MS vo futbale, Chorvátsko - Anglicko
Zľava: Hráč Chorvátska Ivan Rakitic a hráč Anglicka Jordan Henderson v súboji o loptu v semifinálovom zápase na MS vo futbale 2018 v Rusku, Moskva 11. júl 2018. Foto: SITA/AP
  • aktualizované 11. júla 23:51

MOSKVA 11. júla (WebNoviny.sk) – Druhý semifinálový zápas XXI. futbalových majstrovstiev sveta v Rusku (14. jún – 15. júla) medzi Chorvátskom a Anglickom nepriniesol rozhodnutie v riadnom hracom čase a tak o výsledku rozhodlo až predĺženie.

„Albión“ sa ujal vedenia už v 5. min, keď z priameho kopu presne namieril Kieran Trippier. Zverenci Garetha Southgata potom dlho kontrolovali priebeh duelu, ale tesný náskok si neudržali. V 68. min šikovne zakončil zvnútra šestnástky Ivan Perišič a druhým gólom na turnaji posunul stretnutie do predĺženia, v ktorom o triumfe Chorvátov rozhodol Mario Mandžikuč a posunul balkánsku krajinu prvýkrát v histórii svetových šampionátov do finále turnaja.

V súboji o víťaznú trofej nastúpia „vatreni“ v nedeľu 15. júla v Moskve o 17.00 h SELČ proti Francúzom, ktorí v semifinále zdolali Belgičanov 1:0. „Albión“ čaká v sobotu na petrohradskom trávniku od 16.00 h SELČ zápas o bronz proti „červeným diablom“.

MS vo futbale 2018

• semifinále

Chorvátsko – Anglicko 2:1 po predĺžení (0:1, 1:0)

5. – 0:1 K. Trippier
68. – 1:1 I. Perišič
109. – 2:1 M. Mandžukič

Žlté karty: 2 – 1
48. M. Mandžukič, 96. A. Rebič – 54. K. Walker

strely celkovo (na bránu): 19:11 (6:1), rohové kopy: 8:4, držanie lopty (v %): 55 – 45, rozhodcovia: Cüneyt Cakir – Bahattin Duran, Tarik Ongun (všetci Tur.), videorozhodca: D. Makkelie (Hol.), 78 011 divákov

Chorvátsko: Subašič – Vrsaljko, Lovren, Vida, Strinič (95. Pivarič) – Rakitič, Brozovič – Rebič (101. Kramarič), Modrič (119. Badelj), I. Perišič – Mandžukič (115. Čorluka)
Anglicko:
Pickford – Walker (112. Vardy), Stones, Maguire – Trippier, Alli, Henderson (97. Dier), Lingard, A. Young (91. Rose) – Sterling (74. Rashford), H. Kane

I. polčas

Hneď prvá strela do priestoru bránky v zápase priniesla gól. Po Modričovom faule dostali Angličania výhodu štandardnej situácie a z priameho kopu presne namieril Kieran Trippier, ktorý pravačkou zakrútil loptu za bezmocného Danijela Subašiča – 0:1. Futbalisti z Britských ostrovov v úvodnej štvrťhodine súpera k ničomu nepustili a naďalej hrozili v ofenzíve. Harry Maguire však zakončoval dvakrát po rohových kopoch mimo chorvátskej svätyne.

„Vatreni“ sa po prvý raz osmelili až v 19. min. Ivan Perišič vystrelil po trávniku spoza šestnástky, ale rozvlnil iba bočnú sieť, takže Jordan Pickford mohol zostať pokojný. O tri minúty neskôr urobil veľkú chybu v rozohrávke chorvátsky obranca Ivan Strinič, keď prihral loptu priamo na nohu voľnému Raheemovi Sterlingovi. Krídelník Manchestru City ešte zbytočne hľadal Harryho Kana, ktorý stál v ofsajde.

Anglicko na MS vo futbale 2018

G-skupina: Tunisko – Anglicko 1:2 (1:1), Anglicko – Panama 6:1 (5:0), Anglicko – Belgicko 0:1 (0:0)
Osemfinále: Kolumbia – Anglicko 1:1 po predĺžení (1:1, 0:0), v rozstrele z 11 m 3:4
Štvrťfinále: Švédsko – Anglicko 0:2 (0:1)

Presne po polhodine hry si Angličania utvorili obrovskú šancu na skórovanie. Harry Kane sa dobre zorientoval v pokutovom území a zblízka vystrelil do Subašiča. Dostal sa aj k dorážke, ale z uhla namieril len do žrde. Hneď z nasledujúcej akcie pohrozili Chorváti. Ante Rebič pokusom z hranice šestnástky preveril Pickfordovu pozornosť.

V 36. min vnikli anglickí futbalisti do rozhodenej obrany súpera. Dele Alli na seba naviazal troch hráčov, ideálne prihral úplne osamotenému Jessemu Lingardovi, no jeho technická strela skončila vedľa bránky. V záverečných sekundách prvého polčasu dostali Chorváti nečakanú príležitosť na vyrovnanie. Po nepresnom výkope Jordana Pickforda sa ocitol v šanci Ivan Rakitič, ale v šestnástke nedokázal zakončiť.

II. polčas

Po prestávke začali aktívnejšie Balkánci, ktorí chceli zmazať jednogólové manko. Napriek zvýšenej snahe sa však nedostávali do nebezpečných streleckých pozícií.

Naopak, mohlo udrieť pred chorvátskou bránkou, kde zostal v 57. min nepokrytý Harry Kane. Najlepšiemu strelcovi svetového šampionátu na poslednú chvíľu zmaril koncovku Dejan Lovren. Šesť minút nato prenikol do pokutového územia Raheem Sterling, no bol veľmi blízko Danijela Subašiča a ten mu nedovolil adekvátne vystreliť.

Chorvátski fanúšikovia ožili až v 65. min, keď odrazená lopta doputovala k osamotenému Ivanovi Perišičovi. Hráč Interu Miláno prudko vypálil smerom na bránku, ale v zhustenom priestore pred Jordanom Pickfordom trafil iba anglických futbalistov. Rovnaký hráč napokon zdvíhal ruky nad hlavu o tri minúty neskôr, keď predskočil statického Kyla Walkera a ľavou nohou napol sieť – 1:1.

Chorvátsko na MS vo futbale 2018

D-skupina: Chorvátsko – Nigéria 2:0 (1:0), Argentína – Chorvátsko 0:3 (0:0), Island – Chorvátsko 1:2 (0:0)
Osemfinále: Chorvátsko – Dánsko 1:1 po predĺžení (1:1, 1:1), v rozstrele z 11 m 3:2
Štvrťfinále: Rusko – Chorvátsko 2:2 po predĺžení (1:1, 1:1), v rozstrele z 11 m 3:4

Ivan Perišič sa mohol stať onedlho chorvátskym hrdinom. V 72. min využil neistú rozohrávku „Albiónu“, prešiel cez brániacich súperov a prudkou strelou z ľavej strany pokutového územia trafil vzdialenejšiu žrď. Vyrovnávajúci gól úplne zmenil obraz hry a zaskočení Angličania dlho nevedeli nič vymyslieť proti rozbehnutým Chorvátom. Po dlhšej odmlke dali o sebe vedieť v 77. min, Jesse Lingard však krížnym pokusom minul bránku.

Anglický tréner Gareth Southgate sa snažil svojich zverencov upokojiť pokynmi z lavičky, ale jeho mladé mužstvo kopilo chyby. V 82. min nebezpečne strieľal zvnútra šestnástky Mario Mandžukič a krátko potom mohol potrestať neisté vybehnutie Jordana Pickforda Ivan Perišič. Ani jeden zo spomenutých chorvátskych hráčov však neskóroval, a tak smeroval duel do predĺženia.

Predĺženie

Angličania pôsobili v prvej polovici „extra času“ čerstvejším dojmom a vypracovali si gólovú príležitosť po rohovom kope. V 99. min sa zavesil do vzduchu John Stones, loptu namieril presne smerom do siete, ale na bránkovej čiare ju zastavil pozorný Šime Vrsaljko.

Unavení Chorváti z ničoho nič reagovali v nadstavenom čase úvodného predĺženia. Mario Mandžukič dostal ideálnu nahrávku pred bránku od Ivana Perišiča, ale Jordan Pickford reflexívne zasiahol.

Po zmene strán vymyslel výber Zlatka Daliča signál z rohového kopu. V 108. min smerovala lopta na voľného Marcela Brozoviča, ktorého prudká strela skončila vysoko nad brvnom.

O niekoľko sekúnd neskôr však futbalisti z krajiny pri Jadranskom mori jasali. Mario Mandžukič predviedol skvelú orientáciu v pokutovom území a presnou strelou z prvej poslal Chorvátsko do vedenia – 1:2. Anglický výber stavil v závere všetko na ofenzívu, no nevypracoval si gólovú možnosť a nezabránil súperovi v ceste do finále.

Hlasy

• zdroje: ITV, HRT, FIFA

Zlatko Dalič (tréner Chorvátska): „Zaslúžene sme vo finále. Musím zablahoželať chlapcom. Po zápase som im povedal, že nie sú ´normálni´. To, čo urobili, je fantastické a zapíše sa to do histórie. Ďakujem všetkým našim fanúšikom. Stále sme nepovedali posledné slovo. Ideme pomaly, ale ešte sme sa nezastavili, jeden zápas je pred nami. Ak Boh dá, budeme majstrami sveta.“

Gareth Southgate (tréner Anglicka): „V prvom polčase sme boli naozaj dobrí a vypracovali sme si šance. Po ich góle sme však stratili pôdu pod nohami. Do hry sme sa dostali až v predĺžení. Vyraďovacie zápasy sú však o maličkostiach. Keď hráte proti silným súperom, musíte dať aspoň dva góly. Doplatili sme na dvadsaťminútový výpadok v druhom polčase.“

Mario Mandžukič (útočník Chorvátska a strelec víťazného gólu): „Je to zázrak. Len skvelé tímy môžu byť natoľko odvážne, aby proti Anglicku otočili skóre z 0:1 a hrali so srdcom. V zápasoch proti Dánsku a Rusku bol na nás vyvíjaný tlak, ale dnes sme boli ako hladné levy, ktoré ´poľovali´ na ihrisku. Rovnako chceme hrať aj vo finále. S mojimi výkonmi som bol spokojný vo všetkých zápasoch. Som tu pre tím a tieto dôležité duely sa mi páčia, pretože je v nich viac vzrušenia.“

Ivan Perišič (stredopoliar Chorvátska, strelec gólu a najlepší hráč zápasu): „Bol to veľmi ťažký zápas, všetci sme vedeli, čo je v hre. Rozbiehali sme sa pomaly, ale ukázali sme náš charakter, rovnako ako predtým. V minulosti sme nezvykli byť tak odolní. Pred 20 rokmi som sa prechádzal po rodnom Omiši v národnom drese, vtedy som o takomto niečom mohol iba snívať – reprezentovať svoju krajinu a streliť tak dôležitý gól.“

Harry Kane (útočník a kapitán Anglicka): „Sme veľmi sklamaní, je to ťažké. Tvrdo sme pracovali, fanúšikovia boli skvelí. Zápas bol vyrovnaný, som si istý, že keď ho zanalyzujeme, zistíme, že sme nemohli vymyslieť lepšiu taktiku. Viedli sme, utvorili sme si šance, no po takýchto zápasoch je vždy veľa ´ale´. Rozhodli detaily, určite sme mohli niektoré veci zrealizovať lepšie, ale musíme priznať, že v konečnom dôsledku bol súper lepší. Napriek tomu sme dokázali veľa, keď sme sa dostali až sem. Urobili sme všetko, aby na nás boli ľudia hrdí.“

Viac o téme: Majstrovstvá sveta MS vo futbale 2018: