Slovensko vo štvrťfinále MS v hokeji do 20 rokov hladko podľahlo Kanade (video+foto)

Joel Hofer, Róbert Džugan
Kanadský brankár Joel Hofer zasahuje po teči slovenského útočníka Róberta Džugana počas štvrťfinálového zápasu MS v hokeji do 20 rokov. Ostrava (Ostravar Aréna), 2. január 2020. Foto: Ryan Remiorz/The Canadian Press via AP.
  • aktualizované 2. januára 17:55

Slovenskí hokejisti vo štvrťfinálovom zápase na svetovom šampionáte do 20 rokov podľahli favorizovaným Kanaďanom 1:6 a skončili podobne ako pred rokom na celkovom ôsmom mieste.

Najviac gólov v Ostravar Aréne padlo v druhej tretine, ktorú zámorský tím vyhral 4:0. Najlepšími hráčmi štvrtkového duelu boli Boris Česánek a Barrett Hayton.

Kanaďania v základnej B-skupine prehrali iba s Rusmi (0:6). V ostatných dueloch sa tešili z víťazstva (USA – 6:4, Nemecko – 4:1, Česko – 7:2).

Zverenci trénera Róberta Petrovického vyhrali na tomto šampionáte iba jeden zápas, a to úvodný proti Kazachstanu (3:1). Tento triumf posunul mladých Slovákov do štvrťfinále, kedže v ostatných súbojoch v základnej A-skupine dostali výprask (Fínsko – 1:8, Švajčiarsko – 2:7, Švédsko – 2:6).

Slováci hrali na juniorskom šampionáte o záchranu naposledy v sezóne 2012/2013.

MS v hokeji do 20 rokov – štvrťfinále

• Ostravar Aréna (Ostrava)

Kanada – Slovensko 6:1 (1:0, 4:0, 1:1)

• hralo sa od 15.00

06:47 – 1:0 B. Hayton (A. Lafreniere, D. Cozens)
21:21 – 2:0 C. McMichael (J. Veleno)
23:42 – 3:0 J. Bernard-Docker (J. Drysdale, D. Cozens)
29:02 – 4:0 L. Foudy (T. Dellandrea, J. Drysdale)
30:50 – 5:0 A. Lafreniere (C. Addison) – presilová hra
41:00 – 6:0 B. Hayton (C. Addison) – presilová hra
46:10 – 6:1 O. Okuliar (K. Kováčik)

Vylúčenia:
00:53 N. Foote – 5 min.+trest do konca zápasu (úder do hlavy a krku)
14:55 M. Stacha – 2 min. (držanie)
26:10 M. Stacha – 2 min. (nedovolené bránenie)
29:44 M. Čajkovič – 2 min. (hákovanie)
35:32 J. McIsaac – 2 min. (seknutie)
39:53 M. Minárik – 2 min. (hákovanie)
43:44 L. Foudy – 2 min. (hrubosť)
43:44 D. Jendek – 2 min. (hrubosť)
52:17 M. Vitaloš – 2 min.+10 min. (narazenie zozadu)
54:06 R. Džugan – 2 min. (podrazenie)
55:28 D. Cozens – 2+2 min. (hrubosť)
55:28 A. Lafreniere – 2+2 min. (hrubosť)
55:28 B. Česánek – 2+2 min. (hrubosť)
55:28 D. Mudrák – 2+2 min. (hrubosť)

strely na bránu: 44:18, vylúčenia: 6:11 na 2 min., navyše: N. Foote (Kan.) 5 min. + DKZ (úder do hlavy a krku), M. Vitaloš 10 min. (narazenie zozadu), presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodcovia: S. Macfarlane (USA), M. Tscherrig (Švaj.) – J. Merten (Nem.), D. Obwegeser (Švaj.)

Kanada: Hofer – Byram, Bernard-Docker, McIsaac, Smith, Bahl, Addison, Drysdale, Mercer – Lafreniere, Hayton, Foote – Foudy, Veleno, Cozens – McMichael, Dellandrea, Dudas – Byfield, Thomas, Lavoie.
Slovensko: Hlavaj (42. Vyletelka) – Vitaloš, Stacha, Mudrák, Kňažko, Bučko, Dlugoš, Turan, Česánek – Faško-Rudáš, Kováčik, Okuliar – Čajkovič, M. Minárik, Džugan – Jendek, Paulíny, Tkáč – Mrázik, J. Minárik, Ďurina.

Už v prvej minúte Nolan Foote tvrdo zrazil na ľad Kristiána Kováčika a putoval pod sprchy. Mladí Slováci však v päťminútovej presilovke neskórovali.

Jediný úspešný zásah prvej tretiny dosiahol v 7. minúte Barrett Hayton, ktorý úplne voľný pred gólmanom Samuelom Hlavajom presne zakončil po prihrávke od Alexisa Lafreniera – 1:0

Barrett Hayton, MS v hokeji do 20 rokov, štvrťfinále, Slovensko, Kanada
Kanadský útočník Barrett Hayton sa teší z gólu v sieti Slovenska počas štvrťfinále MS v hokeji do 20 rokov. Ostrava (Ostravar Aréna), 2. január 2020. Foto: Ryan Remiorz/The Canadian Press via AP.

Na druhý presný zásah sa čakalo do 22. minúty, v ktorej brankár Hlavaja prekonal Connor McMichael – 2:0. O 141 sekúnd už Kanaďania viedli o tri góly – skóroval obranca Jacob Bernard-Docker – 3:0.

Aj ďalší gól strelili hráči „javorového listu“ – v 30. minúte sa tešil Liam Foudy – 4:0. Krátko po štvrtom góle išiel na trestnú lavicu Maxim Čajkovič a jeho vylúčenie v 31. minúte potrestal Alexis Lafrenier – 5:0.

MS v hokeji do 20 rokov, štvrťfinále, Slovensko, Kanada
Hokejisti Kanady sa tešia z jedného z gólov vo štvrťfinále MS v hokeji do 20 rokov proti Slovensku. Ostrava (Ostravar Aréna), 2. január 2020. Foto: Ryan Remiorz/The Canadian Press via AP.

Prešlo len 60 sekúnd tretej dvadsaťminútovky a Hlavaj šiestykrát „lovil“ puk zo siete. V presilovej hre ho prekonal Hayton, pre ktorého to bol druhý gól v zápase – 6:0. Po tomto góle sa do bránky slovenského tímu postavil Samuel Vyletelka.

V 47. minúte sa dočkali aj Slováci – Oliver Okuliar si nakorčuľoval do útočného pásma a „bombou“ z ľavého kruhu nedal šancu kanadskému gólmanovi Joelovi Hoferovi – 6:1. Záver stretnutia v Ostravar Aréne poznačila šarvátka, výsledkom ktorej boli po dvaja vylúčení hráči na oboch stranách.

Hlasy

• zdroj: RTVS

Róbert Petrovický (tréner SR „20“): „Mám zmiešané pocity z prehier. S niektorými vecami nie som spokojný. Úroveň súperov Švédsko, Fínsko či Rusko, tam sú hráči, ktorí už dva či tri roky hrajú medzi seniormi a sú tam lídrami. My budeme pracovať, aby sme mali takých hráčov viac. Aby hrali ťažké zápasy a dostali sa na vyššiu úroveň. Aby sme sa vyvarovali istým juniorským veciam, teda juniorským návykom a chybičkám.“

Martin Faško-Rudáš (útočník SR „20“): „V druhej tretine sme opäť začali hrať nedisciplinovane. Nebolo to zase dobré. Začali sme robiť tie isté chyby, aké sme robili v skupinovej fáze.“

Oliver Okuliar (útočník SR „20“): „Keď chytíte Kanadu vo štvrťfinále ,tak veľa šancí nemáte. Musel by sa stať zázrak. My sme sa chceli pokúsiť o zázrak a v prvej tretine sa nám darilo držať stav, no v druhej prišiel výbuch a potom to už nejde.“

Samuel Hlavaj (brankár SR „20“): „Odohrali sme v skupine jeden zápas, o ktorého sme dali všetko. Vo štvrťfinále sme sa to pokúsili napraviť. Ostatné zápasy by som nehodnotil až tak pozitívne.“