Muž zabehol 7 maratónov na 7 kontinentoch za 7 dní

Muž zabehol 7 maratónov na 7 kontinentoch za 7 dní
Foto: World Marathon Challenge

Zabehnúť maratón je pre mnohých bežcov dostatočná výzva. Mladý Američan Tim Durbin ich dokázal v priebehu jedného týždňa zabehnúť sedem – každý na inom kontinente. Šikovný športovec úspešne dokončil medzinárodnú výzvu World Marathon Challange, na ktorú si tento rok trúflo len tucet bežcov z rôznych kútov sveta.

Okolo sveta za sedem dní

Muž zabehol 7 maratónov na 7 kontinentoch za 7 dní
Foto: World Marathon Challenge

„A hotovo!“ napísal 31-ročný Durbin na sociálnej sieti Twitter po dokončení posledného maratónu v austrálskom Sydney, ktorý z vypätých síl zvládol za štyri hodiny a 55 minút.

Extrémne náročná výzva, ktorá okrem dobrej kondície vyžadovala aj silné odhodlanie, sa začala neďaleko južného pólu. Z Antarktídy letel Durbin do veterného Čile, tretí maratón zabehol v Miami a pokračoval v Madride, Marakéši, Dubaji a v Sydney. Z dôvodu časových posunov bol raz donútený zabehnúť dva maratóny v jeden deň.

Extrémne krátky čas na regeneráciu

Za sedem dní Durbin spolu zabehol 294 kilometrov, ktoré si odpísal z celoživotnej výzvy – Američan totiž v priebehu nasledujúcich desiatich rokov plánuje zabehnúť 40 074 kilometrov – vzdialenosť zhodnú s obvodom rovníka. Američan každý deň bežal okolo päť-šesť hodín, zvyšný čas trávil presunmi medzi kontinetami, počas ktorých sa snažil čo najdlhšie spať.

Najväčšiu krízu prežíval pred piatym maratónom v Marakéši. „Bol to druhý maratón v čase kratšom ako 24 hodín a začal len sedem hodín po tom, ako som dobehol maratón v Madride. Vonku bola zima a mrholilo,“ spomína bežec.

Muž zabehol 7 maratónov na 7 kontinentoch za 7 dní
Foto: World Marathon Challenge

„Keď som počas tých nekonečných prípravných „osamelých“ hodín behu a chôdze po San Franciscu v priebehu roka 2014 premýšľal o výzve World Marathon Challenge, uvedomil som si, že aj keby som dobehol posledný, vôbec neskončím posledný. Odvážil som sa urobiť niečo, čo mnohí považujú za nemožné,“ napísal Durbin vo svojom denníku krátko pred výzvou.

Úspešný dobrodruh, ktorý maratón dokončil ako prvý, si pred odchodom do USA plánuje ešte týždeň oddýchnuť v Austrálii.

www.sfgate.com

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom