Slovensko na MS v hokeji do 20 rokov zdolalo Kazachstan, rozhodli góly zo záveru zápasu (video)

Samuel Hlavaj
  • aktualizované 27. decembra 20:10

Slovenská hokejová reprezentácia do 20 rokov zvíťazila vo svojom úvodnom zápase na svetovom šampionáte v Česku nad Kazachstanom 3:1.

Zverenci trénera Róberta Petrovického sa však na úvodný triumf na turnaji poriadne nadreli. Víťazný gól strelil 176 sekúnd pred koncom tretej tretiny Daniel Vladimír Tkáč. Najlepšími hráčmi zápasu v třineckej WERK Aréne boli Tamirlan Gajtamirov a brankár Samuel Hlavaj.

Slováci na ostatných štyroch svetových šampionátoch neprešli cez štvrťfinálové brány. Na predošlom turnaji v Kanade podľahli vo vyraďovacej fáze Rusom vysoko 3:8, pričom po dvoch tretinách prehrávali už 0:7. Cieľom slovenského tímu je opäť prebojovať sa medzi osmičku najlepších. Ďalšími súpermi mladých Slovákov v základnej A-skupine budú Fíni, Švajčiari a Švédi.

MS v hokeji do 20 rokov

• A-skupina

Slovensko – Kazachstan 3:1 (0:0, 1:1, 2:0)

• WERK Aréna Třinec

24:49 – 1:0 O. Okuliar (S. Kňažko) – presilová hra
29:43 – 1:1 M. Musorov (D. Butenko) – presilová hra
57:04 – 2:1 D. V. Tkáč (M. Mrázik, D. Mudrák)
59:54 – 3:1 R. Džugan (D. Mudrák) – gól do prázdnej bránky

Vylúčenia:
2:45 D. Jendek – 2 min. (hákovanie)
5:13 Kazachstan – 2 min. (veľa hráčov na ľade)
11:27 D. V. Tkáč – 2 min. (hra so zdvihnutou hokejkou)
16:45 V. Šlyčkov – 2 min. (nedovolené bránenie)
18:31 T. Gajtamirov – 2 min. (podrazenie)
19:39 D. V. Tkáč – 2 min. (sekanie)
23:34 V. Sajko – 2 min. (podrazenie)
29:05 O. Turan – 2+10 min. (úder do hlavy a krku)
34:00 S. Alexandrov – 2+10 min. (úder do hlavy a krku)
35:22 O. Okuliar – 2 min. (krosček)
50:06 S. Kňažko – 2 min. (hra so zdvihnutou hokejkou)
54:15 B. Česánek – 2 min. (vyhodenie puku)

strely na bránu: 24:23, vylúčenia: 7:5 na 2 min., navyše: 30. O. Turan a 35. S. Alexandrov 10 min. za úder do hlavy a krku, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodcovia: A. Schrader (Nem.), M. Tscherrig (Švaj.) – V. Lederer (ČR), T. Nordlander (Švéd.), 4915 divákov

Slovensko: Hlavaj – Bučko, Dlugoš, Kňažko, Vitaloš, Česánek, Mudrák, Turan – M. Minárik, Džugan, Faško-Rudáš – Čajkovič, Kováčik, Okuliar – Tkáč, Mrázik, Paulíny – Ďurina, J. Minárik, Jendek
Kazachstan: Nurek – Dichanbek, Gajtamirov, Butenko, Koroľov, Šlyčkov, Katassonov, Šajchmeddenov, Muratov – Sajko, Bujalskij, Demin – Musorov, Čaporov, Bojko – Omirbekov, Bondarenko, Asuchanov – Čalov, Ľapunov, Alexandrov

V úvodnej tretine boli mladí Slováci lepší a aktívnejší ako stredoázijský protivník, no Kazachstan si napriek tomu dokázal vytvoriť dve tutovky. V oboch prípadoch slovenských mladíkov zachránil gólman Samuel Hlavaj.

Po bezgólovej prvej tretine Slováci v 25. min konečne prekonali defenzívu súpera. V presilovke sa puk cez Maxima Čajkoviča a Samuela Kňažka dostal až k Oliverovi Okuliarovi, ktorý strelou bez prípravy do poloprázdnej bránky otvoril skóre – 1:0.

V týchto chvíľach predvádzali slovenskí hokejisti dovtedy najlepšiu pasáž v stretnutí. Vo chvíľach, keď mohli Kazachov zlomiť druhým gólom, však ponúkli súperovi početnú výhodu a Maxim Musorov v 30. min vyrovnal – 1:1.

Tabuľka A-skupiny

1. Švajčiarsko 1 1 0 0 0 5:3 3
2. Slovensko 1 1 0 0 0 3:1 3
3. Švédsko 1 0 1 0 0 3:2 2
4. Fínsko 1 0 0 1 0 2:3 1
5. Kazachstan 2 0 0 0 2 4:8 0

Od tohto momentu sa na slovenské hokejky vkradla neistota a mnoho nepresností. Kazašskí reprezentanti tiež umne prehusťovali stredné pásmo, a tak si Slováci museli častokrát pomáhať individuálnymi prienikmi.

Mužstvo spod Tatier však neúnavne išlo za úspešným výsledkom a napokon bolo za snahu odmenené v 58. min, keď Daniel Vladimír Tkáč zblízka rozhodol o víťaznom vstupe Slovákov do šampionátu – 2:1.

Šesť sekúnd pred koncom duelu spečatil ich triumf gólom do prázdnej bránky Róbert Džugan – 3:1.

Hlasy po zápase

Daniel Vladimír Tkáč (útočník SR): „Zdá sa mi, že sme hrali celkom dobre. Boli tam síce fázy, keď sme nehrali to, čo sme chceli, ale nakoniec sme to dotiahli. Bola tam trošku nervozita, ale povedali sme si, že musíme hrať našu hru, a to sa nám aj podarilo. Pri mojom góle ma ´Mrazo´ (Michal Mrázik, pozn.) veľmi dobre našiel, bola to veľmi pekná prihrávka. Teraz budeme viac uvoľnenejší a uvidíme, čo príde.“

Marek Minárik (útočník SR): „Myslím si, že to bol z našej strany veľmi bojovný zápas. Snažili sme sa bojovať jeden za druhého. Myslím si, že sa ukázal charakter tímu. Bol to pre nás kľúčový zápas. Išli sme za víťazstvom 60 minút a sme radi, že sme to zvládli. Bol to dôležitý krok, ale na každý zápas sa chceme sústrediť rovnako a v každom budeme chcieť vyhrať.“

Róbert Džugan (útočník SR): „Bol to veľmi ťažký zápas. Sme mladí chlapci a po mentálnej stránke to bolo veľmi náročné. Som rád, že sme to zvládli. V sobotu nás čaká veľmi ťažký súper, musíme sa naňho dobre pripraviť.“