MS v hokeji do 20 rokov: Slovensko znížilo z 0:3 na 2:3, ale USA vo štvrťfinále nezdolalo (foto)

MS v hokeji do 20 rokov, Slovensko - USA, Edmonton, Šimon Latkóczy
Slovenský gólman Šimon Latkóczy zneškodnil samostatný nájazd Američana Alexa Turcotta (13) počas štvrťfinálového zápasu na MS v hokeji do 20 rokov. Edmonton (Rogers Place), 2. január 2021. Foto: Jason Franson/The Canadian Press via AP.
  • aktualizované 3. januára 8:59

Slovenskí hokejisti vo štvrťfinále juniorského šampionátu v kanadskom Edmontone podľahli favorizovaným Američanom 2:5. Najlepšími hráčmi duelu v Rogers Place boli Dominik Sojka a John Farinacci.

S majstrovstvami sveta tejto vekovej kategórie sa mladí Slováci lúčia po šiesty raz za sebou prehrou vo štvrťfinále. Zatiaľ naposledy sa dostali o krok ďalej v roku 2015, keď si v kanadskom Toronte vybojovali bronzové medaily. Bronzoví boli aj v roku 1999 vo Winnipegu. Sú to naďalej jediné dva medailové šampionáty v ére modernej samostatnosti Slovenska.

Viac o téme: MS v hokeji do 20 rokov

„Bojovali sme až do konca zápasu. Za stavu 2:3 sme vycítili šancu, aj Američania hrali vtedy pasívnejšie. Ďakujeme všetkým Slovákom, ktorí nás povzbudzovali na diaľku z pohodlia svojich obývačiek. Odohrali sme lepšie aj horšie zápasy na tomto šampionáte a celkovo sa nemusíme hanbiť. Naše mladé mužstvo ukázalo veľký potenciál do ďalších rokov,“ povedal útočník Dominik Sojka pre IIHF.

Keďže Slovensko nepostúpilo do semifinále, po štvrťfinálovom dueli vyhlásili aj najlepších hráčov nášho tímu. Trio tvoria brankár Šimon Latkózcy a obrancovia Dávid Mudrák so Šimonom Nemcom.

Zverenci trénera Róberta Petrovického v základnej A-skupine nazbierali štyri body. V prvom zápase tesne zdolali Švajčiarov (1:0), potom potrápili domácich Kanaďanov, s ktorými prehrali 1:3 a postupový bod do štvrťfinále si vybojovali v zápase proti Nemcom (3:4 po predĺžení). V záverečnom dueli v skupine Fínom podľahli hladko 0:6.

Američania začali turnaj prehrou s Rusmi (3:5), ale v nasledujúcich zápasoch už nezaváhali a dokonca nedostali ani gól, keď postupne porazili Rakúšanov (11:0), Čechov (7:0) a Švédov (4:0). V semifinále vyzvú Fínov, druhú dvojicu vytvorili Kanada a Rusko.

„Bol to fyzicky náročný zápas. Snažili sme sa hrať tímovo, lebo len tak môžeme uspieť,“ uviedol v prvej televíznej reakcii dvojgólový strelec tímu USA Farinacci. „Po inkasovanom góle na 2:3 nám tréner prízvukoval, že je to stále náš zápas a že musíme iniciatívu vziať do vlastných rúk. Som rád, že sa nám to podarilo,“ pridal postreh ďalší americký útočník Matthew Beniers.

„Nebol to náš najlepší zápas, ale v žiadnom štvrťfinále to favorit nemal ľahké. Páčila sa mi naša tretia tretina, najmä odpoveď na inkasovaný gól. Náš štvrtý gól bol moment, ktorý rozhodol o víťazstve,“ komentoval americký tréner Nate Leaman.

MS v hokeji do 20 rokov – štvrťfinále

• Edmonton

USA – Slovensko 5:2 (1:0, 2:1, 2:1)

• Rogers Place

10:44 – 1:0 A. Kaliyev (M. Boldy, T. Zegras) – presilová hra
31:55 – 2:0 J. Farinacci (R. Johnson, B. Berard)
36:53 – 3:0 C. Caufield (T. Zegras) – presilová hra 5 proti 3
38:32 – 3:1 M. Kašlík (J. Kolenič, Š. Nemec)
49:50 – 3:2 D. Sojka (S. Kňažko) – presilová hra
55:46 – 4:2 J. Farinacci (B. Brink)
58:36 – 5:2 M. Beniers (B. Brink) – gól do prázdnej bránky

Vylúčenia:
5:56 M. Boldy – 2 min. (nedovolené bránenie)
9:35 D. Mudrák – 2 min. (podrazenie)
12:30 L. Slaggert – 2+10 min. (úder do hlavy a krku)
24:33 M. Beniers – 2 min. (hrubosť)
24:33 R. Faith – 2 min. (hrubosť)
28:52 O. Myklucha – 2 min. (hákovanie)
35:50 R. Faith – 2 min. (hrubosť)
36:29 O. Turan – 2 min. (neskorý bodyček)
47:55 D. Helleson – 2 min. (podrazenie)

strely na bránu: 43:17, vylúčenia: 4:5 na 2 min., navyše: L. Slaggert 10 min. za úder do hlavy a krku, presilovky: 2:1, oslabenia: 0:0, rozhodcovia: G. Labonte, M. Pearce – G. Brunelle, T. Wyonzek (všetci Kan.)

USA: Knight – Sanderson, Helleson, York, Faber, Johnson, Thrun, LaCombe, Skinner – Zegras, Turcotte, Kaliyev – Boldy, Beniers, Caufield – Berard, Farinacci, Brink – Brisson, Slaggert, Colangelo.
Slovensko: Latkóczy – Mudrák, Golian, Nemec, Petrovický, Stacha, Kňažko, Turan – Mrázik, Jellúš, Faith – Chromiak, Myklucha, Slafkovský – Kašlík, Sojka, Turanský – Kolenič, Eliaš, Jendek – Jedlička

I. tretina

Slováci nastúpili proti víťazovi B-skupiny s 23 draftovanými hráčmi do NHL v úlohe outsidera, ale nepoddávali sa osudu.

Favorizovaní Američania z veľkého tlaku v prvej tretine vyťažili len jeden gól. V 11. min sa v presilovej hre presadil Arthur Kaliyev, ktorý využil skvelú prihrávku Matthewa Boldyho – 1:0. Zámorskí hokejisti skórovali z deviatej strely na bránku a celkovo po prvej tretine viedli na strely 12:5.

Na Slovákoch bolo vidieť prílišný rešpekt, keďže vo dvoch ponúknutých presilových hrách sa dostali len k jednému streleckému pokusu.

II. tretina

V druhej tretine slovenský gólman Latkóczy zneškodnil dve nájazdové situácie súpera, ale v 32. min bol prikrátky na teč nohou Johna Farinacciho po strele Ryana Johnsona – 2:0.

Potom prišlo v priebehu 39 sekúnd dvojnásobné vylúčenie na slovenskej strane a ukážkový gól Američanov v presilovke o dvoch mužov – 3:0 . Jeho autorom bol Cole Caufield po rýchlej kombinácii na malom priestore. Zdalo sa, že sa zlomil zápas.

Slovákom sa však podarilo nečakane rýchlo zareagovať a minútu a pol pred druhou sirénou Matej Kašlík prekvapujúcou strelou bez prípravy zrušil 158-minútovú nepriestrelnosť amerického brankára Spencera Knighta – 3:1.

III. tretina

V úvode tretej tretiny slovenskí hráči aj zásluhou skvelého brankára prečkali veľký americký tlak a v jej polovici sa dočkali druhého gólu.

Na konci presilovej hry kapitán Samuel Kňažko strieľanou prihrávkou od modrej našiel Dominika Sojku, ktorý usmernil puk popod betóny amerického gólmana – 3:2. V tej chvíli zverenci Róberta Petrovického reálne uverili, že majú šancu pomýšľať na postup. Snažili sa využiť chvíľkový chaos v americkej defenzíve, ale v 56. min im súper opäť odskočil na rozdiel dvoch gólov.

Farinacci po sérii chýb v slovenskej defenzíve nikým neatakovaný spoza bránky bekhendom zasunul puk do slovenskej bránky – 4:2. V 59. min slovenskí tréneri odvolali brankára, ale power-play už po niekoľkých sekundách využili Američania na poisťovací piaty gól z hokejky Matthewa Beniersa – 5:2.

Americký útočník Arthur Kaliyev (28) prekonáva slovenského gólmana Šimona Latkóczyho počas štvrťfinálového zápasu na MS v hokeji do 20 rokov. Edmonton (Rogers Place), 2. január 2021. Foto: Jason Franson/The Canadian Press via AP.
MS v hokeji do 20 rokov, Slovensko - USA, Edmonton, Juraj Slafkovský
Američan Matthew Boldy (12) padá po „hite“ slovenského útočníka Juraja Slafkovského počas štvrťfinálového zápasu na MS v hokeji do 20 rokov. Edmonton (Rogers Place), 2. január 2021. Foto: Jason Franson/The Canadian Press via AP.
MS v hokeji do 20 rokov, Slovensko - USA, Edmonton, Dávid Mudrák
Američan Matthew Beniers (10) padá po faule slovenského obrancu Dávida Mudráka počas štvrťfinálového zápasu na MS v hokeji do 20 rokov. Edmonton (Rogers Place), 2. január 2021. Foto: Jason Franson/The Canadian Press via AP.