lavička, Kňažko, Mudrák, Golian, Hlaváč, Beňo – Sojka, Mrázik, Čajkovič – Haščák, Chromiak, Krajč – Valigura, Jellúš, Turanský – Škvarek, Eliaš, Lašák

Hlas

• zdroj: SZĽH

Viliam Čacho (tréner SR „18“): „Ťažko sa hľadajú slová. Všetkých nás to nesmierne mrzí. Nálada určite nie je dobrá. Dovolím si pritom povedať, že sme neodohrali zlý zápas. Mali sme viac príležitostí, aj sme boli na puku viac ako súper a hrali sme skoro len na jednu bránku. Lenže, bohužiaľ, nedokázali sme streliť dostatočný počet gólov. Naopak, súper trestal každú jednu našu chybičku. Naozaj sme boli lepší a dostali sme tri minúty pred koncom druhej tretiny gól v momente, keď sme boli v tlaku. Nášmu obrancovi na modrej preskočil puk hokejku, je to kardinálna chyba, čo mužstvo určite zasiahne. Keď sme chceli vyrovnať, dali sme si vlastný gól. Je to šport, nevyšlo nám to a mrzí nás to pre Slovensko a aj ďalší ročník, ktorý nás bude musieť znovu ‚vyškriabať‘ hore.“

Oliver Turan (obranca SR „18“): „Bohužiaľ, zápas nám nevyšiel. Robili sme individuálne chyby, ktoré Švajčiari trestali. Nevyšlo nám to ako celý turnaj a v kabíne vládne veľké sklamanie. Kľúčovými momentmi boli tretí inkasovaný gól pred koncom druhej tretiny a štvrtý na začiatku tretej. Do poslednej časti sme napriek tomu išli s tým, že to chceme otočiť, po ich góloch však psychika išla strašne dole. Oni boli na koni a nám sa nič nedarilo. Ani jeden zápas sme, žiaľ, nedokázali hrať 60 minút naplno. Boli chvíle, kedy sme makali jeden za druhého, ale súperi trestali každú našu chybu.“

Jozef Haščák (útočník SR „18“, strelec dvoch gólov): „Ťažko sa to hodnotí. V celom zápase sme mali prevahu a je neskutočné, čo sme dokázali urobiť po individuálnej stránke, lebo naše chyby nás stáli prakticky celý turnaj. Proti Švajčiarom sme za stavu 2:2 mali tlak a veľa vyložených šancí, ale dostali sme góly po hlúpych chybách, ktoré súper trestá. Pri takejto efektivite môžeme hrať jedine tak gorotky. Chýbala nám chladnokrvnosť a ‚špinavé‘ góly. Stále sme si však verili, že duel môžeme otočiť, po mojom góle na 3:6 sme chceli dať ešte rýchle góly, pribrzdili nás však vylúčenia, po nich sa ťažko dá niečo urobiť. Musíme si uvedomiť, že hráme za Slovensko a nie za seba. Je to obrovské sklamanie a musíme si vstúpiť do svedomia a znížiť naše egá.“