Muž a žena z Bratislavského kraja ochoreli v Rakúsku na osýpky

Osýpky
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 23. apríla (WebNoviny.sk) – Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky eviduje v tomto roku dva nové prípady osýpok u občanov Slovenskej republiky, ktorí pracovne pôsobia v Rakúsku. Ako agentúru SITA informoval hlavný hygienik Slovenskej republiky Ján Mikas, ide o 40-ročnú ženu a 46-ročného muža z Bratislavského kraja.

V Rakúsku nahlásených 29 prípadov osýpok

Epidemiológovia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Bratislava hlavné mesto so sídlom v Bratislave vykonali príslušné protiepidemické opatrenia na zabránenie šírenia osýpok.

Podľa Európskeho centra pre kontrolu a prevenciu ochorení bolo v Rakúsku od začiatku roka do 6. apríla hlásených 29 prípadov osýpok, z toho 14 vo Viedni. Spolkové ministerstvo práce, sociálnych vecí a zdravia a ochrany spotrebiteľa Rakúska uvádza, že v Dolnom Rakúsku bolo zaznamenaných 13 prípadov ochorení na osýpky, informoval Mikas.

Zaočkovanosť v Bratislavskom kraji klesla

Dolné Rakúsko, ktoré hraničí s Bratislavským krajom, je častým cieľom návštev ako aj pracovného pôsobenia občanov Slovenskej republiky.

Podľa výsledkov poslednej kontroly klesla v Bratislavskom kraji zaočkovanosť detskej populácie proti osýpkam, mumpsu a ružienke v rámci základného očkovania pod hranicu 95 percent. Preto je potrebné venovať tejto skutočnosti zvýšenú pozornosť.

„Opätovne si dovoľujeme zdôrazniť potrebu zvýšenej ostražitosti zdravotníckych pracovníkov, najmä všeobecných lekárov pre deti a dorast a všeobecných lekárov pre dospelých, aby v rámci diferenciálnej diagnostiky pri pozitívnych klinických príznakoch a pri pozitívnej epidemiologickej anamnéze mysleli aj na toto ochorenie,“ uvádza Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorý pozorne monitoruje epidemiologickú situáciu vo výskyte osýpok v Slovenskej republike aj v okolitých krajinách.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján Mikas
Firmy a inštitúcie ÚVZ Úrad verejného zdravotníctva SR