Mubarakov odchod sa vo štvrtok nekonal

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Egypt
Foto: SITA/AP

KÁHIRA 10. februára (WEBNOVINY) – Vplyvný egyptský viceprezident Umar Sulajmán vo štvrtok vyzval demonštrantov, aby sa vrátili späť domov alebo do práce. Vyjadril sa tak vo svojom prejave krátko po tom, čo prezident Husní Mubarak oznámil, že mu postupne odovzdá svoje právomoci.

„Prišiel čas začať pracovať. Všetci budeme robiť ako jeden tím,“ povedal Sulajmán a vyzval obyvateľov, aby hľadeli do budúcnosti. „Toto je kritické obdobie, ktoré si vyžaduje, aby sme držali spolu,“ zdôraznil, pričom prisľúbil uskutočnenie reforiem. „Zmeny sa začali. Dvere sú stále otvorené pre ďalší dialóg,“ uviedol viceprezident. Zároveň vyslovil odhodlanie urobiť všetko pre „mierové odovzdanie moci založené na ústavných predpisoch“.

Očakávaný príhovor sklamal

Egyptský prezident Husní Mubarak v napäto očakávanom štvrtkovom televíznom prejave oznámil aj neoznámil odchod z funkcie. Na úvod prejavu vyhlásil, že odovzdáva právomoci viceprezidentovi Umarovi Sulajmánovi, neskôr však doplnil, že toto odovzdávanie bude trvať až do septembra. To je termín, o ktorom Mubarak aj doteraz hovoril ako o vhodnom pre jeho odchod z funkcie. Mubarakove vyhlásenie sa stretlo s výrazným odporom na strane demonštrantov na káhirskom Námestí oslobodenia. Tisíce z nich začali mávať topánkami, čo je v moslimskom svete najväčšou urážkou.

Mubarak sa opäť snažil verbálne postaviť na stranu demonštrantov. „Krv vašich mučeníkov nebola preliata nadarmo,“ vyhlásil. Obete na strane demonštrantov si pritom vyžiadal najmä zásah Mubarakových bezpečnostných síl. Tisíce demonštrantov sa po prejave Mubaraka vybralo smerom k prezidentskému palácu.

CIA sa mýlila

Informácie, podľa ktorých by mal egyptský prezident Husní Mubarak v avizovanom štvrtkovom televíznom prejave oznámiť svoj odchod z funkcie, sa nezakladajú na pravde. Vo štvrtok to oznámil egyptský minister informácií Anás al-Fikkí.

Mubarak, ktorého už takmer mesiac vyzývajú na odstúpenie masy stúpencov opozície na pouličných protestoch, má vystúpiť vo štvrtok večer s dôležitým prejavom k národu. Šéf americkej tajnej služby CIA Leon Panetta už niekoľko hodín predtým vo Washingtone vyhlásil, že je veľmi pravdepodobné, že Mubarak vo štvrtok odstúpi. Neskôr však nemenovaný predstaviteľ CIA na novinársku otázku, odkiaľ má šéf služby tieto informácie odvetil, že iba z novinových článkov.

Mubaraka vo štvrtok vyzval na odchod aj nový predseda jeho strany Hussám Badráví. „Podľa mňa by bolo správne, keby predložil zoznam ústavných zmien, následne odstúpil a prenechal vedenie krajiny viceprezidentovi“> Umarovi Sulajmánovi, vyhlásil Badráví. O tom, že Mubarak prenechá moc súčasnému egyptskému viceprezidentovi, je presvedčený aj šéf CIA Panetta.

OBRAZOM: PROTESTY V EGYPTE

Protesty v Egypte neutíchajú
Foto: SITA/AP
Protesty v Egypte neutíchajú
Foto: SITA/AP
Protesty v Egypte neutíchajú
Foto: SITA/AP
Protesty v Egypte neutíchajú
Foto: SITA/AP
Protesty v Egypte neutíchajú
Foto: SITA/AP

Egypťania žiadajú hlavu prezidenta Mugaraka
Foto: SITA, AP
Egypťania žiadajú hlavu prezidenta Mugaraka
Foto: SITA, AP
Egypťania žiadajú hlavu prezidenta Mugaraka
Foto: SITA, AP
Egypťania žiadajú hlavu prezidenta Mugaraka
Foto: SITA, AP
Egypťania žiadajú hlavu prezidenta Mugaraka
Foto: SITA

Protesty a rabovanie v Egypte majú nové obete a zranených

Najmenej päť mŕtvych a okolo 100 zranených si vyžiadali dva dni trvajúce zrážky medzi políciou a demonštrantami v egyptskej oáze Cháridža, ktorá sa nachádza vyše 500 kilometrov južne od Káhiry. Tlačovú agentúru AFP o tom v stredu informovali tamojší zdravotníci a predstavitelia bezpečnostných síl. Polícia podľa nich na výtržnosti miestnych obyvateľov zareagovala streľbou ostrými nábojmi, pričom mnoho ľudí zranila. Rozvášnený dav následne vypálil sedem úradných budov vrátane dvoch policajných staníc, policajnej kasárne, súdu a miestneho sídla vládnej Národnej demokratickej strany.

Ministrov bývalej vlády začali vyšetrovať pre korupciu

Egyptská štátna televízia vo štvrtok informovala, že štátny prokurátor začal vyšetrovanie troch bývalých vládnych ministrov a niekdajšieho lídra vládnej strany pre podozrenia z korupcie. Vyšetrovanie sa týka bývalého ministra obchodu Rašída Muhammada Rašída, niekdajšieho ministra turizmu Zuhaíra Garana a bývalého ministra výstavby Ahmada Maghrabího. Vyšetrovať začali aj Ahmeda Ezza, oceľového magnáta a niekdajšieho lídra vládnej strany. Poslanec parlamentu Ezz je blízkym priateľom syna prezidenta Husního Mubaraka Gamála. Traja vyšetrovaní ministri boli členmi egyptskej vlády, ktorá poslednú januárovú sobotu pod tlakom masových demonštrácií v krajine odstúpila.

Šebej hovoril o situácii v Egypte s veľvyslancom Nasrom

O politickej situácii v Egypte sa dnes rozprával predseda Zahraničného výboru NR SR František Šebej s veľvyslancom Egyptskej arabskej republiky v SR Ihabom Ahmedom Talaatom Nasrom. „Opísal mi do podrobností, kto sú tí mladí ľudia, ktorí demonštrujú na uliciach, čo sú ich požiadavky, aké sú politické perspektívy situácie v Egypte, ako to krajina chce nasmerovať k ústavným zmenám, ktoré povedú k novým prezidentským voľbám niekedy na jeseň,“ povedal pre agentúru SITA.

Šebej uviedol, že veľvyslancovi povedal, že podporuje akékoľvek zmeny smerujúce k väčšej politickej slobode a prosperite v Egypte. „Vyjadril som svoj osobný názor, že netreba zabúdať ani na to, že demokracia je aj cesta, čo môže priviesť k moci sily, ktoré môžu byť ohrozením pre mier a politické slobody v Egypte,“ povedal Šebej a dodal, že pod takýmto ohrozením rozumie opozičné Moslimské bratstvo. Šebej považuje doterajší režim v Egypte aj napriek istej nedemokratickosti za záruku stability v oblasti a prezident Husní Mubarak bol podľa neho garantom mierovej zmluvy s Izraelom.

Veľvyslanec podľa Šebeja charakterizoval demonštrujúcu egyptskú mládež ako ľudí, ktorí chcú viac politickej participácie. „A rozhodne sa nenechajú zneužiť na náboženskú agendu,“ povedal. Šebej dodal, že s egyptským veľvyslancom bude pokračovať v dialógu, keď tamojšia politická situácia nadobudne jasnejšie obrysy.

Protesty silnejú aj v strednej časti Egypta

Masové výtržnosti v stredu hlásili aj z mesta Asjút v strednej časti Egypta, kde odporcovia vlády autoritárskeho prezidenta Husního Mubaraka zatarasili železničnú trať a najdôležitejšiu diaľnicu tvoriacu spojenie medzi severom a juhom krajiny. Podľa nemenovaného zdroja z prostredia bezpečnostných síl tamojšie ulice zaplnilo okolo 4000 demonštrantov. Ďalším egyptským mestom, kde protesty v stredu prerástli do násilia, je Port Said pri Suezskom prieplave. Približne trojtisícový dav tu zaútočil na sídlo provinčnej vlády, ktoré však bolo v tom čase prázdne. Výtržníci sa vlámali do budovy, demolovali nábytok a podľa svedkov tiež podpálili auto provinčného guvernéra. Agresívni demonštranti údajne prišli z blízkej chudobnej osady, kde dlhé roky žijú v chatrčiach, zatiaľ čo miestne orgány odmietajú ich žiadosti o zabezpečenie slušného bývania.

K štrajku sa pridali pracovníci verejnej dopravy

Vodiči autobusov a pracovníci verejnej dopravy v Káhire sa vo štvrtok pridali k štrajku tisícov štátnych zamestnancov, čím zvýšili počet nespokojných Egypťanov v uliciach hlavného mesta. Demonštranti žiadajú odchod prezidenta Husního Mubaraka z funkcie, čo dlhoročný prezident odmieta.

Egyptský minister zahraničných vecí Ahmad Abú al-Ghajt vo štvrtok pre arabskú televíziu al-Arabíja zopakoval varovanie, že armáda bude nútená zasiahnuť, „ak by protivládne protesty prerástli do chaosu a ak by bolo treba chrániť ústavu a národnú bezpečnosť“. Viceprezident Umar Sulajmán predtým vyjadril obavy, že neutíchajúce protesty by mohli vyústiť do štátneho prevratu.

Armáda zasiahne proti chaosu, varoval minister

Egyptský minister zahraničných vecí Ahmad Abú al-Ghajt v stredu varoval, že armáda bude nútená zasiahnuť, ak by protivládne protesty prerástli do chaosu. Viceprezident Umar Sulajmán predtým vyjadril obavy, že neutíchajúce protesty by mohli vyústiť do štátneho prevratu.

Masové protesty proti Mubarakovi v uliciach Káhiry pokračovali aj v stredu, keď asi tisícka demonštrantov pochodovala k budove parlamentu a požadovala jeho rozpustenie. Zhromaždenie sa zaobišlo bez násilia, účastníci sa však odmietli rozísť, kým nebude splnená ich požiadavka. Počas predošlého dňa demonštrácie v Káhire a iných egyptských mestách prilákali státisíce ľudí a stali sa tak doteraz najmasovejším prejavom odporu voči Mubarakovmu režimu. Dlhoročný prezident napriek tomu odmieta splniť hlavnú požiadavku demonštrantov, ktorou je jeho okamžitý odchod z funkcie.

OBRAZOM: PROTESTY V EGYPTE

Protesty v Egypte
Foto: SITA/AP
Protesty v Egypte
Foto: SITA/AP
Bez názvu
Foto: SITA/AP
Protesty v Egypte
Foto: SITA/AP
Bez názvu
Foto: SITA/AP

Egypt si neželá Ashtonovej návštevu

Vysoká predstaviteľka Európskej únie pre zahraničnú politiku Catherine Ashtonová s najväčšou pravdepodobnosťou nenavštívi na budúci týždeň Egypt, keďže predstavitelia africkej krajiny nevyjadrili súhlasné stanovisko k jej príchodu. Informoval o tom v stredu nemenovaný predstaviteľ únie. Stanovisko Egypta Bruselu tlmočil minister zahraničných vecí Ahmed Abú al-Ghajt, ktorý „preferuje nemať vo februári žiadnu návštevu zo zahraničia“. Ashtonová tak zrejme nenaplní poslanie navštíviť protestmi zmietanú krajinu, ktorým bola poverená lídrami EÚ na minulotýždňovom summite v Bruseli.

Ashtonová sa do Egypta chcela vybrať v pondelok priamo z Tuniska a stretnúť sa tam s tamojšími politickými predstaviteľmi vrátane prezidenta Husního Mubaraka, za odstúpenie ktorého Egypťania už viac ako dva týždne mohutne demonštrujú. Ako na margo egyptského odmietnutia šéfky európskej diplomacie poznamenal nemenovaný zdroj, potenciálny „negatívny postoj k Ashtonovej sa rovná odmietnutiu únie ako celku“. Egyptský prevádzkovateľ družice NilSat obnovil v stredu, po 11 dňoch, vysielanie arabskej satelitnej televíznej stanice al-Džazíra. Vysielanie al-Džazíry prerušili 30. januára počas násilných protestov v Egypte na príkaz vlády. Signál bol následne nedostupný aj vo viacerých blízkovýchodných krajinách.

Egyptské úrady koncom januára televíznej stanici zakázali s okamžitou platnosťou vysielať v Egypte. Ministerstvo informácií zrušilo všetkým zamestnancom káhirskej pobočky novinárske akreditácie a licencie. Viacero zamestnancov egyptská polícia nakrátko zadržala. Al-Džazíru sleduje asi 220 miliónov domácností vo vyše sto krajinách sveta.

https://www.youtube.com/watch?v=3UKz3GVrHI8

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Catherine AshtonováFrantišek ŠebejHusní MubarakLeon Panetta