Múdry klaun a nenahraditeľný človek. Kňažko, Maďarič, Vacvalová i Satinská spomínajú na Milana Lasicu

DIVADLO:  Nová hra Studia L+S - Zajačik
Mnohí vnímajú Milana Lasicu ako nenahraditeľného človeka. Foto: SITA/Branislav Bibel

Hovorí sa, že každý umelec by si želal zomrieť na javisku. Tam, kde odovzdáva divákom časť seba samého, svojej duše. Ak to môžeme považovať za dar, potom ho zrejme už do vienka dostal aj jeden z najvýraznejších predstaviteľov kultúrneho života na Slovensku za uplynulé dekády – Milan Lasica.

Rodák zo Zvolena naposledy vydýchol v nedeľu na javisku Štúdia L+S, ktoré bolo vždy veľmi úzko spojené s jeho životom.

Posledné standing ovation

Milovník kaviarní, golfu a humoru nakrútil množstvo filmov, inscenácií, bol režisérom, spevákom aj textárom.

Z hudobnej tvorby patria medzi nezabudnuteľné klenoty album Bolo nás jedenásť, ktorý nahral v roku 1981 spolu s Julom Satinským a Jarom Filipom alebo text hitu Čerešne.

Vystupoval aj s kapelou Bratislava Hot Serenaders, s ktorou v osudnú nedeľu zaspieval aj svoju poslednú pieseň Ja som optimista.

Orchester s kapelníkom Jurajom Bartošom sa v oficiálnom stanovisku poďakoval za krásnych 20 rokov spolupráce so spevákom. „Odišiel od nás pri standing ovation na jeho domovskej scéne Štúdia L+S, medzi svojimi, po krásnom koncerte. A tak aj ostane navždy v našich srdciach, s úsmevom na perách,“ uviedli.

Muzikanti zároveň pripojili aj úprimnú sústrasť jeho rodine a poďakovali sa všetkým za slová podpory.

S Julom

Práve s Júliusom Satinským tvoril Milan Lasica nezabudnuteľnú humoristickú dvojicu. Niekdajší minister kultúry a dramaturg Marek Maďarič pre Webnoviny.sk uviedol, že aj jeho ovplyvnila tvorba tohto nerozlučného tandemu.

Lasicu vníma ako umelca, ktorý bol vynikajúci v každej oblasti, ktorej sa venoval. Zároveň ho považuje za človeka, ktorého duchaplné názory sa oplatilo čítať a počúvať. Okrem tvorby so Satinským ho zasiahli aj jeho pesničkové texty, z ktorých mnohé dosahujú úrovne tých najlepších básní.

„Ten najväčší prínos pre slovenskú kultúru a Slovensko vidím v jeho dare tvoriť v tom všetkom, čo robil, ten duchaplný inteligentný humor, čiže niečo, o čo je u nás dlhé roky pomerne núdza. On to robil na naozaj fantastickej úrovni. Povedal by som, že to bol múdry klaun,“ vyjadril sa Maďarič.

Satinského dcéra Lucia Molnár Satinská pre Webnoviny.sk prezradila, že Lasica v ľuďoch vzbudzoval rešpekt, v niektorých až bázeň. Ona v detstve na otcovho kolegu však tak trocha žiarlila, pretože im ho určitým spôsobom „zobral“.

„Mama nám vždy hovorila, že Milan prišiel, aby mohli s tatom pracovať. Zatvorili sa v otcovej pracovni a ozývali sa odtiaľ salvy hurónskeho smiechu. Bola som vtedy skeptická voči tomu, aká je to práca. Dnes viem, čo sa za tými hodinami a hodinami smiechu aj ticha za dverami skrývalo. A viem, že to bola veľmi záslužná práca. Tá tu s nami ostane a verím, že salvy smiechu sa opäť ozývajú už niekde na onom svete,“ vyjadrila sa.

Umelecká sloboda

Držiteľ mnohých ocenení trávil viac ako dve desaťročia na javisku s ďalším významným slovenským hercom a menovcom Milanom Kňažkom.

Práve jemu dal po divadelnej prestávke v rokoch 1990 až 1997 možnosť pôsobiť v Štúdiu L+S. „Umožnil mi nezávislosť do takej miery, ako je to len možné, čo sa v hereckej sfére nestáva tak často. Povedal mi, aby som si vybral hru, s kým chcem hrať, kedy chcem hrať a kto to bude režírovať,“ prezradil Kňažko.

Dvojica sa následne stretávala v hrách Kumšt, Život na trikrát, Rybárik kráľovský alebo Na fašírky mi nesiahaj. Sedemdesiatpäťročný herec pre Webnoviny.sk uviedol, že je rád za všetky roky strávené s Lasicom na javisku, v šatni aj zájazdoch medzi Prahou, Bratislavou a Košicami.

„Som rád aj za chvíle mimo divadla, vrátane golfu, ktorý sme hrávali často a radi. Radi sme spoločne spomínali na Jula Satinského či Mariána Labudu, ktorí vlastne žili s nami. Okrem nich bude odteraz so mnou naďalej žiť aj Milan Lasica. Zostane stále so mnou,“ vyjadril sa.

Skutočný maestro

V 90. rokoch minulého storočia sa často stretával aj so spisovateľom Jozefom Banášom, ktorý s ním má sto strán zaujímavých rozhovorov.

„Bol to skutočne maestro, pozdvihol slovenský humor z jednoduchosti na intelektuálny piedestál. Mám naňho veľa krásnych spomienok. Je mi ľúto, že v ostatných rokoch sme sa už nestretávali, hádam to tam hore dobehneme,“ povedal pre Webnoviny.sk.

O starom priateľovi hovorí ako o veľkom umelcovi a človeku, ktorého si môžeme dovoliť hodnotiť objektívne.

Myslím, že nie je dôstojné robiť z neho dodatočného disidenta, čo v politickom slova zmysle nebol. Istý čas nesmel so Satinským vyjadriť svoj názor, ale takých nás bolo vtedy v Československu 15 miliónov. Pokiaľ si spomínam, v časoch normalizácie bol umeleckým riaditeľom Štúdia S,“ dodal.

Prezident festivalu a nenahraditeľný kolega

Lasica sa počas uplynulých rokov objavoval aj v televíznych reláciách Zlaté časy alebo Sedem, ktoré moderovala Elena Vacvalová. Dlhoročná kolegyňa pre Webnoviny.sk uviedla, že svoje pocity zatiaľ slovami nedokáže opísať.

„V takýchto chvíľach, ťažkých a smutných, sa zvykne hovoriť, že človek nevie nájsť tie správne slová, aby vyjadril to, čo cíti. A to je pravda, ja sama som také slová ešte nenašla. Na druhej strane sa hovorí aj to, že každý človek je nahraditeľný a v tejto chvíli som si zas bytostne uvedomila, že toto pravda rozhodne nie je,“ povedala.

Ako nenahraditeľnú osobnosť ho vníma aj producent Art Film Festu Ján Kováčik. Milan Lasica pôsobil ako prezident filmového festivalu, ktorý sa uplynulé roky koná v Košiciach.

„Keď som dostal v roku 2005 ponuku producentsky vstúpiť do Art Film Festu, vedel som, že to bez Milana Lasicu nepôjde. Ako jeho prezident bol jedinečný a nenapodobiteľný: úžasným spôsobom v sebe spájal svoju nespornú umeleckú autoritu s noblesou a šarmom v sebe vlastným. Vďaka nim sa stal skvelým symbolom filmového sviatku a skvelým a dôstojným partnerom našich i zahraničných filmových hviezd,“ povedal pre Webnovinám.

Ako dodal, v rámci podujatia sa budú po jeho smrti snažiť „nadviazať na jeho prácu i úsmev“.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Bratislava Hot SerenadersElena VacvalováJán KováčikJaroslav FilipJozef BanášJúlius SatinskýLucia Molnár SatinskáMarek MaďaričMilan KňažkoMilan Lasica
Firmy a inštitúcie Art Film FestŠtúdio L+S