MS v hokeji do 20 rokov: Slovensko po druhej tretine viedlo nad USA, ale nakoniec prehralo (video)

Kyle Keyser, Filip Krivošík
Zákrok amerického brankára Kyleho Keysera po zakončení slovenského útočníka Filipa Krivošíka počas zápasu zápasu na MS v hokeji do 20 rokov. Vancouver, 26. december 2018. Foto: Jonathan Hayward/The Canadian Press via AP.
  • aktualizované 27. decembra 3:14

VICTORIA 27. decembra (WebNoviny.sk) – Slovenskí hokejisti vo svojom prvom zápase na majstrovstvách sveta v hokeji do 20 rokov tesne podľahli Američanom. Zverenci trénera Ernesta Bokroša dlho odolávali favorizovanému súperovi a po druhej tretine dokonca tesne viedli vďaka presnému zásahu obrancu Marka Korenčíka.

V záverečnom dejstve však nedokázali odolať tlaku zámorského tímu, ktorý našiel recept na dobre chytajúceho Samuela Hlavaja až v 42. minúte. Presným pokusom od modrej čiary sa prezentoval kapitán Mikey Anderson a o štyri minúty neskôr naňho nadviazal gólovým bekhendom Evan Barratt.

Zásluhou výborného výkonu iba 17-ročného brankára Slováci živili nádej na body až do záverečných sekúnd, ale vyrovnať sa im nepodarilo. Najbližšie mal k tomu Andrej Kukuča, ktorý nevyužil trestné strieľanie. Najlepšími hráčmi duelu boli brankár Hlavaj a strelec víťazného gólu Barratt.

Ďalšími súpermi Slovákov v základnej B-skupine budú Švédi (28. december – 0:30), Fíni (30. december – 0:30) a reprezentanti Kazachstanu (31. december – 4:30)

41:10 1:1 M. Anderson (J. Hughes) – presilová hra
45:42 2:1 E. Barratt (T. Madden, N. Cates)
* v čase 53:15 A. Kukuča nepremenil trestné strieľanie

Vylúčenia:
09:17 M. Ivan – 2 min. (podrazenie)
18:39 M. Pospíšil – 2 min. (krosček)
32:29 M. Feherváry – (hákovanie / rozhodcovia nariadili trestné strieľanie)
38:01 M. Anderson – 2 min. (držanie)
40:45 M. Korenčík – 2 min. (nedovolené bránenie)
46:13 J. Farabee – 2 min. (nedovolené bránenie)
53:15 O. Wahlstrom – (podrazenie / rozhodcovia nariadili trestné strieľanie)

strely na bránu: 34:14, vylúčenia: 2:3 na 2 min., presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodcovia: J. Ingram (Kan.), M. Sjöqvist (Švéd.) – M. Chaput (Kan.), D. Šišlo (Rus.), 6208 divákov

USA: Keyser – Q. Hughes, Kemp, Samberg, M. Anderson, K. Miller, St. Ivany – Poehling, J. Norris, Robertson – Cates, Barratt, T. Madden – Farabee, J. Hughes, Wahlstrom – Cockerill, A. Chmelevski, O’Brien – J. Drury
Slovensko: Hlavaj – Ivan, Fehérváry, Korenčík, A. Žiak, Dlugoš, Demo, Golian – Liška, Miloš Roman, Patrik Hrehorčák – M. Pospíšil, A. Ružička, Krivošík – Kelemen, Andrej Kollár ml., J. Baláž – Regenda, Kukuča, Fafrák

Slovenskí reprezentanti v úvode zápasu častejšie držali puk a súpera nepúšťali do zakončenia. V 7. min si však nerozumeli pri striedaní a Tyler Madden zostal osamotený na vrchole pravého kruhu, odkiaľ nebezpečne vystrelil švihom.

Odpoveď zverencov Ernesta Bokroša prišla o niekoľko sekúnd neskôr. Individuálne schopnosti predviedol Adam Ružička, ale v závere akcie mu chýbala väčšia presnosť. Od polovice prvej tretiny boli Američania aktívnejší, Samuel Hlavaj však nemusel riešiť vyloženú gólovú príležitosť.

Naopak, obrovskú šancu spálil v 17. min Filip Krivošík. Po ideálnej prihrávke Martina Pospíšila sa ocitol voľný pred brankárom Kylom Keyserom, položil si ho na ľad, ale trafil iba konštrukciu americkej svätyne.

Mladí Slováci vstúpili do druhej tretiny v oslabení a hneď po buly v stredovom kruhu urobili veľkú chybu. Nedorozumenie na obrannej modrej čiare využil Jason Robertson, ktorý sa rútil sám na Hlavaja, ale mladý gólman zachoval pokoj a úspešne zasiahol betónom.

Americkí hokejisti boli aj naďalej nebezpečnejší a v 33. min im hlavný rozhodca daroval výhodu trestného strieľania, keď prísne posúdil Fehérváryho obranný zákrok. Hlavaj však aj druhý raz v zápase zarmútil Robertsona. O minútu neskôr sa slovenskí reprezentanti dostali do prečíslenia troch proti jednému. Miloš Kelemen mohol prihrávať jednému z dvoch spoluhráčov, ale zvolil strelu, ktorú mu zblokoval americký bek.

Jason Robertson, Samuel Hlavaj
Zákrok slovenského brankára Samuela Hlavaja po zakončení amerického útočníka Jasona Robertsona počas zápasu na MS v hokeji do 20 rokov. Vancouver, 26. december 2018. Foto: ilustračné, SITA/AP

Ďalší brejk hráčov s dvojkrížom na hrudi už priniesol zmenu skóre. Adam Liška prihral v druhej vlne pripravenému obrancovi Marekovi Korenčíkovi a ten zakončil presne pomedzi betóny Keysera – 0:1. Psychickú výhodu mohli Slováci zužitkovať v presilovej hre na konci druhého dejstva, závar pred americkým gólmanom sa však neskončil pukom v jeho sieti.

Adam Žiak, Mikey Anderson
Američan Mikey Anderson v súboji so slovenským obrancom Adamom Žiakom počas zápasu na MS v hokeji do 20 rokov. Vancouver, 26. december 2018. Foto: Jonathan Hayward/The Canadian Press via AP.

Na začiatku záverečnej tretiny zámorský tím využil presilovku. V 42. min si Američania utvorili tlak a z viacerých streleckých pokusov sa napokon ujalo nenápadné nahodenie od modrej čiary. Hlavaj vôbec nevidel puk a z gólu sa tešil Mikey Anderson – 1:1.

Prevaha amerických hokejistov pokračovala aj v nasledujúcich minútach, čo vyústilo do druhého gólu. Presným bekhendovým zakončením sa presadil Evan Barratt – 2:1. V 47. min mal vyrovnanie na hokejke slovenský kapitán Fehérváry, ktorý bol na konci vydarenej presilovkovej kombinácie, ale tesne minul cieľ.

Slováci mohli udrieť aj v čase najväčšej dominancie hráčov USA, keď nečakane unikol Liška a vybojoval pre svoj tím trestné strieľanie. Andrej Kukuča však poslal puk iba do betónov Keysera. Hokejisti spod Tatier neuspeli ani v záverečnej hre bez brankára, a tak v úvodnom dueli nebodovali.

Hlasy

• zdroj: SZĽH, iihf.com

Ernest Bokroš (tréner SR „20“): „Ťažko sa mi hodnotí. Odohrali sme veľmi dobré stretnutie, ale vyšli sme naprázdno. Mali sme na čom stavať, podržal nás brankár Hlavaj a hrali sme dobre defenzívne aj ofenzívne. Žiaľ, vylúčenia bývajú väčšinou potrestané na majstrovstvách sveta. Po dvoch tretinách sme viedli 2:0, bolo to nádejné, ale neskôr sa prejavila aj kvalita amerického tímu. Napriek prehre musím chlapcov pochváliť za výborný výkon. Hráči perfektne dodržiavali systém, chýbalo nám aj trochu šťastia na to, aby sme strelili ďalšie góly. Mrzia nás viaceré šance, ktoré zostali nevyužité – presilovka za stavu 1:0, nepremenené trestné strieľanie či možnosť Adama Ružičku, ktorý netrafil prázdnu bránku. Na trestné strieľanie som dal Andreja Kukuču, lebo je to zakončovateľ a pravák. V príprave proti Čechom svoj nájazd premenil, teraz nie. Brankárovi Hlavajovi k dobrému výkonu pomohli aj spoluhráči tým, ako zodpovedne bránili, blokovali strely, vykrývali uhly. Spočiatku bol nervózny, ale neskôr, keď chytil pár pukov, zmenil sa na istotu. Pomohol nám k peknému výsledku, ale, žiaľ, bez bodov.“

Samuel Hlavaj (brankár SR „20“): „Prvú tretinu sme mali dobre rozbehnutú, aj sme tlačili súpera. V druhej tretine sme ustúpili, začali sme robiť chyby. Oni už v šiestej sekunde išli sami na našu bránku, my sme napriek gólu už nemali dostatok striel. V poslednej tretine to už bola len hra Američanov, pomer striel hovorí za všetko, my sme mali len dve… Nervozita bola pred zápasom, ale snažil som sa na to nemyslieť a užiť si to. Američania boli rovnako ako v prípravnom zápase Kanaďania veľmi dôrazní pred bránkou, vždy tam niekto stál a clonil. K inkasovaným gólom sa nechcem ešte vyjadrovať, musíme sa na to pozrieť na videu s trénerom, čo sa dalo urobiť lepšie. Po zápase som unavený, mám kŕče, ale dáme nejaké vitamíny, studenú vodu a bude to lepšie. Myslím si, že napriek prehre sa dá stavať na tomto zápase a poučiť sa z neho.“

Marek Korenčik (obranca SR „20“, autor gólu): „Ukázali sme kvalitu, ktorú máme. Veľká škoda, že sme v závere neudržali vedenie. Musíme sa z toho poučiť a ísť ďalej, už najbližšie zajtra proti Švédom. Amerika je veľmi kvalitná, možno im pomohol vzchopiť sa aj môj ´blbý´ faul. Rozhodli viaceré detaily. Ak by sme viedli 2:0, bolo by to jednoduchšie ako len 1:0, ale to už nezmeníme. Opakujem, veľká škoda. Pri mojom góle som mieril na ´vinkeľ , nebudem klamať. Som však rád, že to tam padlo. Smiali sme sa s Filipom Krivošíkom, že on dal takto gól Američanom vlani. Žiaľ, môj gól nám nestačil ani na bod. Američania dali do tretej tretiny všetko, nečakali, že budú prehrávať po dvoch tretinách 0:1. Ešte raz škoda, že sme nezvýšili na 2:0.“

Miloš Roman (útočník SR „20“): „Mali sme veľmi dobrý začiatok a myslím si, že v prvej tretine sme boli lepší ako Američania. Dokázali sme si vytvoriť tlak, dostávali sme sa do prečíslení. Dve tretiny sme hrali dobre, ale v tretej sme sa dopustili chýb a súper nás potrestal dvoma gólmi. Preto sme prehrali.“

Quinn Hughes (obranca USA): „V prvých dvoch tretinách sa zápas nevyvíjal podľa našich predstáv. To sa však najmä v prvom zápase na turnaji občas stáva. Vedeli sme, že nás nečaká nič ľahké. Zostať trpezlivý je veľmi dôležité.“

Mikey Anderson (obranca USA, strelec gólu): „Bol to gól, ktorý sme veľmi potrebovali. Jack Hughes to zahral veľmi dobre a Evan Barratt dobre clonil pred bránkou. Nahodil som to do rohu a so šťastím to tam prešlo.

Kyle Keiser (brankár USA): „Sme odolná skupina hráčov, nikdy sa nevzdávame. Ukázali sme to v tretej tretine. Z tejto partie nikto neuteká a tak to aj bude pokračovať.“