Muž zriadil vernú kópiu domu, chorej žene uľahčil sťahovanie

Bez názvu
Foto: www.dailymail.co.uk

Škótsky dôchodca Matt Muircroft sa podujal na neľahkú úlohu, aby manželke, ktorej diagnostikovali demenciu, uľahčil prechod do nového prostredia. Niekoľko týždňov strávil prerábaním nového domu v Škótsku do podoby toho, v ktorom spolu prežili 30 rokov, aby sa manželke v novom prostredí zdravotný stav nezhoršil.

Bez názvu
Foto: www.dailymail.co.uk

Manželia Muircroftovci prežili v anglickom Berkshire celé tri desaťročia, keď však 75-ročnej Julie diagnostikovali demenciu, manželia sa rozhodli presťahovať do škótskeho Motherwellu, kde býva väčšina Juliinej rodiny. Lekári Matta varovali, že veľké zmeny v prostredí môžu u pacientov spôsobiť úzkostné stavy a napätie. Prítomnosť širšej rodiny však mohla byť pre ženu prospešná. Matt dlho neváhal a dilemu vyriešil svojsky – sťahovanie za rodinou schválil, no zároveň sa v novom prostredí rozhodol vytvoriť dokonalú repliku pôvodného anglického domu, aby sa jeho manželka necítila zmäteno.

Dôchodca, ktorý sa kedysi živil ako maliar a dekoratér aj na takých významných stavbách akým je Windsorský zámok, uviedol, že dekorácia domu pre manželku bola najdôležitejšou zákazkou v jeho živote.

„Julie diagnostikovali demenciu v roku 2009 a v máji sme sa presťahovali do Motherwellu, aby sme boli bližšie k jej rodine. Jedna z prvých vecí, ktoré nám povedali, bola, že veľké zmeny v prostredí spôsobujú u pacientov s demenciou zmätok a úzkosť. Veľmi dlho som premýšľal nad tým, čo by som mohol urobiť, aby toto sťahovanie prebehlo pre Julie čo najhladšie. Jedna z najrozumnejších vecí, ktoré mi napadli, bolo použitie mojich zručností v obore,“ uviedol 75-ročný Matt.

Bez názvu
Foto: www.dailymail.co.uk

S pomocou fotografií z pôvodného domu namaľoval steny rovnakými farbami, umiestnil nábytok do tej istej pozície a zameral sa aj na tie najmenšie detaily vrátane spoločných fotografií a dekorácií.

„Kópia interiéru Julie skutočne pomohla usadiť sa tu a bez pochýb išlo o najdôležitejšiu úlohu v mojom živote. Starostlivosť o Julie a snaha pomôcť jej vyrovnať sa so všetkým, pred čo ju choroba postavila, je mojím jediným cieľom,“ dodal milujúci manžel.

„Sťahovanie do nového prostredia môže byť veľmi znepokojivé a pre pacientov s demenciou spôsobuje opakovaný zmätok,“ uviedla doktorka Arlene Crocket z centra Alzheimer Scotland. „Mať pri sebe toľko dôvernosti a všednosti v novom prostredí, ako je len možné, je skutočne dôležité. To, čo urobil Matt, aby ich nový domov vyzeral takmer identicky ako starý, je skutočne dojemný príklad toho, ako človek dokáže pre milovaného urobiť maximum,“ dodala lekárka.

www.dailymail.co.uk

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom