MS v hokeji do 20 rokov: Slovensko v dramatickom zápase zdolalo Lotyšsko, rozhodli až samostatné nájazdy (video+foto)

MS v hokeji do 20 rokov: Slovensko - Lotyšsko
Lotyšský útočník Anri Ravinskis sa snaží zastaviť slovenského obrancu Maxima Štrbáka počas zápasu A-skupiny na MS v hokeji do 20 rokov. Edmonton (Rogers Place), 12. august 2022. Foto: Jason Franson/The Canadian Press via AP.
  • aktualizované 13. augusta 2:56

Mladí slovenskí hokejisti vo svojom treťom zápase na juniorskom svetovom šampionáte v kanadskom Edmontone v dramatickom zápase zdolali Lotyšov a priblížili sa k postupu do štvrťfinále.

Viac o téme: MS v hokeji do 20 rokov

Zverenci trénera Ivana Feneša prehrávali 0:1, potom zásluhou Adama Sýkoru a Dalibora Dvorského skóre otočili, ale v 33. minúte vyrovnal Niks Fenenko na 2:2. V ďalšom priebehu duelu už gól nepadol a tak o víťazovi museli rozhodnúť až samostatné nájazdy, v ktorých o triumfe Slovenska rozhodol Matej Kašlík. Najlepšími hráčmi duelu v Rogers Place boli Fenenko a Sýkora.

Slováci začali turnaj tesnou prehrou s Čechmi (4:5) a vo štvrtkovom zápase s Kanaďanmi utŕžili debakel 1:11. Svoje účinkovanie v základnej A-skupine zakončia nedeľňajším duelom proti Suomi, úvodné buly je na programe o 20.10 SELČ.

MS v hokeji do 20 rokov (A-skupina)

• Edmonton

Slovensko – Lotyšsko 3:2 po sam. nájazdoch (1:1, 1:1, 0:0 – 0:0, 1:0)

• Roger Place

9:44 – 0:1 D. Ločmelis (M. Lavinš, R. Bergmanis) / presilová hra
17:57 – 1:1 A. Sýkora (J. Demek, D. Nátny)
29:54 – 2:1 D. Dvorský (L. Nemec, R. Faith)
32:39 – 2:2 N. Fenenko (R. Bergmanis, D. Andersons)

Samostatné nájazdy:
1. séria: R. Faith (gól) – D. Ločmelis (nedal)
2. séria: S. Petrovský (nedal) – D. Dukurs (gól)
3. séria: D. Dvorský (nedal) – O. Lapinskis (nedal)
4. séria: O. Myklucha (nedal) – S. Vilmanis (nedal)
5. séria: M. Kašlík (gól) – R. Vitolinš (nedal)

Vylúčenia:
8:37 M. Štrbák – 2 min. (podrazenie)
11:44 R. Bergmanis – 2 min. (nedovolené bránenie)
15:23 R. Bergmanis – 2 min. (držanie)
19:10 R. Faith – 2 min. (nedovolené bránenie)
26:41 D. Ločmelis – 2 min. (podrazenie)
57:40 S. Petrovský – 2 min. (nedovolené bránenie)

strely na bránu: 41:25 (12:10, 14:9, 7:6 – 8:0), vylúčenia: 3:3 na 2 min., presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, rozhodcovia: A. Bloski (Kan.), S. Fernandez (USA) – E. Cattaneo (Švaj.), C. Huseby (Kan.), 489 divákov

Slovensko:  Latkóczy – Kmec, Petrovický, Štrbák, Nátny, Groch, Stripai, Žabka – Myklucha, Kašlík, Petrovský – Sýkora, Jedlička, Demek – Faith, Dvorský, Nemec – Repčík, Mišiak, Honzek – Stümpel
Lotyšsko:  Bruveris – Fenenko, Bergmanis, Simanovičs, Brants, Ozolinš, Hodass, Goršanovs – Silkalns, Ravinskis, Veinbergs – Ločmelis, Lapinskis, Vilmanis – Lavinš, Dukurs, Gavars – Vitolinš, Andersons, Darzinš – Purmalis

Na úvodný gól sa v Rogers Place čakalo do 10. minúty, keď v presilovej hre Ralfs Bergmanis od modrej čiary nahodil puk na slovenskú bránku, ten sa odrazil k Dansovi Ločmelisovi, ktorý prekonal Šimona Latkóczyho – 0:1.

V početnej výhode mohli skórovať aj zverenci trénera Ivana Feneša – Adam Sýkora, Jakub Demek a ani Servác Petrovský však nevyrovnali. Už v hre 5 proti 5 mali dobré šance aj Maroš Jedlička a Ryan Petrovický, ale lotyšský gólman Bruno Bruveris si z ich pokusmi poradil. Na druhej strane sa pred Latkóczyho dobre natlačil Bergmanis, ani on však neskóroval.

V 16. minúte putoval na trestnú lavicu druhýkrát v zápase lotyšský kapitán Bergmanis a Dalibor Dvorský v presilovej hre nastrelil žŕdku. Vyrovnávajúci gól padol až v 18. minúte, keď sa od mantinelu krásne uvoľnil Sýkora, nahral Demekovi, ktorý mu puk vrátil a útočník HK Nitra nedal Bruverisovi žiadnu šancu – 1:1.

Druhá dvadsaťminútovka sa začala dohrávanou lotyšskou presilovkou bez výraznejšej šance na skórovanie. V 22. minúte mohol skórovať Girts Silkalns, ale zoči-voči Latkóczymu neuspel. V 26. minúte lotyšskú rozohrávku futbalovým zákrokom zachytil Jedlička, puk sa dostal k Martinovi Mišiakovi, ten však bekhendovou strelou Bruverisa neprekonal.

Pri vylúčení Ločmelisa išlo na Bruverisa niekoľko striel, ale ani jedna sa neujala. Slováci sa druhého gólu dočkali v 30. minúte, keď sa Roman Faith spoza bránky natlačil pred lotyšského gólmana a po jeho pokuse puk do siete dorazil Dalibor Dvorský – 2:1.

V 33. minúte však už bolo opäť vyrovnané, obranca Niks Fenenko potiahol puk do pásma a z bránkovej čiary prekvapil gólmana Latkóczyho – 2:2. O minútu neskôr v dobrej šanci po prihrávke Mateja Kašlíka neuspel Petrovský. V samom závere prostrednej časti hry po chybe Maxima Štrbáka sa v dobrej šanci ocitol Daniels Andersons, ale tiež neuspel.

V prvých štyroch minútach záverečnej tretiny si ani jeden z tímov nevypracoval vyloženú šancu a tak zaujal iba strela Bergmanisa, pri ktorej zlomil hokejku. V 45. minúte po chybnej rozohrávke Slovákov z pravého kruhu strieľal Martin Lavinš a na opačnej strane sa neujal ani pokus Petrovického od modrej čiary.

V 49. minúte sa nepodarilo Sýkorovi najprv pred bránkou tečovať puk a následne ho ani pretlačiť za Bruverisa. V 53. minúte si pred bránku z ľavej strane nakorčuľoval Petrovský, ale so strelou na bližšiu žŕdku si lotyšský gólman poradil.

Na druhej strane musel byť pozorný aj Latkóczy, jeho spoluhráči však puk z bránkoviska „odpratali“. Aj ďalšie šance mali Lotyši, a to po chybných rozohrávkach Slovákov. Skórovať mohli Ločmelis spred bránkoviska a tiež Bergmanis, ktorý vypálil od modrej čiary a jeho pokus bol tečovaný. Gól následne nepadol ani v presilovej hre pri vylúčení Petrovského.

Predĺženie

V úvodnej minúte predĺženia trom proti trom Oleksij Myklucha nastrelil žŕdku. V 62. minúte brankára Bruverisa z bezprostrednej blízkosti neprekonal ani Petrovský a o niekoľko sekúnd neskôr neuspel ani Sýkora, ktorý si výborne nakorčuľoval medzi kruhy a zakončil bekhendom.

V 65. minúte predviedol Sýkora krásnu sťahovačku a rozhodnúť mohol Dvorský. Po buly prišla ešte jedna šanca a opäť bol pri nej Sýkora, ktorý sa obtočil okolo bránky, ale puk neskončil za Bruverisovým chrbtom. V predĺžení Slováci prestrieľali Lotyšov 8:0.

Juniorský svetový šampionát sa koná v netradičnom letnom termíne. Vždy je to na prelome rokov a 26. decembra 2021 sa aj začal v Kanade, no po pár dňoch ho zrušili pre výskyt prípadov ochorenia COVID-19. Augustový termín (9. až 20.8.) je teda náhradou za zrušený turnaj spred pol roka.