Muža obvinili zo špionáže pre Irán, údajne nahrával delegátov aj účastníkov demonštrácií

Vo Švédsku v stredu obvinili 46-ročného Iračana zo špionáže pre Irán. Muž je podozrivý z toho, že zbieral súkromné informácie o iránskych Araboch vo Švédsku, Belgicku a Holandsku, pričom sa vydával za predstaviteľa arabských internetových novín. Muž bol údajne aktívny štyri roky, do februára 2019. Obvinenia popiera.

Nahrával delegátov

Podľa prokurátora Hans-Jörgena Hanströma obvinený fotografoval a nahrával delegátov na konferenciách iránskych Arabov, účastníkov demonštrácií v Holandsku, Belgicku a Švédsku, a tiež sa údajne infiltroval na internetové fóra pre podporovateľov opozície a zbieral ich prihlasovacie údaje na routre.

S agentmi iránskej tajnej služby údajne komunikoval prostredníctvom internetu alebo na osobných stretnutiach, ktoré sa uskutočnili aj v Teheráne.

Časť vyšetrovania je utajená

Prípad vyšetrovala jednotka pre národnú bezpečnosť pri švédskej prokuratúre a švédska tajná služba SÄPO. Časť z 1 700-stranového predbežného vyšetrovania je utajená, píše agentúra AP.

Podozrivého, ktorý má iracké a švédske občianstvo, zatkli 27. februára a jeho väzbu potvrdil súd v Štokholme 1. marca, uviedla SÄPO. Proces s ním sa začne 19. novembra a potrvá do 11. decembra, pričom časť z neho sa uskutoční za zatvorenými dverami.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom