Myjava si proti Nitre udržala čisté konto

Mikuš, Kosík
Matúš Mikuš z FC Nitra (vľavo) v súboji s Pavlom Kosíkom zo Spartaku Myjava. Foto: SITA/Martin Havran

BRATISLAVA 3. novembra (WEBNOVINY) – V sobotu bolo na programe 15. kolo najvyššej slovenskej futbalovej súťaže Corgoň ligy 2012/2013. Tu sú výsledky:

FC Nitra – Spartak Myjava 0:2 (0:2)

Góly: 11. a 14. Kuračka, ŽK: 67. Kaspřák – 51. Mrva, 60. P. Ďuriš, 76. Peter Majerník, 77. Siva, rozhodovali: Samotný – Bóllo, Súkeníková, 392 divákov

Nitra: Kopecký – Kaspřák, Struhár, Kinček (33. M. Kolmokov), J. Harbuľák (33. Boszorád) – Ivančík (56. Ľ. Kolár), M. Szabó, Šimončič, Cléber – M. Mikuš, Kroupa

Myjava: Solnička – Siva, Peter Majerník, Černáček, Mrva – Marček, P. Ďuriš (85. Bruško) – Sládek, Kuračka, Kukoľ (58. J. Petráš) – Kosík (90.+ Harsányi)

Ladislav Jurkemik (tréner Nitry): „Otvorili sme brány súperovi pri obidvoch góloch a zo šoku sme sa dlho spamätávali. Druhý polčas sme si však okrem jedenástky neutvorili žiadnu šancu, a tak súper zaslúžene zvíťazil.“

Ladislav Hudec (tréner Myjavy): „Mužstvo ukázalo vysoký charakter, ale bola tam aj kvalita. Víťazstvo má pre nás veľkú hodnotu, dnes rozhodlo srdce a priklonilo sa k nám aj šťastie.“

I. polčas

Prvú šancu zápasu mali domáci, keď v 7. min zbehol Kaspřák po pravej strane do pokutového územia Myjavy, no jeho strelu vyrazil brankár Solnička na rohový kop. O štyri minúty neskôr sa však tešili hostia, keď sa po vhadzovaní dostala lopta ku Kuračkovi a ten preloboval domáceho brankára – 0:1. V 14. minúte poslal Ďuriš loptu do behu Kuračkovi a ten v rozpätí troch minút strelil druhý gól Myjavy. V 22. min nitrianski diváci už kričali gól, po centri z pravej strany hlavičkoval Struhár do žrde a odrazenú loptu zachytil Solnička na bránkovej čiare. O štyri minúty neskôr mohol Kuračka dosiahnuť hetrik, no po centri z ľavej strany hlavičkoval vedľa Kopeckého bránky. Do koca prvého polčasu zaujali už iba dve strely – najskôr Myjavčan Marček vystrelil z 25 m nad bránku Nitry a potom domáci Cléber na opačnej strane z rovnakej pozície poslal loptu tiež nad.

II. polčas

V úvode druhého polčasu sa dostal k dvom streleckým pokusom Kuračka vo vnútri pokutového územia Nitry, no bez gólového efektu. Ďalší vruch priniesla až 78. min, keď Siva fauloval v pokutovom území domáceho Clébera, no ten z nariadenej penalty trafil iba žrď Solničkovej bránky a ten zlikvidoval aj dorážku Kolára. V závere to ešte skúšal strelou z diaľky Mikuš, no neúspešne.

FC ViOn Zlaté Moravce – Dukla Banská Bystrica 2:0 (0:0)

Góly: 65. a 71. Janič, ŽK: 56. Bortel, 68. Janič – 26. Marek Hlinka, rozhodovali: Ježík – Vorel, Tomčík 1084 divákov

Zlaté Moravce: M. Kuciak – Candrák, Pavol Majerník, Bortel, Chren – Obročník (77. M. Pavlovič) – Orávik, Škvarka, L. Kováč, Hodek (42. Bolinha) – Ľ. Bernáth (65. Janič)

Banská Bystrica: Belic – M. Turňa, Chrappan, Gyömbér, Savič – Marek Hlinka (77. Augustín) – Brašeň (77. Sachňuk), Považanec, T. Hučko (57. Slančík), M. Pančík ml. – Ferenčík

Juraj Jarábek (tréner Zlatých Moraviec): „O osude zápasu rozhodli striedania. Janičov prvý gól bol parádny, pre takéto momenty sa oplatí chodiť na futbal. Hostí musím pochváliť za predvedenú hru. Mojim hráčom ďakujem za víťazstvo.“

Norbert Hrnčár (tréner Banskej Bystrice): „Futbal sa hrá odjakživa na góly a nie na krásu. ViOn dal dva, a preto vyhral. Po druhom góle sa stretnutie už len dohrávalo.“

12. FC Nitra 15 3 4 8 17:26 13*

* Tímu FC Nitra po sezóne 2012/2013 odrátajú 3 body.

Úvod patril domácim. V 5. min Candrákov prudký center v poslednej chvíli odvrátil na roh Gyömbér. Krátko po tom ponúkol Hodek tutovku Bernáthovi, ale ten z hranice „malého vápna“ namieril tesne vedľa Belicovej bránky. Prvý strelecký pokus „vojakov“ priniesla 20 minúta, na Turňov center vyskočil Ferenčík, ktorému hlavičke chýbali ku gólu decimetre. V 25. Hodek vybojoval loptu v súboji s Turňom, šikovne vysunul Škvarku, no ten v dobrej pozícii mieril tesne vedľa. Na opačnej strane napriahol z 20 m Hučko, pozorný Kuciak vyboxoval jeho strelu. V dobrej príležitosti bol v 36. min Ferenčík, jeho delovka z pätnástich metrov preletela ponad Kuciakovu bránku.

II. polčas

Po zmene strán to bolo z oboch strán opatrné. V 55. min Orávik nabil Kováčovi, s jeho strelou však Belic nemal problém. Po hodine hry rozohral Považanec rohový kop, Pančík z ôsmich metrov prestrelil. V 65. min vyšlo Jarábkovi dokonalé striedanie. Bolinha vybojoval loptu v strede poľa, vysunul Janiča a ten po desiatich sekundách pobytu na hracej ploche málo vídanou strelou do šibenice otvoril gólový účet stretnutia – 1:0. V 71. min si Bolinha s Janičom situáciu zopakovali, druhý menovaný z 18 m dokonale prekvapil Belica – 2:0. V závere sa hostia snažili o skorigovanie výsledku, ale pozorná defenzíva domácich bola proti. Už v nadstavenom čase Chren dlhou prihrávkou vysunul Škvarku, ten sa rútil sám na Belica, ale mieril iba doňho.

MFK Ružomberok – 1. FC Tatran Prešov 2:0 (1:0)

Góly: 33. Mulumba Mukendi, 67. Serečin, ŽK: 71. Ivan Kotora, 76. Ďubek – 45.+ Zošák, 76. Bartek, rozhodovali: Hracho – Lieskovský, Petríček, 1032 divákov

Ružomberok: L. Zich – P. Maslo, Práznovský, Greššák, M. Nosek – M. Nagy – Š. Pekár (46. L. Lupták), Ďubek, Ivan Kotora (73. Bielák) – Lovás (40. Serečin), Mulumba Mukendi

Prešov: Jakub Diviš – Bartek, Adam, P. Petráš, Kolbas – Peter Lipták – Papaj (65. Jakovlev), M. Marcin, Zošák, Pribula (52. Guba) – Ševčuk

Ladislav Šimčo (tréner Ružomberka): „Bol to obojstranne útočný futbal. Mali sme viac čistých gólových šancí, odhadoval by som to tak na 6:1. Náš dojem z výkonu trochu prekazilo záverečných desať minút, keď pre zranenie musel ísť dolu Mukendi a už sme nemohli striedať. Výsledok 2:0 beriem.“

Angel Červenkov (tréner Prešova): „Bol to dobrý zápas. Mali sme niekoľko sľubných príležitostí, ale aj dnes bola našou slabinou koncovka. Ak nedáme gól, jednoducho nemôžeme bodovať.“

I. polčas

Od začiatku sa hral živý futbal. V 6. min Ivan Kotora našiel krížnym centrom v dobrej pozícii Mukendiho, ale konžský útočník v službách ružomberského tímu netrafil bránku. Ten istý hráč bol v gólovej pozícii aj v 15. min, na hranici malého vápna však v rozhodujúcom momente hlavou nedosiahol na loptu. Ružomberčania boli aj potom iniciatívnejší, ale obrana Tatrana pracovala spoľahlivo. V 27. min sa zrodila dovtedy najväčšia šanca zápasu. Mukendi sa poľahky s loptou dostal pred bránku súpera, ale zblízka trafil len gólmana Diviša. Hostia sa k slovu dostávali sporadicky, a aj Zošákova strela z diaľky po polhodine hry mala len propagačný charakter. Vzápätí v 33. min udrela „Ruža“. Ďubekov center z pravej strany pristál na Mukendiho hlave, ktorý loptu usmernil do siete – 1:0. V poslednej minúte prvého polčasu boli Prešovčania blízko k vyrovnaniu. Ševčukovu strelu ružomberský brankár Zich stačil len vyraziť pred seba, nebezpečenstvo zažehnal odkopom do autu Nosek.

II. polčas

Do druhého dejstva vstúpili Liptáci razantne. V tesnom slede mali dobré šance Lupták, Nagy a po nich aj Maslo, ale skóre sa nemenilo. O pár sekúnd sa hra presunula na druhú stranu a domáci Nosek si takmer dal vlastný gól. S plynúcim časom sa hostia čoraz viac osmeľovali a nebezpečnú strelu striedajúceho Gubu vytlačil Zich končekmi prstov. V 67. min podnikli domáci „nevinný“ útok, na konci akcie bol Serečin, ktorý znútra pokutového územia technicky obhodil Diviša – 2:0. Potom sa na zaujímavejší moment čakalo až do 79. min. Maslo „nabil“ Serečinovi, ktorého strelu gólman Prešova reflexívne vyrazil. V závere stretnutia mohol ešte znížiť Ševčuk, Zich bol však pozorný.

AS Trenčín – MFK Košice 0:0

ŽK: 49. Baéz, 90.+ Rodríguez da Silva – 58. Viazanko, 64. Tofiloski, 78. Mikuláš Tóth, 82. Duda, rozhodovali: Šuniar – Bobko, Kubačka 2023 divákov

Trenčín: Volešák – Mazáň, Godál, Rodríguez da Silva, Čögley – Baéz – Mondek (61. F. Kubík), Štefánik, Í. Díaz (83. Lobotka), Holúbek (76. Fanendo Adi) – Depetris

Košice: Tofiloski – Mikuláš Tóth, Ostojič, Bašista, Sekulič – K. Kuzma (88. Chupáč), Šinglár (52. T. Huk) – Viazanko – Bukata, J. Novák (61. Duda) – Škutka

Adrián Guľa (tréner Trenčína): „Mali sme solídny vstup do zápasu a dokázali sme si vypracovať dobré pozície. Potom sme však poľavili v koncentrácii a čiastočne sme zmenili priestor, z ktorého sme si vypracovávali šance. Nepodarilo sa nám premeniť príležitosti a zlomiť tým tento náročný zápas v náš prospech. Musíme trpezlivo pracovať ďalej a viac sa zamerať na efektivitu v útoku.“

Ján Kozák (tréner Košíc): „Prvý polčas bol z našej strany podľa predstáv, pretože sme dobre bránili a nepúšťali sme súpera do šancí a nebezpečných priestorov pred našou bránkou. Vypracovali sme si dve dobré príležitosti, ale pri šanci Škutku sa asistent rozhodcu pomýlil a odpískal ofsajd, ktorý nebol. V druhom polčase po vynútených striedaniach dvoch skúsených hráčov už naša sila smerom dopredu nebola taká, ako by sme si predstavovali. Kvalitný súper nás zatlačil, ale obetavosťou sme to napokon zvládli.“

Bez názvu

I. polčas

Obe mužstvá si zjavne chceli počínať aktívne, takže sa rozvinul zápas mierne nadpriemernej úrovne. V 26. min tečovaná strela hosťujúceho Ostojiča skončila na žrdi, celkovo však agilnejšie hrali Trenčania. Košičania boli konsolidovaní v obrane a sporadicky podnikali ofenzívne výpady. V kombinačnej hre domácich chýbalo viac pokoja a presnosti.

II. polčas

Po zmene strán mal Trenčín výraznú prevahu, nevedel však objaviť kľuč na otvorenie bránky hostí. Najväčšie príležitosti mali v 63. min. zblízka Baéz po tvrdom Depetrisovom voleji a potom v 71. min samotný Depetris – efektnou hlavičkou tesne minul cieľ. Hostia sa nmajmä v závere očividne koncentrovali na zisk bodu a naďalej sa upínali k rýchlym kontrám. Búšenie zo strany domácich napokon neprinieslo úspech.

FK Senica – MŠK Žilina 0:0

ŽK: 56. Wijlaars, 65. Varadi, 71. J. Križko – 16. Škriniar, rozhodovali: Kružliak – T. Somoláni, R. Sluk, 1926 divákov

Senica: Švenger – Krajčík, P. Pavlík, Brabec, Wijlaars – J. Križko – Jaroslav Černý, T. Kóňa (15. Jaroslav Diviš), Piroska – Varadi (84. Martin Ďurica), Kalabiška (63. Diarrassouba)

Žilina: Dúbravka – S. Angelovič, Piaček, Pečovský, Ricardo Nunes – Gergel, Škriniar – Barčík (74. J. Mihalík), Paur (90. Lupčo), Pich – M. Cessay

Zdeněk Psotka (tréner Senice): „V prvom polčase sme boli lepší a nemyslím si, že to bolo len hrou po vetre. Boli sme agresívnejší v osobných súbojoch a rýchlejší v prechodovej fáze ako Žilinčania. Vytvorili sme si aj viac šancí. Do zápasu sme nastupovali s určitým zámerom, ale hneď v úvode sa nám zranil kľúčový hráč Tomáš Kóňa a museli sme zmeniť systém hry. V závere sa nám minuli sily, súper prevzal iniciatívu. Celkovo sme si však viac príležitostí vypracovali my.“

Frans Adelaar (tréner Žiliny): „V prvom polčase sme mali problémy s vetrom. Nepredvádzali sme kombinačný futbal, ktorý dokážeme hrať. Už po polhodine sme si však počínali o čosi lepšie a od zmeny strán sme mali navrch. Keď však neskórujete, nemôžete zvíťaziť.“

Bez názvu

I. polčas

V prvom polčase boli o čosi aktívnejší Seničania. V 22. min po Piroskovom priamom kope Pavlík hlavou priťukol kolegovi zo stopérskej dvojice Brabecovi, s ktorého tvrdou strelou si Dúbravka poradil. O minútu vyvinuli Záhoráci veľký tlak v pokutovom území Žiliny a na konci bolo zakončenie Pirosku, ale jeho halfvolej letel vedľa. V 38. min Piroska vysnul striedajúceho Diviša, ktorý nahradil zraneného kapitána Kóňu, jeho strelu Dúbravka iba vyrazil a pred dobiehajúcim Kalabiškom zakročila v poslednej chvíli obrana hostí. Žilinčania prvý raz trafili do priestoru bránky v 42. min, keď Barčík zakončil špicom a Švenger loptu vyrazil na rohový kop. Krátko pred odchodom do kabín sa ešte dostal do zakončenia domáci Diviš, trafil však nad a polčas sa skončil bezgólovo.

II. polčas

V druhom dejstve bola nebezpečnejšia Žilina. Viaceré strelecké pokusy – najmä Gergela a Picha – sa však neskončili gólom. Lopta buď letela mimo bránky domácich alebo si s ňou poradil Švenger. Senica v druhom polčase hrala proti silnému vetru a nedostala sa do vážnejšej príležitosti. Zaujal len Krajčíkov strieľaný center, na ktorý nedočiahol Varadi. O víťazstve Žiliny mohol v 81. min rozhodnúť Mihalík, ktorému hlavou predĺžil Cessay, ale striedajúci hráč hostí nebol pri zakončení dôrazný a Švenger zakročil. Podľa diania na trávniku je remíza spravodlivá.

Piatkový priebeh zápasu medzi ŠK Slovan Bratislava a FC Spartak Trnava nájdete —>>> TU.