Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vodná elektráreň
Foto: SITA/Tomáš Benedikovič
14. 06. 2010 11:42 Ekonomika od Webnoviny.skSITA Diskusia

MVE budú o 5 rokov vyrábať 450 GWh elektriny ročne

BRATISLAVA 14. júna (WEBNOVINY) – Slovensko by malo o päť rokov vyrábať prostredníctvom malých vodných elektrární (MVE) 450 gigawatthodín elektrickej energie ročne. Do roku 2030 by sa mala ročná výroba elektriny v malých vodných elektrárňach zvýšiť na 850 gigawatthodín. „Výhľadový cieľ dosiahnuť spomínanú výrobu do roku 2030 je vytýčený ako ambiciózny indikatívny cieľ, ktorého plnenie je podmienené splnením záväzkov Slovenska vyplývajúcich z cieľov rámcovej smernice o vode a ochrany území Natura 2000,“ uviedlo Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP) v návrhu koncepcie využitia hydroenergetického potenciálu vodných tokov na Slovensku.

V súčasnosti sa podľa koncepcie vyrába v malých vodných elektrárňach 284 gigawatthodín elektrickej energie ročne. Súčasný stav využívania hydroenergetického potenciálu slovenských vodných tokov na výrobu elektrickej energie v malých vodných elektrárňach je podľa rezortu životného prostredia stagnujúci. „Súvisí predovšetkým s ich problematickým umiestňovaním, ktoré je okrem technických požiadaviek podmienené zohľadňovaním množstva ďalších aspektov, z ktorých najväčšou bariérou sú aspekty environmentálne,“ dodalo ministerstvo.

Výška celkového hydroenergetického potenciálu vodných tokov na Slovensku je 13 682 gigawatthodín za rok. Technický hydroenergetický potenciál Slovenska, ktorý zohľadňuje nevyužiteľné vodné toky a energetické straty pri premene energie, je na úrovni 6 700 gigawatthodín za rok. Slovensko v súčasnosti využíva vyše dvoch tretín technického hydroenergetického potenciálu. „Kompletná databáza technického hydroenergetického potenciálu slovenských vodných tokov zahŕňa celkovo 625 profilov, z čoho 227 profilov predstavuje využívaný hydroenergetický potenciál,“ dodal rezort životného prostredia. Pre využitie technického hydroenergetického potenciálu v malých vodných elektrárňach ostáva 797 gigawatthodín ročne.

Vo veľkých vodných elektrárňach sa v súčasnosti vyrába 4 448 gigawatthodín elektrickej energie ročne, čo je zhruba 66,4 % z technického hydroenergetického potenciálu.

SITA

Odporúčané články

SE pripravujú výstavbu malých vodných elektrární Zrušili stanovisko z posúdenia vodnej elektrárne v Hronskom Beňadiku, podľa súdu bolo nezákonné

Neprehliadnite

Platy popredných manažérov v USA narástli za štyridsať rokov o vyše tisíc percent Zákazník zastrelil čašníka na predmestí Paríža, na svoj sendvič vraj čakal pridlho Na Aljaške bolo teplo ako ešte nikdy, priemerná teplota bola v júli o tri stupne vyššia Tvrdý brexit môže viesť k nedostatku potravín, palív a liekov, hovorí prognóza britskej vlády Rodové rozdiely na Slovensku stále pretrvávajú, platí to najmä v oblasti práce a kariéry Aktualizované: Pri Zavare havarovalo auto a začalo horieť, zomrela mladá spolujazdkyňa Aktualizované: Pri bombovom útoku Islamského štátu na svadbe v Kábule zahynuli desiatky ľudí Kimi Räikkönen si po šestnásťdňovom „záťahu“ uprostred sezóny nič nepamätal, priznáva v knihe

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X