Muž navrhol jedinečné topánky, rastú spolu s nohou

Topánky
Foto: Thinkstock

NAMPA 17. apríla (WEBNOVINY) – Aj tie najjednoduchšie vynálezy dokážu zmeniť milióny životov. Inak to nie je ani v prípade Američana Kentona Leeho, ktorý stojí za projektom The Shoe That Grows. Unikátne sandále z jeho dielne „rastú“ spolu s veľkosťou nohy až o päť čísiel a dokážu tak pomôcť miliónom ľudí nielen v rozvojových krajinách.

Muž navrhol jedinečné topánky, rastú spolu s nohou
Foto: www.theshoethatgrows.org

Mladý Američan sa do realizácie nezvyčajného projektu pustil ešte počas svojho dobrovoľníckeho pobytu v Keni. Vtedy si v Nairobi všimol malé chudobné dievčatko, ktoré do kostola kráčalo v o niekoľko čísiel menších topánkach, ktoré ho už na pohľad museli tlačiť. „Vtedy som si pomyslel: ´Nebolo by to skvelé, keby existovala topánka, ktorá by sa dala jednoducho prispôsobiť a zväčšiť tak, aby mali deti vždy dobre padnúcu obuv?´“ spomína Kenton, ktorý neskôr založil spoločnosť BecauseInternational.

Jeho prvé pokusy o vytvorenie „rastúcej“ obuvi boli príliš komplikované, vďaka výskumu však nakoniec prišiel na dizajn, ktorý „sadne“ na každú nohu. Vďaka systému kožených pásov sa sandále z jeho dielne dajú neustále zväčšovať, podrážka zo stlačenej gumy sa prispôsobuje v tom istom kroku. Topánky, ktoré sú nenáročné na údržbu, sú dostupné v dvoch veľkostiach, pričom každá sa dá zväčšiť o päť čísiel. Takto dokážu pokryť všetky veľkosti obuvi – od topánok pre predškolákov až po tie pre dospelých.

„Na svete je vyše 300 miliónov detí, ktoré nemajú topánky a množstvo ďalších s topánkami, ktoré im nie sú dobré,“ uviedol Kenton. Deti bez topánok sa ľahšie porania, do rán sa následne dostávajú infekcie, ktoré sa šíria do celého tela. Šikovné sandále z dielne mladého Američana sú odolné, cena za jeden pár sa pohybuje okolo 12 dolárov, vydržia však celé roky.

Takto to funguje:

„Do jedného kufra sa ich zmestí až 50 párov, dajú sa teda ľahko dopraviť všade tam, kde sú potrebné,“ dodal Kenton.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom