MS v hokeji do 20 rokov: Slovensko prestrieľalo Švédsko, Lööf zostrelil Nemca a zápas nedohral (video)

MS v hokeji do 20 rokov: USA - Slovensko
Zákrok slovenského gólmana Šimona Latkóczyho počas zápasu proti USA na MS v hokeji do 20 rokov. Red Deer (Westerner Park Centrium), 26. december 2021. Foto: Jonathan Hayward/The Canadian Press via AP.
  • aktualizované 28. decembra 6:22

Slovenskí hokejisti vo svojom druhom zápase na juniorskom svetovom šampionáte prestrieľali Švédov 48:27, ale Jespera Wallstedta ani raz neprekonali.

„Tri korunky“ naopak v každej tretine strelili jeden gól a v tabuľke B-skupiny už majú šesť bodov. Najlepšími hráčmi duelu boli útočník Juraj Slafkovský a brankár Wallstedt.

Zverenci trénera Ivana Feneša tak majú na konte zatiaľ nula bodov, keďže turnaj začali tesnou prehrou s obhajcami zlata Američanmi. Švédi vo svojom úvodnom dueli zdolali Rusov 6:3. Mladí Slováci najbližšie nastúpia v stredu 29. decembra od 22.30 SEČ proti Rusom a svoje účinkovanie v B-skupine zakončia na Silvestra od 1.00 SEČ súbojom proti rovesníkom zo Švajčiarska. Ak chcú postúpiť do štvrťfinále, mali by zvíťaziť minimálne v jednom z týchto zápasov.

15:18 J. Demek – 2 min. (držanie)
29:41 S. Edvinsson – 2 min. (podrazenie)
33:34 M. Jedlička – 2 min. (hrubosť)
33:34 L. Lööf – 2 min. (hrubosť)
40:41 S. Edvinsson – 2 min. (podrazenie)
46:31 L. Lööf – 5 min. + do konca zápasu (napadnutie hlavy a krku)
51:21 E. Stenman – 2 min. (zdržiavanie hry – vyhodenie puku)
55:47 R. Faith – 2 min. (hákovanie)

strely na bránu: 27:48 (4:13, 15:17, 8:18), vylúčenia: 5:4 na 2 min., navyše: L. Lööf 5. min, + do konca zápasu za napadnutie hlavy a krku, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodcovia: J. Kova (Fín.), S. Judakov (Rus.) – R. Jackson (Kan.), D. Persson (Švéd.), 1706 divákov

Švédsko: Wallstedt – Edvinsson, Grans, Leo Lööf, Nyström, Andrae, A. Olsson, Sjöholm – Olausson, W. Eklund, Holtz – Stakkestad, Ljungman, A. Sjöberg – Torgersson, Niederbach, I. Rosén – O. Magnusson, Ekmark, Nybeck – Stenman
Slovensko: Latkóczy – Petrovický, Š. Nemec, Kňažko, Stacha, Bakala, J. V. Kmec, Štrbák – Mešár, Demek, Slafkovský – Chromiak, Myklucha, Kašlík – Jedlička, Dvorský, Faith – J. Lašák, Petrovský, A. Sýkora – Štetka

Slovenskí hokejisti vyrukovali proti Švédom v pozmenenej zostave, najmä presun Jakuba Demeka na centra elitného útoku s Jurajom Slafkovským a Filipom Mešárom mal byť signálom na posilnenie ofenzívy. To sa aj stalo, ale góly to neprinieslo. A to napriek tomu, že títo traja hráči vyprodukovali osem striel na švédsku bránku a obranca Šimon Nemec sám pridal ďalších deväť.

5. SLOVENSKO 2 0 0 0 2 2:6 0

Lenže práve Demek šiel v 7. min ako prvý hráč v zápase na trestnú lavicu a Švédi výhodu o jedného muža o 18 sekúnd neskôr aj využili. Útočník Frölundy vo švédskej SHL Theodor Niederbach strelou ponad lapačku Šimona Latkóczyho otvoril skóre zápasu – 1:0. Bola to už štvrtá využitá presilovka „Tre Kronor“ v druhom zápase na turnaji. Švédi vyhrali prvú tretinu napriek tomu, že v strelách na bránku zaostávali 5-13.

V druhej časti hry bola hra vyrovnanejšia, ale Slováci opäť nepremenili svoje šance a znova raz inkasovali. V 27. min krídelník druhého útoku severanov Albert Sjöberg predviedol skvelú individuálnu akciu, keď si na útočnej modrej poradil s Denisom Bakalom a zvýšil vedenie Švédov – 2:0. Slováci mohli a chceli rýchlo odpovedať, ale dobré príležitosti Martina Chromiaka, Šimona Nemca či delovka kapitána Samuela Knažka sa neujali.

V tretej tretine zverenci trénera Feneša vystupňovali svoju snahu, miestami doslova uzavreli Švédov v ich obrannom pásme, ale zakaždým stroskotali na pozornom Wallstedtovi alebo obrancoch pred ním. V 46. minúte mal bol blízko ku kontaktnému gólu Slafkovský, ale puk po jeho strele skončil iba na žŕdke švédskej bránky.

Zlomovým momentom zápasu mohla byť 48. min, keď švédsky obranca Leo Lööf tvrdo atakoval Šimona Nemca do oblasti hlavy a krku a rozhodcovia mu po videoporade naparili trest na 5 minút plus do konca zápasu. V dlhej presilovke si Slováci po odvolaní brankára Latkóczyho zahrali šiesti proti štyrom a Juraj Demek nastrelil žŕdku.

Wallstedtovi „zvonilo“ v ušiach aj po strele Martina Chromiaka o dve minúty neskôr, keď už Slováci hrali 6 proti 3, keďže na trestnej lavici za vyhodenie puku sedel aj ďalší Švéd Elias Stenman. Slováci sa naďalej nevzdávali, ale v rozlete ich zastavilo v 56. min vylúčenie Romana Faitha. Keď sa neskôr ešte raz nadýchli k záverečnému tlaku v power-play, švédsky úspech pečatil gólom do prázdnej bránky v čase 58:45 min Daniel Ljungman.

Ivan Feneš (tréner SR): „Nikdy som nevidel taký shutout v podaní brankára, aký predviedol Wallstedt. Na tomto turnaji sme síce nasadení až ako ôsmy tím, ale v tomto zápase sme ukázali, že si môžeme trúfať aj proti Švédom.“

Samuel Kňažko (kapitán SR): „Bojovali sme, ale chýbalo nám šťastie. Mohli sme streliť tri alebo štyri góly. Verím, že v ďalšom zápase to zlomíme a začneme strieľať góly aj so šťastím na našej strane.“

Tomas Montén (tréner Švédska): „Slováci odohrali výborný zápas, takmer vo všetkom boli počas celého stretnutia lepší. Mali sme aj my dobré momenty, ale celkovo bol súper lepší. „My sme mali Jespera Wallstedta, ktorý v bránke podal úžasný výkon. Ak si chceme uchovať šancu vyhrať tento turnaj, on musí byť základný komponent našej hry a v tomto zápase to tak bolo.“