MŽP a MP sa o zonácii v Tatrách nezhodujú

Západné Tatry

BRATISLAVA 17. marca (WEBNOVINY) – Ministerstvá životného prostredia a pôdohospodárstva narazili pri prerokúvaní pripomienok k zonácii Tatranského národného parku (TANAP) na stret záujmov. Obaja ministri Jozef Medveď a Vladimír Chovan dnes rokovali o pripomienkach k materiálu Návrh nariadenia vlády SR, ktorým sa ustanovujú zóny Tatranského národného parku. Rezorty navzájom nesúhlasia s predstavami o výmere navrhnutých zón. Po prerokovaní sa riešenie javí v priestorovej redukcii zón D a podzón C pre rozvoj cestovného ruchu. O týchto redukciách budú preto v rámci práve prebiehajúceho medzirezortného pripomienkového konania hovoriť aj so zástupcami dotknutých miest a obcí. Možno predpokladať, že vo finálnom návrhu, ktorý bude predkladať rezort životného prostredia do vlády, budú tieto zóny redukované v súlade s požiadavkami záujmov ochrany prírody, starostlivosti o les, ako aj so záujmami dotknutých miest a obcí o primeraný rozvoj turizmu v ich regióne. „Obe zóny vnímame ako priestor pre uplatnenie trvalo udržateľného turizmu,“ zhodli sa po rokovaní obaja ministri. Agentúru SITA o tom informoval hovorkyňa envirorezortu Jana Kaplanová.

Predmetom diskusie bola najmä rozloha zón D, kde sa navrhuje druhý stupeň ochrany prírody, a podzón C, vymedzujúcich priestor pre rozvoj aktivít cestovného ruchu s navrhovaným tretím stupňom ochrany prírody s vylúčením niektorých zákazových činností, týkajúcich sa najmä pohybu návštevníkov po území. V predloženom návrhu zonácie tieto zóny predstavujú 3,11 percenta z územia TANAP. Ide o časti územia národného parku, ktoré sú historicky najviac ovplyvnené činnosťou človeka, napríklad Skalnatá dolina, okolie Hrebienka, Mlynická dolina vo Vysokých Tatrách, súčasné obce a ich okolie. V súlade so záujmami ochrany prírody preto v zonácii navrhli zóny pre cestovný ruch.

Proces zonácie oživil v novembri 2009 minister životného prostredia, keď inicioval vznik medzirezortnej komisie pre zonáciu chránených území. Členmi komisie sú štátni tajomníci Ministerstva životného prostredia SR, Ministerstva pôdohospodárstva SR a Ministerstva hospodárstva SR a pracovníci odborných organizácií v gescii príslušných ministerstiev.

SITA+

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jozef MedveďVladimír Chovan
Firmy a inštitúcie MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRMŽP Ministerstvo životného prostredia SRTANAP Tatranský národný park