MS vo futbale 2022 v Katare: Senegalčania sa po rokoch tešia z postupu do osemfinále, ďalej idú aj Holanďania

MS vo futbale Katar, Kalidou Koulibaly
Senegalčan Kalidou Koulibaly (vľavo) sa teší zo svojho gólu do siete Ekvádoru počas zápasu A-skupiny na MS vo futbale 2022 v Katare. Doha, 29. november 2022. Foto: SITA/AP

Futbalisti Kataru nezabodovali ani v treťom vystúpení na domácich majstrovstvách sveta. S podujatím sa rozlúčili utorňajšou prehrou 0:2 s Holanďanmi.

Tých poslal do vedenia v 26. minúte Cody Gakpo a triumf „Oranjes“ aj ich celkové 1. miesto v A-skupine podčiarkol krátko po zmene strán v 49. minúte Frenkie de Jong.

Holanďania vždy postúpili

Holanďanom sa na svetových šampionátoch ešte nikdy nestalo, že by zo základnej skupiny nepostúpili ďalej. V sobotňajšom osemfinále nastúpia proti druhému najlepšiemu tímu z B-skupiny, ktorej záverečné stretnutia sú na programe v utorok večer.

Viac o téme: MS vo futbale 2022 v Katare

Spolu s Holanďanmi prenikli z „áčka“ medzi šestnástku najlepších tímov aj hráči Senegalu. Afričania v utorňajšom stretnutí zvíťazili nad výberom Ekvádoru 2:1 a preskočili v tabuľke tohto súpera.

Rozhodol gól Koulibalyho

V 44. minúte otvoril skóre premenenou jedenástkou Senegalčan Ismaila Sarr. V druhom polčase Ekvádorčania v 68. minúte vyrovnali gólom Moisesa Caiceda, no o dve minúty neskôr poslal Senegalčanov do osemfinále prvým reprezentačným gólom stopér Kalidou Koulibaly.

„Levi od Terangy“ v minulosti na „mundiale“ postúpili zo skupiny len pri svojej premiérovej účasti v roku 2002. Dokráčali vtedy až do štvrťfinále, kde ich zastavili neskorší bronzoví medailisti z Turecka. V osemfinále v Katare nastúpia proti víťazovi B-skupiny.

MS vo futbale 2022 v Katare

• A-skupina

Ekvádor – Senegal 1:2 (0:1)

Góly: 68. Caicedo – 44. I. Sarr (z pok. kopu), 70. Koulibaly, ŽK: 66. Gueye (Senegal)

Rozhodoval: Turpin (Fr.), 44 569 divákov

Holandsko – Katar 2:0 (1:0)

Góly: 26. Gakpo, 49. F. de Jong, ŽK: 52. Ake (Holandsko)

Rozhodoval: Gassama (Gamb.), 66 784 divákov