Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kde je dieťa? Ako ho nezabudnúť v aute
Teplota v aute môže v priebehu 10 minút stúpnuť až o 20 stupňov Celzia a rozbitie okna nemusí pomôcť. Foto: ilustračné, Thinkstock
2. 12. 2015 18:55 Aktuálne správy od SITASITA Diskusia

MVO: Voľba komisára pre deti neprekvapila ani nepotešila

BRATISLAVA 2. decembra (WebNoviny.sk) – Zvolenie Viery Tomanovej za komisárku pre deti považuje občianske združenie Náruč – Pomoc deťom v kríze „za popretie pôvodného zámeru zákona o detskom komisárovi, ktorý vychádzal z predpokladu, že komisár pre deti má vzísť z občianskej spoločnosti a má byť výsostne odbornou pozíciou, nie politickou figúrou“. Ako sa ďalej uvádza v stanovisku občianskeho združenia, ktoré od roku 1997 pomáha týraným deťom, ženám a rodinám ohrozeným domácim násilím, „výsledok dnešného hlasovania parlamentu nenecháva nikoho na pochybách, že tento zámer sa nepodarilo naplniť. Ostáva len dúfať, že šesť rokov, ktoré Viera Tomanová dostala k dispozícii, aby vybudovala funkčný úrad ochrancu práv detí, neostane nevyužitých“. Podľa Náruče by bolo „smutné, ak by novovzniknutý úrad svojou neviditeľnosťou a vyhýbaním sa kontroverzným témam kopíroval prvé dve obdobia úradovania Verejného ochrancu práv. Naše deti si zaslúžia viac“. Agentúru SITA o tom informoval výkonný riaditeľ občianskeho združenia Náruč – Pomoc deťom v kríze Ivan Leitman.

Exministerku práce a poslankyňu za Smer-SD Vieru Tomanovú dnes v tajných voľbách zvolil parlament za komisárku pre deti. Za Tomanovú, ktorú do funkcie navrhol vládny Smer-SD, hlasovalo 75 poslancov. Profesor Jozef Mikloško, ktorý učí na vysokej škole sv. Alžbety v Bratislave a viac ako 20 rokov pôsobí v mimovládnych a univerzitných organizáciách v oblasti ochrany práv detí, dostal podporu 25 zákonodarcov. Mikloška navrhlo opozičné KDH. Ombudsmankou pre osoby so zdravotným postihnutím sa stala Zuzana Stavrovská, ktorú navrhol poslanecký klub Smeru-SD. V tajných voľbách ju podporilo 72 zákonodarcov.

Výbor OSN pre práva dieťaťa odporučil pred 14-timi rokmi Slovensku zriadiť inštitúciu, ktorá bude špecializovaná na monitoring a presadzovanie práv detí. Zákon o komisárovi pre deti a komisárovi pre zdravotne postihnutých bol prijatý v júni, začal platiť 1. septembra. Komisár pre deti sa bude podieľať na ochrane práv detí, pričom sa na neho môže obrátiť každé dieťa vo veci porušenia týchto práv aj bez vedomia rodičov, poručníka či opatrovníka. Po zriadení funkcie detského ombudsmana roky volala i verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová. Funkčné obdobie komisárov je šesť rokov. Komisári musia byť občanmi Slovenska, mať vysokoškolské vzdelanie, byť bezúhonní a apolitickí. Komisári pre deti aj pre zdravotne postihnutých ako aj ich úrady budú financovaní zo štátneho rozpočtu formou dotácií. Komisárka pre osoby so zdravotným postihnutím sa má podieľať na ochrane a presadzovaní ich práv.

Odporúčané články

Vieru Tomanovú tajne zvolili za komisárku pre deti Sexuálne zneužitie zažili už ôsmaci, štatistiky sú hrozivé

Neprehliadnite

Násilný akt vojsk Varšavskej zmluvy treba odsúdiť, vyhlásil Danko počas výročia augusta 1968 August 1968: Rusi nás dostali za necelých 10 hodín (komentár) Minimálna mzda by mala tvoriť 60 percent priemerného zárobku, Smer-SD predloží návrh zákona Politologička Soňa Szomolányi: Smer-SD bude stále najsilnejší, pretože jadro je neotrasiteľné vo svojej viere vo Fica Foto: Mladík vykrádal kostoly v Nitre, poškodil dvere aj okná a vylámal pokladničky Raši nepočul o tom, že by mal Pellegrini odísť zo strany Smer-SD a vyjadril sa aj ku Kalavskej

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X