MS v hokeji do 20 rokov: Slovensko vo štvrťfinále vysoko prehralo s Ruskom (video)

Alexander Romanov, Jozef Baláž
Otrasený slovenský útočník Jozef Baláž po bodyčeku Rusa Alexandra Romanova počas štvrťfinálového zápasu na MS v hokeji do 20 rokov. Vancouver, 2. január 2019. Foto: Darryl Dyck/The Canadian Press via AP.
  • aktualizované 3. januára 9:05

VANCOUVER 3. januára (WebNoviny.sk) – Slovenskí hokejisti nepostúpili do semifinále na svetovom šampionáte do 20 rokov. Vo štvrťfinálovom zápase v Rogers Arene vo Vancouveri hladko podľahli Rusom 3:8.

Rozhodujúca bola už prvá tretina, v ktorej hráči „zbornej“ nastrieľali až štyri góly. Po treťom nahradil Samuela Hlavaja v slovenskej bránke Juraj Sklenár, ktorého v druhej tretine dvakrát prekonal ruský kapitán Klim Kostin a raz sa presadil Kirill Slepec.

V záverečnej časti hry znížil Martin Fehérváry, ale Rusi odpovedali zásluhou Iľju Morozova. Tesne pred koncom riadneho hracieho času ešte skórovali Miloš Roman s Michalom Ivanom, ktorí len skorigovali nepriaznivé skóre. Najlepšími hráčmi duelu boli obranca Ivan a útočník Kostin.

Zverenci Ernesta Bokroša obsadili konečné 8. miesto. Turnaj začali turnaj tesnou prehrou s USA (1:2) a neuspeli ani v ďalších dvoch zápasoch v B-skupine proti favoritom (Švédsko – 2:5, Fínsko – 1:5). V kľúčovom súboji však rozprášili Kazachstan 11:2 a zaistili si postup do štvrťfinále.

„Zborná“ zostáva na turnaji stále bez prehry, pretože bez straty bodu vyhrala základnú A-skupinu. Postupne zdolala Dánsko (4:0), Česko (2:1), Švajčiarsko (7:4) aj domácu Kanadu (2:1). Rusi v semifinále vyzvú Američanov, v druhom zápase sa o postup do finále pobijú Švajčiari s Fínmi.

MS v hokeji do 20 rokov (štvrťfinále)

• Vancouver

Rusko – Slovensko 8:3 (4:0, 3:0, 1:3)

• Rogers Arena

05:36 – 1:0 G. Denisenko (D. Samorukov, V. Kravcov)
06:07 – 2:0 S. Starkov (N. Kovalenko, A. Romanov)
07:49 – 3:0 A. Alexejev (P. Šen, S. Starkov)
10:56 – 4:0 N. Šaškov (A. Romanov, V. Podkolzin)
31:40 – 5:0 K. Kostin (G. Denisenko, S. Olšanskij)
38:20 – 6:0 K. Kostin (K. Slepec, A. Alexejev) – presilová hra
39:38 – 7:0 K. Slepec (A. Galimov, I. Muranov)
43:35 – 7:1 M. Feherváry (M. Ivan, M. Pospíšil)
52:03 – 8:1 I. Morozov (N. Šaškov, S. Olšanskij)
58:58 – 8:2 M. Roman (M. Ivan, M. Feherváry)
59:51 – 8:3 M. Ivan (M. Feherváry, A. Liška) – presilová hra

Vylúčenia:
20:31 K. Slepec – 2 min. (nedovolené bránenie)
32:42 A. Alexejev – 2 min. (hákovanie)
34:28 M. Pospíšil – 2 min. (hra so zdvihnutou hokejkou)
34:28 I. Morozov – 2 min. (hrubosť)
37:39 P. Regenda – 2 min. (seknutie)
40:07 I. Muranov – 2+2 min. (hra so zdvihnutou hokejkou)
42:21 M. Dlugoš – 2 min. (narazenie na mantinel)
54:26 M. Korenčík – 2 min. (podrazenie)
58:58 Rusko – 2 min. (zdržiavanie hry)

strely na bránu: 30:35 (10:11, 13:12, 7:12), vylúčenia: 6:4 na 2 min., presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodcovia: J. Ingram (Kan.), M. Sidorenko (Biel.) – M. Chaput (Kan.), M. Harrington (Kan.), 11 317 divákov

Rusko: Kočetkov (52. Tarasov) – Iľja Morozov, Žuravľov, A. Romanov, Samorukov, Olšanskij, A. Alexejev, Rubinčik – Slepec, A. Galimov, Muranov – Kostin, Kravcov, Denisenko – Starkov, Šen, Kovalenko – Šaškov, Ivan Morozov, Podkolzin – K. Marčenko
Slovensko: Hlavaj (8. Sklenár) – Ivan, Fehérváry, Korenčík, A. Žiak, Dlugoš, Demo, Golian – Liška, Miloš Roman, Patrik Hrehorčák – M. Pospíšil, A. Ružička, Krivošík – Kelemen, Andrej Kollár ml., Fafrák – Regenda, J. Baláž, Kukuča

Úvodnú gólovú príležitosť zápasu mali v 5. min slovenskí reprezentanti. Po výbornom napádaní Pavla Regendu sa dostal k puku voľný Andrej Kukuča, ale z tesnej blízkosti neprekonal Piotra Kočetkova. Hneď vzápätí sa potvrdilo pravidlo nedáš-dostaneš, keď Dmitrij Samorukov tvrdo vypálil od modrej čiary a jeho pokus pohodlne dorazil Grigorij Denisenko – 1:0.

Ubehlo len 31 sekúnd a Rusi viedli o dva góly, pretože zakončenie Stepana Starkova si nešťastne zrazil do vlastnej siete slovenský obranca Marcel Dlugoš – 2:0. V 8. min tréner Ernest Bokroš vymenil brankárov, keďže Samuela Hlavaja prekonal po samostatnej akcii aj ruský bek Alexander Alexejev – 3:0.

Juraj Sklenár si však udržal čisté konto len tri minúty. Odrazený puk sa dostal od Adama Žiaka nešťastne presne na hokejku Nikitu Šaškova, ktorý dosiahol už štvrtý presný zásah svojho tímu – 4:0. Slováci si vytvorili šance na zníženie v 15 min. Najskôr v prečíslení dvoch proti jednému nebezpečne zakončoval Adam Ružička a o pár sekúnd neskôr zblízka neskóroval ani Filip Krivošik.

Hokejisti s dvojkrížom na hrudi dostali na začiatku druhej tretiny výhodu presilovej hry, ale nedokázali ju zužitkovať. Naopak, mohli inkasovať, keď v oslabení unikol Pavel Šen a zastavil ho až pozorný Sklenár.

V 27. min sa Rusi tešili z ďalšieho gólu, no radosť im pokazil videorozhodca. Po individuálnej práci Denisenka sa presadil z dorážky kapitán Klim Kostin, ale arbiter po preskúmaní záznamu usúdil, že prvý menovaný ruský hráč nedovolene atakoval slovenského brankára.

Zverenci Valerija Bragina aj po tomto momente kontrovali hru a boli nebezpečnejší, ale nedali si pozor na Martina Pospíšila, ktorý sa dostal do samostatného nájazdu. Produktívny útočník z juniorskej súťaže USHL však neprekvapil Kočetkova.

Úspešnejší bol Kostin, ktorý zvládol reparát v 32. min a po ideálnej prihrávke Denisenka nemal problém rozvlniť odkrytú sieť – 5:0. Rovnaký hráč sa uspel aj v 39. min, keď v presilovke opäť nezaváhal v predbránkovom priestore – 6:0. Do prestávky pridali Rusi ešte jeden presný zásah, na konci exhibičnej akcie bol Kirill Slepec – .

Už po siedmich sekundách záverečného dejstva putoval na trestnú lavicu Ivan Muranov, ktorý dostal štvorminútový trest za faul na Patrika Hrehorčáka. Slovenskí mladíci však potrápili Kočetkova iba v úvode početnej prevahy a o jej druhú polovicu sa pripravili vlastnou nedisciplinovanosťou.

Napriek tomu v 44. min znížili, keď sa v hre štyroch proti štyrom vydali dopredu obrancovia Michal Ivan s Martinom Fehérvárym a slovenský kapitán zakončil prečíslenie nechytateľnou strelou – 7:1. V 50. min predviedol Kočetkov zákrok zápasu, keď zarmútil zakončujúceho Ružičku po výbornej prihrávke Krivošíka a zastavil puk na bránkovej čiare.

Pri následnom prerušení hry ho za to tréner Bragin odmenil oddychom a medzi tri žŕdky poslal Daniila Tarasova. Ten z diaľky sledoval, ako jeho spoluhráči pridali v 53. min ďalší gól v zápase. Presným príklepom od modrej čiary sa prezentoval Iľja Morozov – 8:1.

Slováci si v úplnom závere stretnutia napravili chuť. Najprv sa presadil z ľavého krídla Miloš Roman (8:2) a strelou od modrej čiary uspel aj obranca Ivan – 8:3.

Hlasy

• zdroj: hockeyslovakia.sk, iihf.com

Ernest Bokroš (hlavný tréner SR „20“): „V prvom rade musím povedať, že nás veľmi mrzí táto prehra. Dva dni sme sa na štvrťfinále pripravovali, žiaľ, začiatok zápasu sme nezachytili. Z prvých šiestich striel sme dostali tri góly, z prvých desiatich štyri. Musím ale priznať, že sme v obrannej tretine po defenzívnej stránke trochu zlyhali a to veľmi poznačilo našu hru počas celého zápasu. Myslím si, že to poznamenalo aj celkový výkon viacerých hráčov, vinou čoho sme neboli schopní dať kontaktný gól. Druhá tretina sa skončila 0:3, čo už bolo pre nás všetkých veľmi deprimujúce. Stále sme však nabádali chlapcov, aby sme hrali za seba a aspoň poslednú tretinu sme vyhrali 3:1.“

Martin Fehérváry (kapitán tímu SR „20“ a autor gólu): „Nezačali sme dobre. Urobili sme priveľa chýb v našej obrannej tretine a ak sa to stane proti korčuliarsky skvelému tímu Ruska, potom je to ťažké. Áno, dali sme tri góly v poslednej tretine, ale tak sme mali hrať od začiatku. Mali sme uhrať lepší výsledok, ako dostať osmičku… Snažili sme sa zlepšovať v každom zápase, ale teraz je to také, aké to je.“

Dmitrij Samorukov (obranca Ruska „20“): „Chceli sme dobre vstúpiť do zápasu a to sa nám aj podarilo. Rýchlo sme strelili niekoľko gólov a uľavilo sa nám. Videli sme, ako predtým prehrali Švédi, preto sme si dali pozor. Treba byť neustále koncentrovaný a hrať dobre, lebo každý môže zvíťaziť. Teraz sa cítíme ako veľká rodina. Stále sa snažíme hrať lepšie a lepšie. Na tento zápas však musíme rýchlo zabudnúť a pripraviť sa na Američanov.“

Danil Tarasov, Martin Feherváry
Zákrok ruského brankára Danila Tarasova po zakončení slovenského obrancu Martina Feherváryho počas štvrťfinálového zápasu na MS v hokeji do 20 rokov. Vancouver, 2. január 2019. Foto: Darryl Dyck/The Canadian Press via AP.
Klim Kostin, Grigorij Denisenko, Juraj Sklenár
Ruský kapitán Klim Kostin sa so spoluhráčom Grigorijom Denisov teší z gólu v sieti Slovenska počas štvrťfinálového zápasu na MS v hokeji do 20 rokov. Vancouver, 2. január 2019. Foto: Darryl Dyck/The Canadian Press via AP.
MS v hokeji do 20 rokov (štvrťfinále): Rusko - Slovensko
Smutní slovenskí hokejisti po prehre s Rusmi (3:8) vo štvrťfinálovom zápase na svetovom šampionáte hráčov do 20 rokov. Vancouver, 2. január 2019. Foto: SITA/AP