Mýty a fakty o rakovine prsníka

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Prsia, prsník, žena
Foto: yenra.com

BRATISLAVA 6. novembra (WEBNOVINY) – Pojem rakovina prsníka desí všetky ženy, a to niekedy až tak, že zo strachu radšej o nej nepremýšľajú a nečítajú. To v konečnom dôsledku znamená, že o nej málo vedia. O tejto nebezpečnej chorobe pritom existuje množstvo predstáv, ktoré sa vôbec nezakladajú na pravde. Pozrite sa s nami na to, ako to s rakovinou prsníka skutočne je.

Mýtus: Rizikové sú len tie ženy, ktorých príbuzní majú rakovinu prsníka

V skutočnosti u približne 70 percent žien, ktorým diagnostikovali rakovinu prsníka, lekári nevedia identifikovať rizikové faktory tohto ochorenia. Je však pravdou, že ak váš blízky príbuzný (rodič, súrodenec a dieťa) dostane rakovinu prsníka, u vás je toto riziko približne dvojnásobné ako u ostatných. Ak ju majú až dvaja blízki príbuzní, zvýši sa ešte viac.

Mýtus: Hrčka v prsníku takmer vždy znamená rakovinu

Približne 80 percent hrčiek v ženských prsiach nespôsobuje rakovina, to však neznamená, že netreba zájsť za doktorom. Riziko totiž samozrejme existuje a zmeny, ktoré na prsníkoch pozorujete, treba brať vážne. Ak totiž náhodou ide o rakovinu, čím skôr ju lekári diagnostikujú, tým lepšie pre vás.

Samovyšetrenie prsníka
Foto: www.flickr.com

Mýtus: Implantáty a antiperspiranty zvyšujú riziko vzniku rakoviny prsníka

Ženy so silikónovými prsiami sa nemusia báť, že im rakovina hrozí viac ako ostatným. Nevýhodou však je, že niekedy pri nich nestačí mamografické vyšetrenie, takže môže byť potrebný röntgen.

Čo sa týka aniperspirantov, American Cancer Society stále nemá dôkazy o tom, že ich používanie súvisí s rakovinou prsníka a tvrdí, že je potrebný ďalší výskum. Podozrenia vyvolávajú parabény, ktoré mnohé antiperspiranty obsahujú a majú v istej miere podobný účinok ako estrogén. Jeho privysoká hladina totiž už s rakovinou prsníka súvisí.

Mýtus: Malé prsia rakovina zasahuje zriedkavejšie

Spojitosť medzi veľkosťou pŕs a rakovinovým rizikom neexistuje, mimoriadne veľké prsia sa však niekedy ťažšie vyšetrujú. Pravidelné kontroly by mali absolvovať všetky ženy, malé prsia neznamenajú menšie nebezpečenstvo.

Mýtus: Rakovina prsníka sa vždy prejaví ako hrčka

Ak máte rakovinu prsníka, hrčka môže byť jej indikátorom, no neznamená to, že žiadna hrčka = žiadna rakovina. Treba pozorne sledovať všetky zmeny na prsníkov vrátane opuchov, podráždenej pokožky, bolestí prsníkov a bradaviek, začervenania, zhrubnutej kože, zmien zvyčajného tvaru bradavky či výtokov.

Rakovina môže napadnúť aj lymfatické uzliny v podpazuší, čo sa prejaví opuchom, pričom v prsníku vôbec nemusíte nahmatať hrčku. Mamografia však zachytí aj rakovinu, ktorá zatiaľ nemá žiadne vonkajšie prejavy, takže je vašou najlepšou voľbou.

Lekár, doktor, prehliadka, choroba
Foto: boaforma.uol.com.br

Mýtus: Po mastektómii nemožno dostať rakovinu prsníka

Niekedy sa stáva, že aj po odstránení prsníkov sa rakovina vráti, alebo sa tá pôvodná rozšírila. U žien, ktoré mastektómiu podstúpili preventívne a sú veľmi rizikové, stále existuje šanca, že rakovinu dostanú, ale je veľmi malá. Riziko sa totiž mastektómiou znižuje až o približne 90 percent.

Mýtus: Ak je u vás vysoké riziko, že dostanete rakovinu, nedá sa už nič robiť

Aj keď pre častý výskyt rakoviny v rodine máte zvýšenú šancu, že ju dostanete aj vy, nie je pravda, že jediné, čo vám ostáva, je čakať na svoj ‘osud‘. Takže zhoďte nadbytočné kilogramy, pravidelne cvičte, obmedzujte sa v pití alkoholu, prípadne s ním úplne prestaňte, zabudnite na fajčenie, starajte sa o svoje prsia, pozorne ich sledujte a pravidelne chodievajte na lekárske prehliadky.

Ženy s mimoriadne vysokým rizikom sa môžu rozhodnúť pre spomínanú mastektómiu a existujú aj ďalšie možnosti liečby, o ktorých si treba pohovoriť s lekárom.

Pravdou však ostáva, že u 70 percent žien príčiny rakoviny prsníka nie sú jasné, teda toto ochorenie vzniklo z aspoň zatiaľ nevysvetliteľných dôvodov.

Prsia, prsník, žena
Foto: tratamientosbelleza.com.ar

Mýtus: Ak mamografia dopadla dobre, rakovina nehrozí

Napriek tomu, že je mimoriadne dôležitá, ani mamografii sa nepodarí odhaliť odhadom 10 až 20 percent prípadov rakoviny prsníka. Preto nezanedbávajte pravidelné prehliadky u lekára a prípadné zmeny na prsníkoch pozorne sledujte aj doma.

Mýtus: Hmotnosť a rakovina prsníka spolu nesúvisia

Nadváha zvyšuje riziko vzniku rakoviny prsníka, najmä po menopauze a /alebo ak ste pribrali vo vyššom veku.

MYSLITE NA SVOJE ZDRAVIE NA FACEBOOKU

Zdroj: health.com

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia