MS vo futbale 2018, Srbsko - Brazília
Brazílčan Neymar v súboji s hráčom Srbska Dusanom Tadicom (vľavo) a Sergejom Milinkovic-Savicom v zápase na MS vo futbale 2018, 27. júna 2018 Foto: SITA/AP
  • aktualizované 27. júna 23:17

MOSKVA 27. júna (WebNoviny.sk) – Futbalisti Brazílie v stredajšom zápase na MS vo futbale zdolali Srbsko 2:0 a stali sa víťazmi E-skupiny.

„Kanárici“  na čele s hviezdnym Neymarom v troch dueloch nazbierali sedem bodov (na úvod remizovali so Švajčiarmi a v druhom zápase zdolali Kostariku 2:0) a v osemfinále narazia na Mexičanov (hrá sa 2. júla v Samare).

Trojbodoví Srbi skončili v tabuľke „éčka“ tretí a so šampionátom sa lúčia. Turnaj začali triumfom nad Kostaričanmi a v druhom zápase viedli nad Švajčiarmi 1:0, ale nakoniec prehrali 1:2. Spoločne s Brazíliou do osemfinále z „éčka“ postúpilo aj Švajčiarsko, ktoré v stredu zakončilo svoje účinkovanie v základnej skupine remízou s Kostarikou 2:2.

33. A. Ljajič, 48. N. Matič, 70. A. Mitrovič

strely celkovo (na bránu): 10:13 (2:5), rohové kopy: 5:9, držanie lopty (v %): 43 – 57, rozhodcovia: A. Faghani – R. Sochandan, M. Mansouri (všetci Irán), videorozhodca: M. Irrati (Tal.), 44 200 divákov

Srbsko: Stojkovič – Rukavina, Milenkovič, Veljkovič, Kolarov – N. Matič, Milinkovič-Savič – Tadič, Ljajič (75. Živkovič), Kostič (82. Radonjič) – Mitrovič (89. Jovič)
Brazília:
Alisson – Fagner, Thiago Silva, Miranda, Marcelo (10. Filipe Luís) – Paulinho (66. Fernandinho), Casemiro – Willian, Coutinho (80. Renato Augusto), Neymar – Gabriel Jesus

I. polčas

Brazílčania už v závere prvej desaťminútovky prišli o krajného obrancu Marcela, ktorý musel striedať a nahradil ho Filipe Luís. Juhoameričania sa v 25. min dostali do veľkej šance, ale Neymar nezakončil dobre a brankár Stojkovič loptu vytesnil do bezpečia.

O niekoľko minút neskôr Gabriel Jesus zakončil svoj brejk len do vracajúceho sa srbského obrancu. V 36. min sa prvýkrát zmenil stav duelu, gól Brazílie mal rukopis FC Barcelona – Coutinho vysunul Paulinha a ten ponad vybiehajúceho Stojkoviča skóroval – 0:1.

II. polčas

Po zmene sa Srbi snažili o vyrovnanie, center Ljajiča si takmer zrazil do vlastnej bránky stopér Miranda. Na opačnej strane pokus Neymara zneškodnil srbský gólman.

Po hodine hry Mitrovič zo šiestich či siedmich metrov hlavičkoval do odkrytej bránky súpera, ale trafil iba Thiaga Silvu. Útočník Mitrovič mal vzápätí ďalšiu šancu, ale jeho hlavičku „skrotil“ Alisson. Druhý gól pridala Brazília v 68. min – lopta po rohu Neymara našla hlavu Thiaga Silvu a ten zvýšil na rozdiel dvoch gólov – 0:2.

V záverečnej dvadsaťminútovke si juhoamerický tím bez väčších problémov udržal náskok aj postup do vyraďovacej fázy turnaja. Navyše, šance na ďalšie góly nevyužili Filipe Luís či trikrát Neymar.

Hlasy

• zdroj: FIFA, championat.com

Mladen Krstajič (tréner Srbska): „Myslím si, že v prvom polčase sme s Brazílčanmi držali krok a výnimkou bola situácia, po ktorej sme dostali gól. V takýchto momentoch sa ukáže kvalita individualít. V druhom polčase sme viac riskovali, vypracovali si šance na vyrovnanie, ale nepremenili sme ich a prišiel trest. Musím zablahoželať Brzílii aj mojim hráčom za dobrý výkon a obete, ktoré priniesli.“

Dušan Tadič (stredopoliar Srbska): „V druhom polčase sme mali šance na vyrovnanie, no nepremenili sme ich a bez toho nemôžeme zvíťaziť. Nemáme sa však za čo hanbiť, za svoju vlasť sme bojovali a urobili sme maximum. Prehrať s Brazíliou nie je to isté ako podľahnúť Švajčiarom. Ak by sme dnes po zmene strán premenili šance, všetko mohlo dopadnúť inak.“

Paulinho (stredopoliar Brazílie, najlepší hráč zápasu): „Vedeli sme, že nás čaká ťažký zápas. Chceli sme postúpiť a urobili sme pre to všetko. Mojou úlohou je pomôcť tímu, či už skórujem alebo nie.“

Viac o téme: Majstrovstvá sveta MS vo futbale 2018: