Muž z ministerstva obrany Ukrajiny sa pridal k separatistom

Foto: SITA/AP

Kyjev 22. júna (WEBNOVINY) – Bývalý poradca ukrajinského ministra obrany údajne prebehol k proruským separatistom. Muž, ktorý sa predstavil ako generálmajor Alexandr Kolomijec, to v pondelok sám oznámil na tlačovej konferencii v sídle proseparatistickej tlačovej agentúry DAN v Donecku. Informovali o tom aj ruské tlačové agentúry RIA Novosti a TASS.

Všetko o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Ukrajinské sily majú slabú morálku

Kolomijec, ktorý zastával aj funkciu hlavného vojenského analytika, spresnil, že 19 rokov slúžil ako vojenský komisár Doneckej oblasti na východe Ukrajiny. Pred novinármi v pondelok vyhlásil, že bude pracovať „pre blaho Doneckej ľudovej republiky“. Spresnil, že z obavy pred prenasledovaním ukrajinskými úradmi presťahoval svoju rodinu z Kyjeva. Uviedol tiež, že želanie „prejsť na druhú stranu“ vyslovujú mnohí jeho bývalí kolegovia, s ktorými je stále v kontakte.

Kolomijec na tlačovej konferencii povedal, že bojový potenciál ukrajinských vládnych síl je momentálne „krajne nízky“, a to „najmä z hľadiska morálky“. „Všetci naši generáli a dôstojníci, ktorí chápu, že konanie vedenia (krajiny) je zločinné, nechcú bojovať“.

Na stranu DĽR mali prebehnúť už stovky vojakov

Podľa Kolomijca vyvíjajú v zóne bojov aktivitu len trestné oddiely vládnych síl. Bojujú výlučne „dobrovoľníci z nacionalistických oddielov“. Podčiarkol, že na všetkých úrovniach ukrajinskej armády panuje veľká nespokojnosť s jej velením. V súvislosti s tým predpovedal vypuknutie vzbúr. „Odhadujem to na jeseň,“ uviedol a dodal, že „dôstojníci nechápu rozkazy, že majú strieľať do civilistov“.

Počas vládnej tzv. protiteroristickej operácie (ATO) prebehli z ukrajinskej armády na stranu DĽR stovky vojakov a dôstojníkov vládnych síl, tvrdí Kolomijec. „Tu (v Donbase) bola ich rodina a domov. Prebehli, aby bránili svoje,“ dodal Kolomijec.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom