Muž si zlomil 26 kostí v lebke, s 3D tlačiarňou má novú tvár

Foto: www.dailymail.co.uk

Mladík, ktorý si pri páde z hotelového balkóna zlomil všetky kosti na tvári, sa aj vďaka použitiu 3D tlačiarne teší z novej podobizne. Po vyše 14 hodinovej operácii sa Angličan, ktorý desivý pád z balkóna na štvrtom poschodí prežil, môže opäť bez obáv pozrieť do zrkadla.

Muž si zlomil 26 kostí v lebke, vďaka 3D tlačiari má novú tvár
Foto: www.dailymail.co.uk

Jon Fenton si na minuloročnú dovolenku v Barcelone spomína len matne. Po tom, ako sa na hotelovom balkóne postavil na stoličku, aby si vychutnal výhľad na mesto, sa pošmykol a dolu hlavou vypadol von. Pád na betónovú strechu zo štvrtého poschodia zázrakom prežil, zlomil si však všetky kosti na tvári aj všetky končatiny. „Na ten pád si nespomínam, ale spadol som zo stoličky. Snažil som sa získať lepší výhľad na mesto a musel som preletieť zo stoličky cez balkón von. Jediné, čo si pamätám je, že som padal cez štyri poschodia – asi 10 metrov – na betónovú garážovú strechu. Prebudil som sa až o niekoľko dní neskôr a čudoval som sa, prečo sú moji rodičia s nami na dovolenke,“ uviedol 27-ročný Fenton, ktorý si pri páde vôbec nepoškodil mozog.

Mladíka, ktorý si okrem iného zlomil lícne kosti, čeľusť, nos, podnebie, zuby, pravé zápästie, ľavé rameno, niekoľko rebier, obe kolenné jabĺčka či pravý bedrový kĺb, po šiestich týždňoch v nemocnici v Španielsku previezli do Veľkej Británie, kde sa úspešne podrobil rekonštrukčnej chirurgickej operácii.

„Mal zlomené v podstate všetko. Jeho tvár poslúžila ako deformačná zóna, ktorá ochránila mozog pred vážnymi zraneniami. Ani na hrudi a v brušnej oblasti nemal vážne zranenia. Asi polovica ľudí utrpí smrť až pri páde z piateho alebo vyššieho poschodia – ľudské telo je fascinujúce,“ uviedol Daren Forward z Queen’s Medical Centre.

Muž si zlomil 26 kostí v lebke, vďaka 3D tlačiari má novú tvár
Foto: www.dailymail.co.uk

„Lekársky tím v Barcelone urobil všetko pre to, aby Jon prežil, ale jeho tvár bol hotový neporiadok. Zuby mal presadené, líca roztiahnuté tak, že jeho oči sa vzďaľovali – vyzeral ako z filmu Predátor,“ uviedol špecialista na protézy Jason Watson. Lekári vďaka snímkam z CT a špeciálnemu softvéru získali trojrozmerný obraz pacientovej lebky, z ktorého následne pomocou 3D tlačiarne vytlačili skutočný model jeho lebky po nehode. Na ňom si následne odskúšali niektoré chirurgické manévre ešte pred tým, než ich použili na pacientovi.

„Ľudská tvár je zložená z 26 kostí a Jon si zlomil a narazil všetky z nich,“ uviedol Watson. Keďže niektoré kosti medzičasom zrástli, lekári ich museli opätovne zlomiť. „Trvalo to 14 hodín, museli sme zlomiť takmer všetky jeho tvárové kosti. Bolo to ako skladačka,“ vysvetlil lekár.

Vďaka náročnej operácii, počas ktorej lekári pacientovi do hlavy implantovali 20 kovových plieškov, sa Jonovi zlepšila schopnosť rozprávať, jesť aj prehĺtať. „Chirurgovia mi vyslovene vrátili život,“ tešil sa Fenton, ktorý so snúbenicou Rachel plánuje svadbu. Predtým ho však čaká ešte náročná rehabilitácia a fyzioterapeutické stretnutia, ktoré mu pomôžu nadobudnúť kontrolu nad tvárovými svalmi a zlepšiť koordináciu pohybového aparátu.

www.dailymail.co.uk

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom