Myjava vyhrala súboj Spartakov, nováčik Corgoň ligy prehral

FC Spartak Trnava - Spartak Myjava 0:1
Roman Prochádzka z FC Spartak Trnava (v strede) a Peter Šulek zo Spartaku Myjava (vpravo) počas 14. kola futbalovej Corgoň ligy medzi FC Spartak Trnava - Spartak Myjava. Trnava, 19. október 2013. Foto: SITA/Martin Havran

TRNAVA 19. októbra (WEBNOVINY) – Po piatkovej predohrávke, v ktorej futbalisti Slovana Bratislava prehrali na Pasienkoch s Trenčínom 0:3, bolo v sobotu na programe v Corgoň lige ďalších päť zápasov 14. kola.

Až v štyroch dueloch sa z víťazstva tešili hostia. Senica vyhrala na trávniku nováčika z Dunajskej Stredy 2:0 a Myjava triumfovala zásluhou gólu Daniela v Trnave. Jeden presný zásah rozhodol pod Urpínom aj o troch bodoch pre Ružomberok.

Najviac gólov padlo v súboji Nitry s Košicami. Pod Zoborom domáci dvakrát viedli, ale východniari v rozpätí troch minút medzi 70. a 72. minútou gólmi Šinglára a Pačindu otočili skóre stretnutia vo svoj prospech a v závere umnou hrou udržali vedenie.

Jediným tímom, ktorý naplno dokázal využiť domáce prostredie boli Zlaté Moravce, ktoré porazili trápiacu sa Žilinu 2:0.

Futbal – Corgoň liga 2013/2014 – 14. kolo – sobota:

FC Spartak Trnava – Spartak Myjava 0:1 (0:1)

Gól: 29. Daniel, ŽK: 82. Štepanovský, 90.+ Ferenčík – 23. Marček, 70. Siva, rozhodovali: Chmura – Petríček, Borsányi, 2842 divákov

Trnava: Filipko – Štepanovský, Martin Tóth (78. Richnák), Grabež, Janečka, J. Chovanec – R. Procházka (36. Mikovič), Augustíni (50. Vlasko), E. Sabo – Hodek, Poznar

Myjava: Solnička – Siva, Černáček, Častulín, Lukšík – Šulek, Marček, Š. Pekár (84. Pelegríni), Kukoľ – Daniel (73. Kuračka), Ľ. Urgela (89. Ferenčík)

Juraj Jarábek (tréner Trnavy): „Neviem si vysvetliť zakríknutosť našich hráčov. Odohrali laxný prvý polčas. Chlapci vedeli o silných a slabých stránkach Myjavy. Dostali sme o našej hrubej chybe gól, ktorý nás stál body. Hostia dobre odolávali nášmu tlaku, pričom Grabež premárnil dve vyložené šance. V zápase nám chýbala kreativita, nasadenie a myšlienka. Stredová formácia hrala kŕčovite, čo sa odzrkadlilo na konečnom výsledku. Nezostáva mi nič iné, iba zagratulovať Myjavčanom“

Ladislav Hudec (tréner Myjavy): „Na zápas sme sa tešili, ako na každý iný, ale tento mal zvláštnu príchuť. Zvládli sme prvý zo série náročných stretnutí, ktoré nás čakajú v najbližšom období. V dueli sme čelili viacerým situáciám, ktoré sme s prehľadom vyriešili. Tieto tri body z Trnavy sú pre nás nielen fantastické, ale aj veľkou vzpruhou do ďalšieho priebehu jesennej časti.“

Obrazom: Myjava vyhrala v Trnave 1:0

Andrej Hodek z FC Spartak Trnava (vpravo) a Roman Častulín zo Spartaku Myjava (vľavo) počas 14. kola futbalovej Corgoň ligy medzi FC Spartak Trnava - Spartak Myjava. Trnava, 19. október 2013. Foto: SITA/Martin Havran

Ján Chovan z FC Spartak Trnava (vpravo) a Erik Daniel zo Spartaku Myjava (vľavo) počas 14. kola futbalovej Corgoň ligy medzi FC Spartak Trnava - Spartak Myjava. Trnava, 19. október 2013. Foto: SITA/Martin Havran
Brankár Peter Solnička zo Spartaku Myjava (druhý zľava) počas 14. kola futbalovej Corgoň ligy medzi FC Spartak Trnava - Spartak Myjava. Trnava, 19. október 2013. Foto: SITA/Martin Havran
Martin Tóth z FC Spartak Trnava (vpravo) a Ľubomír Urgela zo Spartaku Myjava (vľavo) počas 14. kola futbalovej Corgoň ligy medzi FC Spartak Trnava - Spartak Myjava. Trnava, 19. október 2013. Foto: SITA/Martin Havran

I. polčas

Trnavčania začali zápas tradičným náporom, ale myjavská obrana na čele s kapitánom Černáčkom a Častulínom tlaku odolávala.

Postupne iniciatívu prebrali pohybliví hostia a už v 4. min z 25 metrov zahrával najlepší myjavský strelec Pekár priamy kop. Jeho delovka len tesne minula ľavú žrď.

Domáci kombinačnou hrou a rýchlymi brejkmi dobýjali Solničkovu svätyňu.

V 19. min sa v skrumáži v päťke pred myjavskou bránkou najlepšie zorientoval Procházka. Jeho lopta smerovala k pravej žrdi, ale pozorný Solnička zázračne reflexom zabránil istému gólu.

V 25. min Lukšík z 30 metrov delovkou len tesne minul ľavý horný kút Filipkovej svätyne. Hostia celoplošnou aktívnou hrou domácim veľa nedovoľovali.

V 29. min po nevinnej akcii Myjavčanov potiahol loptu po ľavej strane Lukšik, jeho center zužitkoval pravačkou pod brvno Daniel, ktorý dostal prekvapeného Filipka do úlohy štatistu – 0:1.

II. polčas

Aj po obrátke Trnavčania mali len platonický tlak, z ktorého nič nevyťažili. Séria štandardných situácií zostala nevyužitá, keď vysokí obrancovia hostí stáli na pevných nohách.

Dobrá možnosť sa domácim naskytla v 56. min, keď priamy kop z 20 metrov Grabež trestuhodne napálil iba do múru.

V 79. min potvrdil trnavskú nemohúcnosť v zakončení Grabež, keď z 10 metrov prestrelil takmer prázdnu svätyňu hostí. V súboji dvoch Spartakov sa z jednogólového víťazstva radoval ten myjavský.

FC Nitra – MFK Košice 2:3 (1:1)

Góly: 31. Cléber, 65. Boszorád – 42. a 72. Pačinda, 70. Šinglár, ŽK: 36. Bagi, 81. V. Gajdoš – 27. Hovančík, rozhodovali: Samotný – Mókoš, Jankovič, 550 divákov

Nitra: D. Perniš – Kolbas, Harbuľák, Mičic, Kotrík (66. V. Gajdoš) – Turčák, Bagi, A. Čermák (76. Kemláge), Šimončič, Boszorád (66. Šmehyl) – Cléber

Košice: Tofiloski – Šinglár, P. Kavka, Bašista, Sekulič – Hovančík, Bukata (46. Haskič) – Pačinda, Duda (79. Huk), J. Novák – O. Diaby (89. Ostojič)

Vladimír Koník (tréner Nitry): „Vraví sa, že na posr….ého aj záchod spadne. To nás dnes vystihuje. Prvý polčas nám nevyšiel, spravili sme v ňom veľa nevynútených chýb, strácali sme ľahké lopty. V druhom sa nám podarilo zlepšiť pohyb a aj sme sa dostali do vedenia. V priebehu troch minút sme si však sami prehrali zápas. Musím povedať, že výkony niektorých hráčov sú pre mňa veľkým sklamaním.“

Radoslav Látal (tréner Košíc): „Som rád za dnešné víťazstvo, bol to náročný zápas. Vyhrali sme šťastným gólom. Myslím si, že duelu by asi viac svedčala remíza.“

Obrazom: Košičania vyhrali pod Zoborom 3:2

FC Nitra - MFK Košice 2:3
Tomáš Bagi z FC Nitra (vpravo), Juraj Hovančík (v strede) a Peter Kavka (vľavo), obaja z MFK Košice, počas 14. kola futbalovej Corgoň ligy medzi FC Nitra - MFK Košice. Nitra, 19. október 2013. Foto: SITA/Martin Havran

Brankár Darko Tofiloski z MFK Košice počas 14. kola futbalovej Corgoň ligy medzi FC Nitra - MFK Košice. Nitra, 19. október 2013. Foto: SITA/Martin Havran
Adrián Čermáki z FC Nitra (vpravo) a Juraj Hovančík z MFK Košice (vľavo) počas 14. kola futbalovej Corgoň ligy medzi FC Nitra - MFK Košice. Nitra, 19. október 2013. Foto: SITA/Martin Havran
Silva Nascimento Cleberi z FC Nitra (vpravo) a Boris Sekulič z MFK Košice (vľavo) počas 14. kola futbalovej Corgoň ligy medzi FC Nitra - MFK Košice. Nitra, 19. október 2013. Foto: SITA/Martin Havran
Boris Turčák z FC Nitra (vľavo) a Ondrej Duda z MFK Košice (vpravo) počas 14. kola futbalovej Corgoň ligy medzi FC Nitra - MFK Košice. Nitra, 19. október 2013. Foto: SITA/Martin Havran

I. polčas

Hráči Nitry si na hostí z Košíc trúfali a ich plány začal napĺňať v 31. min Cléber, ktorý po chybe hosťujúceho obrancu Kavku otvoril skóre stretnutia – 1:0.

Hostia odpovedali v 42. min, keď Duda poslal nádhernú kolmú prihrávku za domácu obranu na Pačindu a ten v stopercentnej šanci nezaváhal – 1:1.

II. polčas

Po zmene strán Nitra naklonila misky váh na svoju stranu v 65. min. Strelu Clébera najskôr zastavilo brvno Tofiloského bránky, ale Boszorád so šťastím loptu prepasíroval za chrbát macedónskeho gólmana – 2:1.

Východniari však zareagovali takisto ako v prvom polčase a v rozpätí troch minút medzi 70. a 72. min gólmi Šinglára – 2:2 a druhým presným zásahom Pačindu otočili skóre stretnutia vo svoj prospech – 2:3. Hostia si už v závere umnou hrou postrážili cenné tri body.

FK DAC 1904 Dunajská Streda – FK Senica 0:2 (0:0)

Góly: 58. Tsoumou, 75. T. Kóňa, ŽK: 19. Antunovič, 35. Mesanovič – 25. Tsoumou, 71. P. Pavlík, ČK: 40. Antunovič po druhej ŽK, 72. Belic (obaja DAC) za faul, rozhodovali: Pavlík – Cuninka, Bóllo

D. Streda: Belic – Vitório da Silva, D. Hudák, Matúš, L. Beňo – Boya (70. Steinhübel) – E. Ujlaky, Antunovič, M. Sedlák (46. Kwin Amban) – Michal Gašparík, Mesanovič (57. Szarka)

Senica: Šulla – Habánek (37. J. Križko), P. Pavlík, Brabec, P. Čermák – Jaroslav Diviš (59. M. Zeman), T. Kóňa, Jirásek, Kalabiška – Hiago, Tsoumou (88. Komara)

Mikuláš Radványi (tréner Dunajskej Stredy): „Dnes boli karty rozdané tak, že Senica musí vyhrať za každú cenu, čo sa aj stalo. K zápasu viac nemôžem povedať, lebo by som dostal trest. Radšej budem ticho, gratulujem súperovi. Senica sa potrebovala po piatich zápasoch chytiť a Dunajská Streda je na to ideálny súper.“

Eduard Pagáč (tréner Senice): „Zápas bol pre nás dôležitý. Potrebovali sme streliť gól. Dnes sme dali dva a žiadny neinkasovali. Pre nás je to veľmi dôležité víťazstvo. Začiatok bol rozpačitý, ale potom sme dominovali a zaslúžene vyhrali.“

I. polčas

Prvá pätnásťminútovka priniesla bojovný futbal medzi šestnástkami, ale s chybami na oboch stranách. Na začiatku druhej desaťminútovky vystrelili na bránku Pavlík a Kalabiška, ale bez väčšieho ohrozenia. V 30. min po súboji nešťastne spadol na rameno Habánek, ktorého museli vystriedať.

V 35. min faulovali hostia pred šestnástkou Mesanoviča, avšak práve on dostal žltú kartu za hru rukou. V 40. min po faule na Jiráska videl druhú žltú kartu v stretnutí Antunovič a zamieril pod sprchy. Prvý polčas sa skončil strelou Kóňu, ktorú domáci gólman Belic bezpečne chytil.

II. polčas

Oslabení domáci sa od druhého polčasu stiahli na vlastnú polovicu, vpredu sa snažil osamotený Mesanovič. Obrana DAC vydržala do 58. min, keď skóre zápasu otvoril Tsoumou – 0:1. O minútu neskôr po spätnej prihrávke mohol zvýšiť Kóňa, nastrelil však brvno bránky domácich.

Málovídaná situácia nastala v 72. min. Po získaní lopty išiel na domácu bránku Tsoumou, pred šestnástkou ho fauloval brankár Belic, ktorý dostal červenú kartu. Jeho miesto v bránke zaujal obranca Matúš, keďže Dunajská Streda už mala vyčerpané všetky striedania.

V 75. min zahrávali hostia priamy kop, Matúš loptu len vyrazil pred Kóňu, ktorý zvýšil na rozdiel dvoch gólov – 0:2. V posledných minútach to ešte skúšali hosťujúci Kóňa aj Hiago, ale ich pokusy leteli nad svätyňu domáceho gólmana.

FK Dukla Banská Bystrica – MFK Ružomberok 0:1 (0:1)

Gól: 24. Tawamba, ŽK: 64. B. Ľupták – 10. Adamovič, rozhodovali: Straka – Brendza, Kubačka, 1690 divákov

B. Bystrica: Boroš – Podstavek, Nosko, P. Vajda – B. Ľupták – Turňa, Brašeň, Považanec (70. Faško), Peňaška (67. Chrien) – M. Marcin, Pavol Jurčo (84. Šovčík)

Ružomberok: M. Nikolič – M. Nosek, Greššák, Adamovič, P. Maslo – L. Lupták (69. Lačný), Zošák (90.+ R. Bartoš), Martin Nagy, Zreľák – Ďubek (88. A. Lovás), Tawamba

Norbert Hrnčár (tréner Banskej Bystrice): „Zápas bol o jednom góle. Bolo to iba o tom, kto ten prvý gól dá a získa tým obrovskú výhodu. Dal ho napokon súper a dostal sa na koňa. Mojim zverencom nemôžem odoprieť snahu a ani ochotu pobiť sa o výsledok. Prvú šancu sme si vypracovali my, ale nepremenili sme ju. V druhom polčase sme sa dostali do ďalších dvoch či troch možností a mohli sme aspoň remizovať. Avšak gól sme nedali.“

Jozef Vukušič (tréner Ružomberka): „Pre nás je to cenné víťazstvo, bolo to derby a človek v takom prípade dopredu nevie, ako sa to skončí. Najdôležitejšie bolo, že sme dali prvý a zároveň jediný gól zápasu. Napokon sa ukázalo, že práve to rozhodlo o výsledku. Z prvej šance trafili domáci žrď, čiže sme mali šťastie. Potom sme dali pekný gól. Druhý polčas bol iba o tom, či to udržíme alebo nie. Mali sme zámer nebrániť jednogólový náskok. Skôr sme chceli pridať ešte druhý gól, to sa nám nepodarilo, i keď sme čakali, že domáci budú riskovať. Tešíme sa z výsledku a ideme ďalej.“

I. polčas

V prvom polčase dominovali na ihrisku domáci futbalisti, ale spokojnejší mohli ísť do šatne na prestávku Ružomberčania, ktorí strelili gól z jedinej vážnejšej možnosti v 24. min. Zošák poslal center pred bránku, kde Maslo našiel Tawambu, ktorý nedal Borošovi šancu – 0:1.

Ostatnépríležitosti mali iba Banskobystričania. V 11. min preveril Nikoliča z priameho kopu Považanec, o tri minúty neskôr po akcii z pravej strany mieril voľný Brašeň v šestnástke do žrde a v 31. min Peňaška vysunul pekne Marcina, ktorému v pokutovom území nevyšla koncovka.

II. polčas

Po zmene strán sa obraz hry trochu zmenil. Dukla sa snažila vyrovnať, ale hostia ju do šancí nepúšťali. Liptáci boli dlho vyrovnaným súperom.

Až v poslednej pätnásťminútovke sa futbalisti spod Urpína viac usadili na polovici súpera a pohrozili. Faško neuspel proti Nikoličovi strelou z rohu päťky, na opačnej strane to z protiútoku skúšal z uhla na Boroša striedajúci Lačný a potom sa predviedol slušnou koncovku v šestnástke banskobystrický stredopoliar Brašeň, ale ani on neprekonal gólmana Ružomberka. Naopak, hostia po rohu mali možnosť zvýšiť vedenie, ak by Lačného hlavička bola presnejšia.

V závere zverenci trénera Vukušiča nepripustili drámu, i keď to skúšal v ich pokutovom území v nadstavenom čase aj brankár Dukly Boroš.

FC ViOn Zlaté Moravce – MŠK Žilina 2:0 (1:0)

Gól: 29. Pintér, 60. P. Mazan, ŽK: 43. T. Majtán, 57. Škvarka (obaja Žilina), rozhodovali: Vlk – R. Sluk, Ádám, 1410 divákov

Zlaté Moravce: M. Kuciak – Pavlenda, Pavol Majerník, Pintér, Chren – P. Sabo (87. Peter Farkaš) – P. Mazan, M. Babic (90. Bernáth), Bolinha, Pribula (76. A. Candrák) – L. Szabó

Žilina: Dúbravka – Mabouka, Piaček, Akakpo, Gergel – Pečovský – J. Mihalík, Paur (64. Guba), Škvarka, Pich (79. Škriniar) – T. Majtán (46. Jelič)

Dušan Liba (tréner Zlatých Moraviec): „Mali sme problémy, lebo nám vypadli traja hráči základnej zostavy. Som rád, že tí, ktorí dostali šancu, sa jej chopili. Dali sme dva pekné góly, a preto si myslím, že naše víťazstvo je zaslúžené.“

Adrián Guľa (tréner Žiliny): „Zaslúžené víťazstvo domácich. Dali do stretnutia viac srdiečka. Skórovali zo štandardky a dostali sa do stretnutia. Z našej strany to bolo slabé, nesystémové a chýbalo nám aj to srdiečko.“

I. polčas

Úvodné dejstvo prinieslo obojstranne bojovný a ofenzívne ladený futbal. V závere prvej štvrťhodiny Paur šikovne uvoľnil Škvarku, jeho strelu v poslednej chvíli zablokoval Majerník.

Z protiútoku po Mazanovom centri do pokutového územia Szabóovi chýbal povestný krok. V 19. min si Mabouka narazil loptu so Škvarkom, aby jeho prudkú strelu z uhla kryl Kuciak. V 28. min poslal dobrý center do pokutového územia Mihalík, k lopte sa dostal Pich, jeho hlavičku však pozorný Kuciak na dvakrát skrotil.

V 29. min Mazanovu prudkú strelu z rohu šestnástky Dúbravka vytlačil na rohový kop, ten rozohral Pribula, na hranici malého vápna sa najlepšie zorientoval Pintér a prudkou hlavičkou poslal domácich do vedenia – 1:0. V 34. min Mazan nabil Babicovi, ktorý však z hranice šestnástky prestrelil.

II. polčas

Po zmene strán začali hostia ofenzívne, avšak ich snaha končila na hranici šestnástky. V 52. min Pribula priťukol Sabovi, ktorý spoza šestnástky nenamieril presne. Na opačnej strane sa Pich uvoľnil cez Pavlendu, pozorný Kuciak sa však nenechal prekvapiť.

Z následného protiútoku si Babic šikovne narazil s Pribulom, v ideálnej príležitosti trestuhodne prestrelil bránku. V 60. min domáci predviedli parádnu akciu po osi Babic – Szabó s golovou koncovkou Mazana – 2:0.

V 62. min mal kontaktný gól na hlave Paur, ktorého však efektným zákrokom vychytal Kuciak. Od tochto momentu hostia vsadili všetko na jednu kartu, ale strelecké príležitosti si vypracovať nedokázali. Naopak, boli to domáci, ktorí mohli skórovať tretí krát v 83. min, Mazanovej strele však chýbali centimetre. Keď v 90. min sa nedokázal presadiť ani striedajúci Jelič, stretnutie sa skončilo dvojgólovým víťazstvom ViOn-u.