Muži, ktorí pred hradom pálili vlajku Únie, dostali pokutu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Druhý pochod Spoločne za bezpečný a slušný život
Policajti zasahujú proti účastníkom Protestu II - za slušný a bezpečný život na Slovensku a proti skorumpovaným politikom a asociálom počas pálenia európskej vlajky pred NR SR. Bratislava, 10. november 2012. Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 3. júna (WEBNOVINY) – Krajský súd v Bratislave potvrdil peňažné tresty pre Mariána Mišúna a Štefana Potockého za spálenie vlajky Európskej únie pred Bratislavským hradom.

Dvojica podpálila vlajku únie 10. novembra 2012 na záver protestného pochodu s názvom Spoločne za slušný a bezpečný život na Slovensku. Okresný súd Bratislava I ich uznal vlani 3. decembra vinných z výtržníctva, pričom Mišúnovi vymeral trest 300 eur a Potockému 500 eur. Ak by nezaplatili, náhradným trestom je väzenie na tri, respektíve päť mesiacov, dostali tiež dvojročný zákaz pobytu v hlavnom meste.

Obrazom: Bratislavou pochodovali ‚slušní ľudia‘, zapálili vlajku Únie

Útočníkovi odpustili zákaz vstupu do Bratislavy

Senát krajského súdu v utorok len mierne upravil rozsudok okresného súdu, keď Mišúnovi zrušil trest zákazu vstupu do Bratislavy na dva roky. Dôvodom je, že Mišún má už trvalý pobyt v Bratislave.

„Aj keď vlajka Európskej únie nie je štátnym symbolom, samotná EÚ je integračným zoskupením sui generis, teda združuje 28 štátov a jej rozhodovanie vo svetovom meradle je považované za istý unikát a mala by pociťovať istú vážnosť. Aj keď vám neupierame slobodu prejavu, mala by však mať určité hranice a medze slušnosti,“ povedala predsedníčka senátu po vyhlásení rozhodnutia.

Mišún je na pálenie vlajky hrdý

Mišún sa na utorkovom verejnom zasadnutí domáhal zrušenia rozsudku o vine. Podľa neho možno prípad riešiť len ako priestupok. Potocký označil v záverečnom návrhu súdny proces za politicky riadený. „Som hrdý na svoj čin, dnes stojím pred vami, súdite ma, ale verím, že ma bude súdiť budúcnosť,“ dodal.

Okresný súd pôvodne vlani v máji vyhodnotil prípad ako priestupok, no krajský súd mu vec vrátil. Voči májovému rozhodnutiu totiž podal prokurátor sťažnosť, keďže spálenie vlajky na verejnosti považuje za prečin výtržníctva. Krajský súd potom v septembri skonštatoval, že nešlo len o nevýznamné konanie s nepatrnou závažnosťou, preto uznesenie nižšieho súdu zrušil a prípad mu vrátil s tým, že konanie obžalovaných napĺňa základné znaky trestného činu. Okresný súd potom znovu rozhodol 3. decembra.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia