Muž pôjde na 21 mesiacov do väzenia, na sociálnej sieti zdieľal video zo streľby v Christchurchi

Streľba v Christchurchi, Philip Arps
Súd v novozélandskom Christchurchi poslal na 21 mesiacov ze mreže podnikateľa Philipa Arpsa, ktorý zdieľal video z marcovej streľby v jednej z miestnych mešít. Foto: SITA/AP

WELLINGTON 18. júna (WebNoviny.sk) – Súd v novozélandskom Christchurchi poslal na 21 mesiacov za mreže podnikateľa, ktorý zdieľal video z marcovej streľby v jednej z miestnych mešít.

Philip Arps predtým priznal vinu vo dvoch bodoch obžaloby za distribuovanie spomínaného videa, ktoré strelec pri útoku naživo vysielal na sociálnej sieti Facebook.

Muž podľa sudcu argumentoval, že mal právo zábery šíriť ďalej, pričom sa odvolával na slobodu a nasledovanie svojho politického presvedčenia. Proti rozsudku sa odvolal.

Video opísal ako „úžasné“

Sudca Stephen O’Driscoll počas pojednávania uviedol, že odsúdený pri vypočúvaní video opísal ako „úžasné“ a voči obetiam nepreukázal žiadnu empatiu. Arps má podľa neho ostré a nehanebné názory voči moslimskej komunite a v podstate spáchal zločin z nenávisti.

Muž sa údajne prirovnal k nacistickému politikovi Rudolfovi Hessovi. O’Driscoll tiež povedal, že Arps poslal predmetné video 30 spoločníkom. Tiež niekoho požiadal, aby do záznamu vložil nitkový kríž a počítadlo zabití, aby z toho vznikol internetový mém. Na to, že mém zdieľal, neexistujú dôkazy.

Podľa novozélandských zákonov zameraných na zabraňovanie šíreniu nežiaduceho materiálu čelil Arps až 14 rokom väzenia za každý bod obžaloby.

Zomreli desiatky ľudí

Pri streľbe vo dvoch mešitách v Christchurchi z 15. marca zomrelo 51 ľudí. Obvinený z ich vrážd je 28-ročný Austrálčan Brenton Tarrant, ktorý tiež čelí obvineniam z terorizmu a 40 pokusov o vraždu.

Minulý týždeň prostredníctvom svojho právnika poprel vinu v prípade všetkých obvinení. Proces s ním je naplánovaný na máj budúceho roka.

Za nelegálne zdieľanie videa zobrazujúceho spomínanú streľbu obvinili aj ďalších päť ľudí. V marci v tejto súvislosti vzali do väzby 18-ročného mladíka, ktorý by sa mal postaviť pred súd 31. júla. Ostatní čelia obvineniam na slobode.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Philip Arps
Firmy a inštitúcie Facebook