MŠK Žilina prvýkrát vyhrala Slovenský pohár

Žilina prvýkrát vyhrala Slovenský pohár
Víťazní Žilinčania sa tešia zo zisku pohára po vyhratom futbalovom finálovom zápase FK Senica - MŠK Žilina slovenskej pohárovej súťaže Slovnaft Cup. Bardejov, 8. máj 2012. Foto: SITA/Ivan Fleischer

BARDEJOV 8. mája (WEBNOVINY) – Futbalisti MŠK Žilina sa po prvý raz v histórii stali víťazmi slovenskej pohárovej klubovej súťaže.

V utorkovom mimoriadne dramatickom dueli na štadióne v Bardejove zdolali v rámci 43. ročníka, premiérovo s novým názvom Slovnaft Cup, tím FK Senica 3:2 po predĺžení (2:2, 1:1).

Tím zo Záhoria neuspel vo svojej prvej účasti v rozhodujúcom dueli tejto súťaže.

O cennej trofeji pre Žilinu rozhodol v 102. min striedajúci Peruánec Jean Deza, keď jeho tečovaný pokus obrancom Senice Pedrom Lealom preloboval brankára Boleka.

V riadnom hracom čase sa ofenzívny súboj z oboch strán skončil nerozhodne 2:2. Ako prví sa presadili Žilinčania, keď útočník Tomáš Majtán v 6. min presne hlavičkoval do Bolekovej siete.

„Záhoráci“ vyrovnali zásluhou Tomáša Kóňu, ktorý v 10. min perfektne realizoval štandardnú situáciu a nedal šancu Martinovi Krnáčovi. Na začiatku druhého polčasu nádherne trafil kapitán MŠK Miroslav Barčík, strelecky disponovaný Kóňa však v 72. min stanovil rezultát po 90 minútach na 2:2.

Futbalisti Žiliny na čele s kapitánom Miroslavom Barčíkom prevzali z rúk prezidenta Slovenského futbalového zväzu Jána Kováčika a primátora Bardejova Borisa Hanuščaka víťaznú trofej a symbolický šek na 50 000 eur. Zdolaní finalisti zo Senice okrem menšieho pohára obdržali aj šek na 20-tisíc eur.

Zľava: Stef Wijlaars zo Senice a Róbert Pich zo Žiliny vo finálovom futbalovom zápase FK Senica - MŠK Žilina slovenskej pohárovej súťaže Slovnaft Cup. Bardejov, 8. máj 2012. Foto: SITA/Ivan Fleischer

Zľava: Tomáš Majtán zo Žiliny a Peter Pavlík zo Senice vo finálovom futbalovom zápase FK Senica - MŠK Žilina slovenskej pohárovej súťaže Slovnaft Cup. Bardejov, 8. máj 2012. Foto: SITA/Ivan Fleischer
Zľava: Pedro Leal zo Senice a Peter Šulek zo Žiliny vo finálovom futbalovom zápase FK Senica - MŠK Žilina slovenskej pohárovej súťaže Slovnaft Cup. Bardejov, 8. máj 2012. Foto: SITA/Ivan Fleischer
Zľava: Pedro Leal zo Senice a Tomáš Majtán zo Žiliny vo finálovom futbalovom zápase FK Senica - MŠK Žilina slovenskej pohárovej súťaže Slovnaft Cup. Bardejov, 8. máj 2012. Foto: SITA/Ivan Fleischer
Fanúšikovia Žiliny sledujú zápas zo svahu nad štadiónom vo finálovom zápase FK Senica - MŠK Žilina futbalovej slovenskej pohárovej súťaže Slovnaft Cup. Bardejov, 8. máj 2012. Foto: SITA/Ivan Fleischer

Slovnaft Cup 2011/2012 – finále (Bardejov):

FK Senica – MŠK Žilina 2:3 po predĺžení (2:2, 1:1), Žilina sa stala víťazom Slovnaft Cupu 2011/2012

Góly: 10. a 72. T. Kóňa – 6. T. Majtán, 48. Barčík, 102. Deza, ŽK: 44. M. Ďurica – 53. V. Leitner, 112. Barčík, rozhodovali: Samotný – E. Weiss, Benko

Senica: P. Bolek – Wijlaars, P. Pavlík (112. Bolinha), Gorosito, Pedro Leal – Križko, T. Strnad – Jaroslav Diviš, T. Kóňa, M. Ďurica (101. Jaroslav Černý) – R. Blackburn (71. Diarrassouba)

Žilina: Krnáč – Mabouka (46. S. Angelovič), Piaček, V. Leitner, Ricardo Nunes – Pečovský – Barčík, Šulek (77. Gergel), Pich – Ján Novák (81. Deza), T. Majtán

I. polčas

Tomáš Majtán

Na klzkom bardejovskom trávniku začali aktívnejšie futbalisti Žiliny. Pokus Šuleka vyrazil Bolek na rohový kop a po jeho zahratí mieril Piaček vedľa senickej bránky.

Už v 6. min sa však „žlto-zelení“ ujali vedenia: Šulek vybojoval loptu v súboji s Pedrom Lealom, odcentroval a Majtán hlavou nezaváhal – 0:1.

Hráčov tímu zo Záhoria nedeprimoval inkasovaný gól, naopak skôr ich povzbudil do vyšších obrátok. Po dlhom aute Strnada mal na kopačke vyrovnanie Jaroslav Divič, v poslednom momente však jeho pokus zblokoval Pich.

Seničania sa dočkali v 10. min: priamy kop približne z 20 metrov výborne zakrútil špílmacher Kóňa a brankár MŠK Krnáč sa už iba smutne pozeral, ako sa mu lopta zatrepotala v pravom hornom rohu jeho svätyne – 1:1.

Divákom sa futbal páčil, pretože od oboch tímov videli ofenzívne predstavenie. Po polhodine hry mohli nakloniť misky váh na svoju stranu v zápise uvedení ako domáci hráči Senice. Kóňa zahral opäť kvalitne štandardnú situáciu, v skrumáži hlavičkoval Panamčan Blackburn a Krnáč zachránil na čiare.

O odpoveď sa snažil individuálnym prienikom Šulek, v poslednom okamihu „hasil“ Gorosito. V 40. min to ešte skúšal Žilinčan Pich, na nerozhodnom stave prvého dejstve však už ani on nič nezmenil.

Zilina

II.polčas

Stef Wijlaars

Začiatok druhého polčasu mal rovnaký aspekt ako úvod prvej časti – rýchly gól a opäť v podaní Žiliny.

V 48. min agilný Šulek našiel Barčíka, kapitán MŠK si za hranicou šestnástky „zasekol“ argentínskeho stopéra Gorosita a nádhernou strelou ľavačkou do šibenice nedal Bolekovi šancu – 1:2.

Zverenci trénera Stanislava Grigu však nezložili zbrane a zvýšenou aktivitou sa usilovali opäť vyrovnať. Kóňov priamy kop vyboxoval v 54. min Krnáč iba pred seba, ale Križko zblízka z dorážky prestrelil.

O dve minúty neskôr žilinský kanonier Majtán pekne vystrelil a Bolek vyrazil na rohový kop. Onedlho stroskotali na senickom brankárovi obaja útočníci „šošonov“ J. Novák i Majtán.

Známe pravidelo „nedáš – dostaneš“ platilo aj tentoraz. V 72. min center Križka do pokutového územia Piaček odvrátil iba pred Kóňu a v utorok mimoriadne strelecky disponovaný stredopoliar Senice bombou skóroval.

Lopta sa po jeho tvrdom projektile odrazila od brvna za bránkovú čiaru – 2:2. V riadnom hracom čase už ďalší gól nepadol, a tak sa ofenzívne ladený zápas posunul do predĺženia.

Senica

Predĺženie

V jeho prvej pätnásťminútovej časti najskôr dva razy „zazvonila“ konštrukcia bránky. V 93. min namieril do Bolekovej žrde Ricardo Nunez, o päť minút neskôr po centri M. Ďuricu sa hlavička Jaroslava Diviša dotkla spojnice žrde a brvna.

Mierne favorizovaný líder corgoňligovej tabuľky však napokon predsa len strelil tretí gól.

V 102. min prenikol striedajúci iba osemnásťročný peruánsky legionár MŠK popri Pedrovi Lealovi, spomenutý kostarický zadák Senice jeho pokus nešťastne tečoval a tým preloboval brankára Boleka – 2:3. Seničania naďalej bojovali, ale tretíkrát sa im už nepodarilo vyrovnať.

Naopak, v 116. min postupoval hrdina duelu Deza sám na Boleka, trafil však iba do neho a nerozhodol zápletku už v predstihu.

Žilinčanom to však nevadilo, zverenci holandského trénera Fransa Adelaara napokon nedopustili jedenástkovú „lotériu“, po 120 minútach zdvihli ruky nad hlavy a tešili sa z cennej trofeje, ktorá im ešte chýbala v zbierke.

Reakcie

Frans Adelaar (tréner MŠK Žilina): „Z celkového triumfu v slovenskej pohárovej súťaži mám samozrejme veľkú radosť. Je to môj prvý veľký úspech na lavičke Žiliny, kde som iba necelý mesiac. Senica dnes dokázala, že má kvalitné mužstvo. Keď súper dva razy vyrovnal nepriaznivý stav, videl som smútok na tvárach mojich hráčov. Nebol však potrebný, pretože nás nevyviedol z miery. Chlapci boli v zápase aktívnejší, prispela k tomu aj zmena v našom rozostavení. V predĺžení sme mali tri šance a viac z hry. Som hrdý na všetkých hráčov i členov realizačného tímu, ktorí prispeli k nášmu triumfu. Zvýšili sme si sebavedomie. Na Žilinu teraz čaká záver ligovej súťaže, v ktorom tiež chceme uspieť.“

Stanislav Griga (tréner FK Senica): „Bolo to dobré finále, odohrali sme v ňom dôstojnú úlohu. Dvakrát sme odpovedali na žilinské góly a mohlo nám to vyjsť aj do tretice. V závere nám už chýbali sily, prejavila sa aj neúčasť niektorých zranených hráčov. Dnes sa nám nevydarili nástupy do oboch polčasov. V prvom i druhom dejstve sme vždy inkasovali krátko po ich začiatkoch, čím sme sa pripravili o lepší výsledok. Teraz sme smutní. Keď to však prejde, hráči si uvedomia, že pripravili divákom v Bardejove skvelý futbalový zážitok.“

Miroslav Barčík (stredopoliar a kapitán MŠK Žilina, autor jedného gólu): „Od začiatku zápasu sme išli za svojím cieľom, ktorý sa nám napokon podarilo splniť. V zbierke nám ešte chýbal domáci pohár. Sme radi, že teraz môžeme povedať: ´Už ho máme´. Dnešný duel bol veľmi náročný, hralo sa hore – dole, s nakopávanými loptami. V koncovke sme to zvládli, a preto sme sa tešili z triumfu.“

Viktor Pečovský (stredopoliar MŠK Žilina): „Nebolo to také jednoduché, divákom sa však musel páčiť dnešný finálový zápas. Padlo veľa gólov, navyše bolo množstvo príležitostí na skórovanie. Potrebovali sme aj štastie, lebo nás dvakrát pribrzdili rýchle vyrovnávajúce góly Senice.“

Tomáš Majtán (útočník MŠK Žilina, autor jedného gólu): „Z víťazstva máme samozrejme veľkú radosť. Teraz náš triumf trochu oslávime, ale zajtra nás už čaká ďalší deň. Musíme sa zodpovedne pripraviť na najbližší ligový duel v Ružomberku. Tento zápas veľa napovie v boji o majstrovský titul, kde máme tiež vysoké ambície.“

Petr Bolek (brankár a kapitán FK Senica): „Pred zápasom sme si mysleli, že by sme tento finálový pohárový duel mohli zvládnuť k našej spokojnosti. Po takom nešťastnom treťom žilinskom góle, aký sme dostali v predĺžení, sme sa už nedokázali zdvihnúť.“

Tomáš Kóňa (stredopoliar FK Senica, autor dvoch gólov): „Je to pre nás trochu sklamanie, ale žilinskému súperovi gratulujem k víťazstvu a celkového triumfu. Škoda, že sme to nedotiahli až na penalty, bolo by to napínavejšie pre divákov. Bohužiaľ, nevyšlo nám to. Dva moje góly ma určite potešili, ale keď to mužstvu nestačí na víťazstvo, tak tieto presné zásahy sú úplne na nič.“

Jaroslav Černý (stredopoliar FK Senica): „Škoda, že sme dostali taký hlúpy tretí gól. V koncovke sme mali nejaké príležitosti, ale chýbal nám pokoj v zakončení. Aj Žilina mala šance. Dnes to bol vyrovnaný zápas, o ten gól bol napokon šťastnejší súper.“

Historický prehľad výsledkov doterajších 43 finálových zápasov slovenskej pohárovej futbalovej klubovej súťaže (od r. 1970), vrátane finálových duelov o Česko-slovenský pohár (od r. 1970 do r. 1993):

rok 2012: FK Senica – MŠK ŽILINA 2:3 po predĺžení (2:2, 1:1) – hralo sa v Bardejove

rok 2011: ŠK SLOVAN BRATISLAVA – MŠK Žilina 3:3 po predĺžení (2:2, 1:2), na pok. kopy: 5:4 – hralo sa v Banskej Bystrici

rok 2010: FC Spartak Trnava – ŠK SLOVAN BRATISLAVA 0:6 (0:3) – hralo sa v Michalovciach

rok 2009: MFK KOŠICE – FC Artmedia Petržalka 3:1 (1:0) – hralo sa v Senci

rok 2008: FC ARTMEDIA PETRŽALKA – FC Spartak Trnava 1:0 (0:0) – hralo sa v Žiline

rok 2007: FC Senec – FC ViOn ZLATÉ MORAVCE 0:4 (0:1) – hralo sa v Bratislave

rok 2006: Spartak Trnava – MFK RUŽOMBEROK 0:0 po predĺžení, na pok. kopy 3:4 – hralo sa v Bratislave

rok 2005: DUKLA BANSKÁ BYSTRICA – FC Artmedia Bratislava 2:1 – hralo sa v Nitre

rok 2004: ARTMEDIA PETRŽALKA – Steel Trans Ličartovce 2:0 – hralo sa v Dunajskej Strede

rok 2003: MATADOR PÚCHOV – Slovan Bratislava 2:1 po predĺžení – hralo sa v Topoľčanoch

rok 2002: VTJ KOBA Senec – Matador Púchov 1:1 po predĺžení (1:1, 0:0), na pok. kopy 4:2 – hralo sa v Považskej Bystrici

rok 2001: INTER BRATISLAVA – MŠK SCP Ružomberok 1:0 – hralo sa v Dubnici nad Váhom

rok 2000: INTER BRATISLAVA – 1. FC Košice 1:1 po predĺžení, na pok. kopy 4:2 – hralo sa v Prešove

rok 1999: SLOVAN BRATISLAVA – Dukla Banská Bystrica 3:0 – hralo sa v Žiari nad Hronom

rok 1998: SPARTAK TRNAVA – 1. FC Košice 2:0 – hralo sa v Bratislave

rok 1997: SLOVAN BRATISLAVA – Tatran Prešov 1:0 – hralo sa v Trenčíne

rok 1996: CHEMLON HUMENNÉ – Spartak Trnava 2:1 – hralo sa vo Vranove

rok 1995: INTER BRATISLAVA – DAC Dunajská Streda 1:1 po predĺžení, na pok. kopy 3:1 – hralo sa v Dubnici

rok 1994: SLOVAN BRATISLAVA – Tatran Prešov 2:1 po predĺžení – hralo sa v Brezne

rok 1993: 1. FC KOŠICE – DAC Dunajská Streda 0:0, na pok. kopy 5:4 – hralo sa v Rimavskej Sobote

(finále Česko-slovenského pohára: 1. FC Košice – Sparta Praha 5:1)

rok 1992: TATRAN PREŠOV – Lokomotíva Košice 2:0 – hralo sa v Dolnom Kubíne

(Česko-slovenský pohár: Sparta Praha – Prešov 2:1)

rok 1991: SPARTAK TRNAVA – FC Nitra 1:0 – hralo sa v Ružomberku

(Česko-slovenský pohár: Baník Ostrava – Trnava 6:1)

rok 1990: INTER BRATISLAVA – ZVL Žilina 6:0 – hralo sa v Žiari nad Hronom

(Česko-slovenský pohár: Dukla Praha – Inter Bratislava 1:1 po predĺžení, na pok. kopy 5:4)

rok 1989: SLOVAN BRATISLAVA – ZVL Považská Bystrica 2:1 – hralo sa v Hlohovci

(Česko-slovenský pohár: Sparta Praha – Slovan Bratislava 3:0)

rok 1988: INTER BRATISLAVA – Spartak Trnava 1:0 – hralo sa v Trenčíne

(Česko-slovenský pohár: Sparta Praha – Inter Bratislava 2:0)

rok 1987: DAC DUNAJSKÁ STREDA – Plastika Nitra 0:0, na pok. kopy 6:5 – hralo sa v Trnave

(Česko-slovenský pohár: Dunajská Streda – Sparta Praha 0:0 po predĺžení, na pok. kopy 3:2)

rok 1986: SPARTAK TRNAVA – ZVL Žilina 1:0 – hralo sa v Prievidzi

(Česko-slovenský pohár: Spartak Trnava – Sparta Praha 1:1 po predĺžení, na pok. kopy 4:3)

rok 1985: LOKOMOTÍVA KOŠICE – Tatran Prešov 1:1 a 1:0

(Česko-slovenský pohár: Dukla Praha – Lokomotíva Košice 3:2)

rok 1984: INTER BRATISLAVA – Dukla Banská Bystrica 2:0 a 1:0

(Česko-slovenský pohár: Sparta Praha – Inter Bratislava 4:2)

rok 1983: SLOVAN BRATISLAVA – Plastika Nitra 0:0 a 1:1

(Česko-slovenský pohár: Dukla Praha – Slovan Bratislava 2:1)

rok 1982: SLOVAN BRATISLAVA – ZŤS Petržalka 3:1 a 0:0

(Česko-slovenský pohár: Slovan Bratislava – Bohemians Praha 0:0 po predĺžení, na pok. kopy 4:2)

rok 1981: DUKLA BANSKÁ BYSTRICA – ZŤS Košice 1:1 a 1:0

(Česko-slovenský pohár: Dukla Praha – Dukla Banská Bystrica 4:1)

rok 1980: ZŤS KOŠICE – ZVL Žilina 2:4 a 5:0

(Česko-slovenský pohár: Sparta Praha – ZŤS Košice 2:0)

rok 1979: LOKOMOTÍVA KOŠICE – Inter Bratislava 2:2 a 3:0

(Česko-slovenský pohár: Lokomotíva Košice – Baník Ostrava 2:1)

rok 1978: JEDNOTA TRENČÍN – Slovan Bratislava 1:0 a 3:1

(Česko-slovenský pohár: Baník Ostrava – Jednota Trenčín 1:0)

rok 1977: LOKOMOTÍVA KOŠICE – ZVL Žilina 0:2 a 4:0

(Česko-slovenský pohár: Lokomotíva Košice – Sklo Union Teplice 2:1)

rok 1976: SLOVAN BRATISLAVA – Inter Bratislava 0:0 a 2:1

(Česko-slovenský pohár: Sparta Praha – Slovan Bratislava 3:2 a 1:0)

rok 1975: SPARTAK TRNAVA – AC Nitra 2:0 a 1:2

(Česko-slovenský pohár: Spartak Trnava – Sparta Praha 3:1 a 1:0)

rok 1974: SLOVAN BRATISLAVA – Spartak Trnava 0:0 a 2:2, na pok. kopy 6:5

(Česko-slovenský pohár: Slovan Bratislava – Slavia Praha 0:1 a 1:0, na pok. kopy 4:3)

rok 1973: VSS KOŠICE – Tatran Prešov 3:0 a 3:3

(Česko-slovenský pohár: Baník Ostrava – VSS Košice 1:2 a 3:1)

rok 1972: SLOVAN BRATISLAVA – Spartak Trnava 1:2 a 4:1 po predĺžení

(Česko-slovenský pohár: Sparta Praha – Slovan Bratislava 0:1 a 4:3, na pok. kopy 4:2)

rok 1971: SPARTAK TRNAVA – Slovan Bratislava 2:0 a 0:1

(Česko-slovenský pohár: Spartak Trnava – Škoda Plzeň 2:1 a 5:1)

rok 1970: SLOVAN BRATISLAVA – Dukla Banská Bystrica 2:2 a 1:0

(Česko-slovenský pohár: TJ Gottwaldov – Slovan Bratislava 3:3 a 0:0, na pok. kopy 4:3)

Prehľad futbalových klubov, ktoré zvíťazili v doterajších 43 ročníkoch slovenskej pohárovej klubovej súťaže (1970 až 2012):

12 – Slovan Bratislava

6 – Inter Bratislava

5 – Spartak Trnava

3 – Lokomotíva Košice

2 – Dukla Banská Bystrica, Artmedia Petržalka

1 – VSS Košice, ZŤS Košice, 1. FC Košice, MFK Košice, Jednota Trenčín, Chemlon Humenné, Tatran Prešov, DAC Dunajská Streda, VTJ Koba Senec, Matador Púchov, MFK Ružomberok, FC ViOn Zlaté Moravce, MŠK Žilina

Prehľad víťazov Slovenského pohára od vzniku samostatného Slovenska (od roku 1993):

5 – Slovan Bratislava (1994, 1997, 1999, 2010, 2011)

3 – Inter Bratislava (1995, 2000, 2001)

2 – Artmedia Petržalka (2004, 2008)

1 – 1. FC Košice (1993), Chemlon Humenné (1996), Spartak Trnava (1998), VTJ Koba Senec (2002), Matador Púchov (2003), Dukla Banská Bystrica (2005), MFK Ružomberok (2006), FC ViOn Zlaté Moravce (2007), MFK Košice (2009), MŠK Žilina (2012).