Na 10 km voľne triumf Švédky Kallovej

Charlotte Kallová
Charlotte Kallová Foto: AP Photo/Matthias Schrader

WHISTLER 15. februára (WEBNOVINY) – Víťazkou pretekov v behu na lyžiach žien na 10 km voľnou technikou s intervalovým štartom, ktorými sa na XXI. zimných olympijských hrách v kanadskom Vancouveri začal bežecký program, sa stala Švédka Charlotte Kallová. Druhá skončila Estónka Kristina Šmigunová-Vähiová, bronz patrí Marit Björgenovej z Nórska.

Dvadsaťdvaročná členka bronzovej štafety z minuloročných majstrovstiev sveta v českom Liberci Charlotte Kallová si hneď pri svojej olympijskej premiére vybojovala najcennejší kov a potvrdila, že v tejto disciplíne je absolútnou svetovou špičkou. V pretekoch, ktorých výsledky sa započítavajú do celkovej klasifikácii Svetového pohára, triumfovala päťkrát, štyri prvenstvá dosiahla práve na skejtovej desiatke. Naposledy sa z víťazstva tešila pred desiatimi dňami v generálke na pretekoch Svetového pohára v Canmore. Už vtedy ju odborníci pasovali do roly favoritky, ale ona sama upozorňovala na to, že tam neštartovali Nórky a Fínky, ktoré si zvolili izolovanú prípravu bez účasti na pretekoch. Na tratiach vo Whistler Olympic Parku od štartu nasadila oveľa vyššie tempo ako jej súperky. Až v závere jej zrejme pomaly dochádzali sily, ale svoje postavenie si bezpečne udržala. „Mojou najsilnejšou stránkou je psychika. Viem sa extrémne sústrediť, čo je nevyhnutné na to, aby ste v dôležitých chvíľach dokázali odovzdať všetko, čo vo vás je,“ tvrdila pred olympiádou švédska tmavovlasá študentka, ktorá svoju silnú stránku potvrdila v olympijských pretekoch. „Stále sa cítim na zbláznenie a nemôžem uveriť, že mám zlatú medailu. Usilovala som sa skoncentrovať na svoju taktiku a byť trpezlivá. Vyšlo mi to fantasticky. Počas celých pretekov som sa cítila dobre a teraz som veľmi, veľmi šťastná,“ snažila sa vyjadriť svoje pocity Charlotte Kallová.

Druhá skončila olympijská víťazka z Turína na 10 km, ale vtedy sa bežalo klasickou technikou, Kristina Šmigunová-Vähiová z Estónska. Čoskoro 33-ročná majsterka sveta ešte z roku 2003 zo šampionátu v talianskom Val di Fiemme si vybojovala už svoj tretí olympijský kov v kariére. Po dvojročnej materskej dovolenke sa vrátila do bežeckej stopy až v tejto sezóne. Svoje vysoké ambície naznačila tesne pred Vianocami tretím miestom na pretekoch vo švajčiarskom Davose. Určite však nepatrila medzi top favoritky. „Samozrejme, že som túžila po zlate, ale aj so striebrom som spokojná. Netrénovala som tak tvrdo, ako pred Turínom 2006, ale sústredila som všetky sily práve na Vancouver. Hneď v prvých pretekoch sa to takmer naplno zúročilo,“ uviedla strieborná medailistka z týchto pretekov Kristina Šmigunová-Vähiová.

Bronz si vybojovala skúsená Nórka Marit Björgenová, ktorá v tejto sezóne všetko podriadila olympijskému úspechu. Vynechala aj prestížny seriál Tour de Ski, teraz sa však musela skloniť pred dvoma súperkami. „Pred pretekmi som pociťovala nervozitu, vôbec som nebola v pohode. Chvíľu ma to držalo ešte aj po štarte. Aj preto bronz považujem za veľmi dobrý,“ tešila sa štvornásobná majsterka sveta, pre ktorú to bol po dvoch strieborných medailách tretí kov s piatimi kruhmi v kariére.

Líderka celkovej klasifikácie bojov o krištáľový glóbus Poľka Justyna Kowalczyková skončila piata. „Bežalo sa mi dobre, ale táto trať mi jednoducho nesadla,“ stručne skonštatovala 27-ročná Poľka.

Slovensko v pretekoch nemalo zastúpenie.

Výsledky:

ŽENY – 10 km voľnou technikou s intervalovým štartom: 1. Charlotte Kallová (Švéd.) 24:58,4 min, 2. Kristina Šmigunová-Vähiová (Est.) +6,6 s, 3. Marit Björgenová (Nór.) +15,9, 4. Anna Haagová (Švéd.) +20,9, 5. Justyna Kowalczyková (Poľ.) +21,7, 6. Riitta-Liisa Roponenová (Fín.) +25,9

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Charlotte KallováJustyna KowalczykováMarit Björgenová