MS18: Zlato Američanom, Švédi opäť strieborní

Hokej_ilustračné

CRIMMITSCHAU 24. apríla (WEBNOVINY) – Hokejisti USA sa tretíkrát v rade stali majstrami sveta v kategórii hráčov do 18 rokov.

V nedeľňajšom finálovom súboji v nemeckom Crimmitschau zdolali mladí Američania v repríze minuloročného finále rovesníkov zo Švédska 4:3 po predĺžení. Hráči Tre Kronor tak neoplatili svojmu súperovu prehru spred roka z bieloruského Minska (1:3).

Oba kolektívy vychádzali vo finálovom súboji zo zabezpečenej obrany. Skóre duelu otvoril už v 4. min F. Forsberg, ktorý švihom spomedzi kruhov prekonal brankára Gibsona. Američania vyrovnali osem sekúnd pred prvou sirénou, keď v presilovke vypálil od modrej čiary Trouba a puk skončil vo švédskej bránke.

V druhej časti strelili Švédi dva góly, najprv Blomkvist delovkou ponad rameno amerického brankára upravil na 2:1 a v 38. min Björklund zvýšil na 3:1. V treťom dejstve hneď v úvode skorigoval obranca Murphy a v 59. min na prekvapenie všetkých vyrovnal Boucher. V predĺžení poslali rozhodcovia na trestnú lavicu Klefboma a v okamihu, keď ten po dvoch minútach skočil na ľad, rozhodol o obhajobe zlatých medailí pre výber USA Connor Murphy. Bronz získali hokejisti Ruska, ktorí v súboji o 3. miesto v nemeckom zdolali výber Kanady 6:4. Slovensko skončilo na poslednom 10. mieste a o rok sa predstaví v I. divízii.

Výsledok – nedeľa:

Finále:

USA „18“ – Švédsko „18“ 4:3 po predĺžení (1:1, 0:2, 2:0 – 1:0)

Góly: 20. Trouba (Murphy, Boyd), 42. Murphy (Grimaldi, Miller), 59. Boucher, 67. Murphy (Russo) – 4. F. Forsberg, 33. Blomkvist (Björklund), 38. Björklund (Karlsson, Johansson).

Vylúčení: 3:5, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Klein (Kan.), Salminen (Fín.) – Dusserault (Kan.), Suominen (Fín.), 5007 divákov

USA: Gibson – Kaib, Reib, Trouba, Jones, Paliotta, McCabe, Murphy, Russo – Samuelsson, Haggerty, Carlson – Kerdiles, Biggs, Boyd – Miller, Boucher, Grimaldi – Pietila, Larraza, Bardreau.

Švédsko: Lundström – Brodin, Klefbom, Bengtsson, Johansson, Nilsson, Vikstrand, Blomkvist – Boyce Rotevall, Rask, Zibanejad – Bjorklund, Karlsson, F. Forsberg – Arvidsson, Lillieström Karlsson, Froberg – Blomstrand, Lundberg, Wedin.

O 3. miesto:

Kanada „18“ – Rusko „18“ 4:6 (1:1, 2:4, 1:1)

Góly: 19. a 38. Murphy, 24. Quine, 59. Ritchie – 28., 31. a 60. Jakupov, 12. a 36. Kučerov, 29. Tkačov.

Konečné poradie MS „18“: 1. USA, 2. Švédsko, 3. Rusko, 4. Kanada, 5. Fínsko, 6. Nemecko, 7. Švajčiarsko, 8. Česko, 9. Nórsko, 10. Slovensko.