MS vo futbale 2018, Švajčiarsko - Kostarika
Hráč Kostariky Cristian Gamboa (vľavo) a hráč Švajčiarska Breel Embolo v súboji v zápase na MS vo futbale 2018, 27. júna 2018 Foto: SITA/AP
  • aktualizované 27. júna 23:13

NIŽNIJ NOVGOROD 27. júna (WebNoviny.sk) – Švajčiarsko remizovalo s Kostarikou 2:2 (1:0) v stredajšom večernom súboji v E-skupine na XXI. majstrovstvách sveta vo futbale v Rusku.

Tento výsledok v kombinácii s triumfom Brazílie nad Srbskom (2:0) znamená, že Švajčiari postúpili do osemfinále z druhého miesta a v úvode vyraďovacej časti budú ich súpermi Švédi. Zápas odohrajú 3. júla od 16.00 h SELČ v Petrohrade.

„Helvéti“ začali turnaji remízou s Brazíliou a proti Srbom sa im podarilo otočiť výsledok z 0:1 na 2:1, keď víťazný gól v 90. minúte strelil Xherdan Shaqiri. „Los Ticos“  proti Švajčiarom strelili svoje prvé góly v Rusku, keďže predtým Srbsku podľahli 0:1 a „kanárikom“ 0:2.

Žlté karty: 3 – 3
37. S. Lichtsteiner, 75. D Zakaria, 83. F. Schär – 11. C. Gamboa, 30. J. Campbell, 89. K. Waston

strely celkovo (na bránu): 13:15 (3:7), rohové kopy: 6:5, držanie lopty (v %): 62 – 38, rozhodcovia: C. Turpin – N. Danos, C. Gringore (všetci Fr.), videorozhodca: F. Zwayer (Nem.)

Švajčiarsko: Sommer – Lichtsteiner, Schär, Akanji, R. Rodríguez – Behrami (60. Zakaria), G. Xhaka – Shaqiri (81. Lang), Džemaili, Embolo – Gavranovič (69. Drmič)
Kostarika:
K. Navas – Gamboa (90.+ I. Smith), G. González, J. Acosta, Waston, Oviedo – Colindres (81. Wallace), C. Borges, D. Guzmán (90.+ Azofeifa), Ruiz – J. Campbell

I. polčas

Kostarický úvod vzbudzoval rešpekt. Tri strely do priestoru bránky za 6 minút bolo viac ako tento stredoamerický zástupca vyprodukoval dokopy v predchádzajúcich dvoch zápasoch v Rusku. V 10. min mohol otvoriť skóre Colindres, ktorého prudká strela z hranice šestnástky sa odrazila od brvna pred bránkovú čiaru.

O deväť minút neskôr sa blysol Oviedo, ktorého pokus musel Sommer vyraziť na roh. Mdlí Švajčiari sa prvýkrát k niečo poriadnemu dostali v ofenzíve až po polhodine hry a hneď bol z toho gól. Embolo hlavičkou priťukol Džemailimu a ten z ideálnej stredovej pozície z päťky nekompromisne napálil loptu do stredu kostarickej bránky – 1:0.

II. polčas

Už po troch minútach druhého polčasu mohol vyrovnať Campbell, ale v dobrej pozícii minul švajčiarsku bránku. V 56. min sa kostarickí hráči aj ich fanúšikovia predsa len dočkali prvého gólu na MS v Rusku. Campbell poslal loptu z rohu na hranicu päťky a tam najvyššie vyskočil Waston, ktorý hlavou nedal Sommerovi šancu – 1:1.

Potom prevzali iniciatívu Švajčiari a v 78. min sa takmer ujali vedenia. Hlavička striedajúceho Drmiča skončila na spojnici brvna a žrde kostarickej bránky. Útočník Borussie Mönchengladbach sa dočkal v 88. min, keď pohotovou strelou po prihrávke z krídelného priestoru zabezpečil priebežné vedenie pre už aj tak postupujúcich Švajčiarov – 2:1.

Helvéti sa napokon druhého víťazstva na turnaji zatiaľ nedočkali. V nadstavenom čase sa kopal proti nim pokutový kop a brankár Sommer si po strele Ruiza stečoval loptu do siete – 2:2.

Hlasy

• zdroje: championat.com, FIFA.com

Blerim Džemaili (stredopoliar Švajčiarska, strelec gólu): „Kostarika nás svojou dobrou hrou neprekvapila. V prvom zápase prehrala gólom z priameho kopu, v druhom inkasovala od Brazílie až po uplynutí 90 minút. Vedeli sme, aké náročné to budeme mať. Myslím si, že sme odohrali dobrý zápas a môžeme byť na seba hrdí. Pred osemfinále sme pre karty prišli o dvoch hráčov a to nie je ideálny stav. Musíme sa však dívať na tých, čo môžu hrať a nie na tých, čo musia stáť. Tento šampionát už priniesol veľa prekvapení a my sa môžeme stať jedným z nich. Potrebujeme sa však zlepšiť. Každý súper vo vyraďovacej časti e náročný, vrátane nášho súpera Švédska.“

Vladimir Petkovič (tréner Švajčiarska): „Súpera sme postavili na nohy v tomto zápase. Všetci vieme, že to nebol náš najlepší deň. Som však nadšený tým, že pokračujeme v turnaji. V osemfinále musíme urobiť všetko lepšie ako dnes, aby to vyšlo k našej spokojnosti. Mám pocit, že občas uletíme, namiesto toho, aby sme stáli nohami na zemi. Maximálne však dôverujem všetkým 23 svojim hráčom.“

Óscar Ramírez (tréner Kostariky): „V prvých 20-25 minútach sme dokázali pozbierať dôležité lopty. Neskôr súper zlepšil hru s loptou, začal si ju posúvať rýchlejšie a naša obrana začala trpieť. V druhom polčase sme sa s tým vyrovnali a dokázali si vytvoriť tlak. Myslím si, že dnes sme si nezaslúžili prehrať, čiže výsledok je zrejme spravodlivý.“

Viac o téme: Majstrovstvá sveta MS vo futbale 2018: