Múzeum v Gruzínsku už nebude Stalina chváliť, ale haniť

Stalin
Foto: SITA/AP

TBILISI 9. apríla (WEBNOVINY) – Gruzínska vláda sa rozhodla zmeniť zameranie múzea v meste Gori, ktoré bolo venované niekdajšiemu sovietskemu diktátorovi a tamojšiemu rodákovi Josifovi Stalinovi.

Múzeum sa zameria na zločiny spáchané počas Stalinovej 30-ročnej vlády v niekdajšom Sovietskom zväze.

Potvrdil to v pondelok gruzínsky minister kultúry Nicoloz Rurua, ktorý budovu navštívil.

Podľa jeho slov „nemôže byť história vymazaná a táto veľmi ťažká časť v histórii našej krajiny musí byť medzi týmito stenami adekvátne zobrazená“. Aktuálne poslanie múzea „nie je zhodné s našou prítomnosťou ani budúcnosťou“, dodal minister.

Múzeum v Gori dlhé desaťročia slúžilo na slávu Stalina, pričom v centre mesta ešte donedávna stála jeho bronzová socha. Tú však v roku 2010 po takmer 60 rokov od jej odhalenia strhli dole. Gruzínci v snahe dištancovať sa od Sovietskeho zväzu a pobúriť vládu v Moskve navyše prijali zákon o zákaze propagácie sovietskych symbolov.

Stalin, ktorý sa v Gori narodil v roku 1878 ako Iosif Vissarionovič Džugašvili, patril medzi najkrutejších diktátorov v dejinách ľudstva.

Tvrdou rukou vládol až do svojej smrti v roku 1953. Podľa historikov bol líder zväzu s pseudonymom Muž z ocele zodpovedný za väčší počet mŕtvych Rusov, ako si vyžiadala druhá svetová vojna.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Josif Stalin