Mužovi amputovali nohu, plánuje zdolať najvyššiu horu sveta

Mužovi amputovali nohu, plánuje zdolať najvyššiu horu sveta
Foto: SITA/AP

KÁTHMANDU 17. apríla (WEBNOVINY) – Hendikepovaný mladík Charlie Linville, ktorý pri explózii v Afganistane prišiel o pravú nohu, sa pokúsi vyliezť na najvyššiu horu sveta. Bývalý príslušník americkej námornej pechoty chce zdolať 8848 metrov vysokú horu už v máji.

Mužovi amputovali nohu, plánuje zdolať najvyššiu horu sveta
Foto: SITA/AP

Odhodlaný 29-ročný muž momentálne smeruje z Nepálu do Tibetu. Pri zdolávaní Mount Everestu plánuje použiť špeciálne navrhnutú kovovú protézu osadenú horolezeckou obuvou. Svojím činom chce ľuďom odovzdať dôležitú správu.

„Mojím cieľom je ukázať, že všetko je možné. Nie je to odkaz len pre hendikepovaných, ale pre všetkých, ktorí sedia doma na gauči a majú problémy – môžete ich prekonať. Ide len o to, nakoľko ste odhodlaní,“ uviedol Linville pre tlačovú agentúru AP.

Bývalý vojak bol zranený počas vojenskej služby v roku 2011. O dva roky neskôr mu museli amputovať pravú nohu od kolena nižšie. Ani to mu však nezabránilo v horolezectve. Mount Everest sa pokúšal zdolať už uplynulý rok. Jeho výstup na najvyššiu horu sveta bol prerušený vo výške 5362 metrov z dôvodu lavíny, ktorá zabila 16 šerpov. Tento rok sa na horu rozhodol vystúpiť z tibetskej strany.

„Jediný rozdiel medzi mnou a inými lezcami na tejto hore je ten, že mne chýba jedna končatina a musím to zvládnuť s kovom,“ dodal pragmaticky.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom