MS vo futbale 2018: Kostarika - Srbsko
Hráč Srbska Nikola Milenkovic (vľavo) v súboji o loptu s hráčom Kostariky Marcosom Urenaom na MS vo futbale 2018 v Rusku, 17. júna 2018 Foto: SITA/AP

SAMARA 17. júna (WebNoviny.sk) – Futbalisti Srbska zvládli prvý zápas na XXI. majstrovstvách sveta v Rusku (14. júna – 15. júla), keď v nedeľňajšom dueli E-skupiny v Samare triumfovali nad Kostaričanmi najtesnejším rozdielom 1:0.

Triumf Balkáncov zariadil ich kapitán Aleksandar Kolarov, keď v 56. min ukážkovo zrealizoval priamy kop. Zástupca zóny CONCACAF bol aktívnejším mužstvom do prestávky, utvoril si viacero šancí, ale nevyužil žiadnu z nich. Po zmene strán sa „karta obrátila“. Srbi boli na ihrisku dominantnejší a nakoniec zaslúžene získali tri body do tabuľky „éčka“.

Štvrťfinalista MS 2014 z Kostariky nastúpil so svojou historicky najstaršou jedenástkou na scéne „mundialu“. Priemerný vek Kostaričanov bol 29 rokov a 346 dní, o jeden deň prekonali doterajšie maximum zo zápasu proti Ekvádoru na MS 2006 v Nemecku. Kostarika najbližšie nastúpi v piatok proti Brazílii, Srbsko sa v ten istý deň stretne so Švajčiarskom.

MS vo futbale 2018

• E-skupina

Kostarika – Srbsko 0:1 (0:0)

56. – 0:1 A. Kolarov

Žlté karty: 2 – 2

22. F. Calvo, 55. D. Guzman  59. B. Ivanovic, 90+8´ A. Prijovic

strely celkovo (na bránu): 7:9 (2:3), rohové kopy: 4:4, držanie lopty (v %): 51 – 49, rozhodcovia: M. Diedhiou D. Camara, El H. Samba (všetci Senegal) videorozhodca: C. Turpin (Fran.)

Kostarika: K. Navas – Gamboa, Acosta, G. González, Ó. Duarte, Calvo – Venegas (60. Bolaňos), D. Guzmán (73. Colindres), Borges, B. Ruiz – Ureňa (66. J. Campbell)
Srbsko: Stojkovič – Ivanovič, Milenkovič, D. Tošič, Kolarov – N. Matič, Milivojevič – Tadič (83. Rukavina), Milinkovič-Savič, Ljajič (70. Kostič) – Mitrovič (90. Prijovič)

I. polčas

Kostaričania vstúpili do zápasu svižne. Už v úvode mali príležitosti na skórovanie Marco Ureňa a Giancarlo González. Druhý menovaný mal v 12. min po rohovom kope ďalšiu veľkú šancu, nikým nebránený však zblízka hlavičkoval nad bránku.

Kostarický gólman Keylor Navas prvýkrát výraznejšie zasahoval až v 27. min proti strele Sergeja Milinkoviča-Saviča zvnútra šestnástky. Srbom robil problémy vzadu najmä agilný Ureňa. Útočník FC Los Angeles to v 38. min nepresne skúšal spoza „veľkého vápna“. Krátko pred polčasovým hvizdom neuspel po individuálnej akcii ani Francisco Calvo.

II. polčas

Srbi začali po prestávke tlakom a v 50. min mali superšancu. Aleksandar Mitrovič sám pred Navasom mieril k ľavej žrdi, ale gólman Realu Madrid skvelým zákrokom zachránil Stredoameričanov. Balkánci sa dočkali v 56. min. keď ich kapitán Aleksandar Kolarov skvele zakrútil priamy kop do ľavého „vinkla“ kostarickej bránky.

„Ticos“ sa snažili o vyrovnanie, v ofenzíve sa im však vôbec nedarilo, veď prvú strelu na bránku Srbska v druhom polčase vyslali až v nadstavenom čase. Naopak, Srbi striehli na každučkú možnosť, aby podkúrili rozhodenej defenzíve súpera, ale šance Kostiča, Mitroviča a Kolarova zostali nevyužité. V závere ešte zaujala kontroverzia medzi Nemanjom Matičom a kostarickou lavičkou, skóre sa však už nezmenilo.

Viac o téme: Majstrovstvá sveta MS vo futbale 2018: