MS vo futbale 2018: Kolumbia - Japonsko
Súboj Kolumbijčana Johana Mojicu v súboji s japonským futbalistom Genkim Haragučim počas zápasu na MS vo futbale 2018. Saransk, 19. jún 2018. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované: 19. júna 17:07

SARANSK 19. júna (WebNoviny.sk) – Futbalisti Japonska zvíťazili nad hráčmi Kolumbie 2:1 v utorkovom stretnutí H-skupiny majstrovstiev sveta v Rusku. Japonci sa revanšovali za prehru z ostatných MS 2014 v Brazílii 1:4. Kolumbia doplatila na nevydarený úvod zápasu.

Už v 3. min zahral v pokutovom území rukou stredopoliar Carlos Sánchez a videl červenú kartu. Nariadený pokutový kop premenil Šidnži Kagawa. Juhoameričanom sa síce ešte v prvom polčase podarilo vyrovnať zásluhou šikovného priameho kopu Juana Quintera, no napokon im to na bodový zisk nestačilo.

Japonci zaskočili súpera

Víťazný gól strelil po zmene strán Juja Osako. Kolumbijčania nastúpili bez Jamesa Rodrígueza, ktorý po zranení lýtka naskočil až v druhom polčase. Naopak, k dispozícii mali kanoniera Falcaa. Tridsaťdvaročný útočník AS Monako absolvoval premiéru na MS, pred štyrmi rokmi chýbal pre zlomenú nohu.

Japonsko triumfovalo nad juhoamerickým tímom vôbec prvýkrát v histórii svetových šampionátov. Prvý úspech dosiahlo aj proti Kolumbii, v predchádzajúcich troch konfrontáciách dvakrát prehralo, raz remizovalo.

Japonci zaskočili súpera hneď v úvode utorkového zápasu. Osaka prenikol do pokutového územia, no brankár Ospina loptu vyrazil, tá sa dostala ku Kagawovi, jeho dorážku do prázdnej bránky rukou zablokoval Carlos Sánchez. Hlavný rozhodca Skomina nariadil pokutový kop. Navyše, smoliara Sáncheza vylúčil. Loptu si na „biely bod“ postavil Kagawa a nepomýlil sa – 1:0.

Ospina podržal svoje mužstvo

Kolumbijčania sa napriek studenej sprche nevzdali, hrali aktívne a dočkali sa vyrovnania. V závere prvého polčasu dostali príležitosť zahrávať priamy kop. Juan Quintero prekabátil hráčov v múre, loptu poslal popod ich výskok a prekvapený gólman Japonska Kawašima ju zachytil až za čiarou.

Po zmene strán prevzali iniciatívu Japonci. Ospina však svoje mužstvo podržal – najprv zlikvidoval Osakov pokus z uhla, vzápätí si poradil aj technickým pokusom Inuiho z hranice veľkého vápna.

„Krajina vychádzajúceho slnka“ sa napokon dočkala.Sakaiovu strelu po dobrej práci Osaka ešte obrancovia Kolumbie zblokovali, ale následne zlyhali pri bránení rohového kopu a Osako v 73. min v obkľúčení hráčov v žltých dresoch okorenil svoj výkon víťazným gólom. Kolumbia dostala možnosť vyrovnať aj druhýkrát, ale striedajúci James Rodríguez z blízkosti prestrelil bránku.

3. C. Sánchez

strely celkovo (na bránu): 8:14 (3:5), rohové kopy: 3:6, držanie lopty (v %): 38 – 62, rozhodcovia: D. Skomina – J. Praprotnik, R. Vukan (všetci Slovin.), videorozhodca: D. Makkelie (Kuv.)

Kolumbia: Ospina – Arias, D. Sánchez, Murillo, Mojica – C. Sánchez, Lerma – Cuadrado (31. Barrios), Quintero (59. James Rodríguez), Izquierdo (70. Bacca) – Falcao
Japonsko: Kawašima – H. Sakai, Jošida, Šodži, Nagamoto – Hasebe, Šibasaki (80. Jamaguči) – Haraguči, Kagawa (70. Honda), Inui – Osako (85. Okazaki)

Hlasy

• zdroj: FIFA

José Pékerman (tréner Kolumbie): „Ťažko sa hrá, keď vám tak skoro vylúčia hráča, najmä v dôležitých stretnutiach. Napriek tomu sa nám podarilo vrátiť do zápasu. Japonsko malo početnú výhodu a pre nás bolo náročné vyrovnať sa s ich držaním lopty.“

Juja Osako (strelec víťazného gólu Japonska a najlepší hráč zápasu): „Dať gól na majstrovstvách sveta je splnený sen. Túžil som po tom už odmalička, takže som extrémne šťastný.“

Akira Nišino (tréner Japonska): „Cez polčasovú prestávku som povedal hráčom, že ak dokážeme držať loptu a budeme mať pohyb, vyčerpáme súpera. Hrali sme agresívne od začiatku duelu a to nám hralo do karát. Je to však iba jedno víťazstvo, takže musíme krotiť naše oslavy.“

Viac o téme: Majstrovstvá sveta MS vo futbale 2018: