Na albume Jsem chcela Langerová najmä spievať

Aneta langerová

BRATISLAVA 25. novembra (WEBNOVINY) – Začiatkom novembra pribudol na hudobný trh tretí album českej speváčky Anety Langerovej. Nahrávka s jednoduchým názvom Jsem prináša jedenásť piesní, ktoré vznikali minulý rok. „Dá sa povedať niekedy od novembra, ale niektoré vznikli až tento rok v auguste. Tá doba bola dlhšia a mali sme tých piesní samozrejme viac – ešte na poslednú chvíľu sme sa rozhodovali, čo dať a čo nedať na album,“ prezradila v rozhovore pre agentúru SITA. Vyberali pritom podľa jej slov z asi 18 až 20 nápadov piesní. „Niektoré veci som si napísala sama, k niektorým som si pozvala autorov známych i menej známych, ale napriek tomu dobrých,“ doplnila speváčka, ktorá je sama autorkou troch piesní na albume – Motýl, Dokola a Vzpomínka, na ďalších štyroch sa podieľala ako autorka či spoluautorka hudby. Od Oskara Petra, ktorý pre ňu napísal úspešnú pieseň Hříšná těla, křídla motýlí, má na novom albume baladu Jedináček. Filip Horáček z českej kapely Prohrála v kartách je autorom piesne Den a otextoval skladbu Amor a pilotný singel V Bezvětří. Michal Hrůza, ktorý je autorom hitu Voda živá, napísal pre Anetu pieseň Stačilo říct. O titulnú Jsem sa postaral objav českej hudobnej scény Tomáš Klus, „ktorý je zameraný najmä na folk, ale zároveň vie napísať krásne popové piesne“.

S gitaristom, autorom piesne Už víš a producentom Martinom Ledvinom začala Aneta na albume pracovať v novembri minulého roka, keď na chalupe rozvíjali prinesené nápady. „Navzájom sme sa trochu oťukali, pretože album sme spolu ešte nerobili,“ poznamenala s tým, že spolupráca na albume vyplynula celkom prirodzene. „Spolupracujeme už dlhšie – od čias Dotyku, čo je môj druhý album, ktorý vyšiel niekedy v roku 2007. Odvtedy spolu hráme v kapele – on je takým kapelníkom a pomáha mi, pretože sa vyzná a má dlhoročné skúsenosti. Je taká moja pravá ruka, a na základe týchto všetkých skúseností s ním, z koncertov a tak, som sa rozhodla, že by som s ním rada nahrala album, pretože si skrátka hudobne sedíme,“ vysvetlila.

Nový album sa podľa speváčky žánrovo nachádza medzi dvoma predchádzajúcimi nahrávkami, „boli to akoby také mantinely – Spousta andělů (2004) bola dosť popová, Dotyk bol zase dosť alternatívny v tej popovej sfére, a tu je to niečo medzitým, skrátka pesničky,“ prezradila jedna z najúspešnejších českých speváčok. Ako dodala, oproti Dotyku, ktorý bol dosť elektronický, sa na novinke „otvorila a zase viac prešla k pesničkám, aby sa to dalo napríklad hrať len s gitarou a spievať, aby to boli naozaj spevné a melodické pesničky“. Preto podľa nej aj medzi jej prvými prosbami na Martina Ledvinu bolo želanie: „Chcem hlavne spievať, tak mi to pomôž zrealizovať.“ Tomu bude zodpovedať aj koncertná prezentácia albumu. „Dotyk si samozrejme žiadal, aby ten sprievod celého toho koncertného konceptu bol aj vizuálny, takže sme mali veľa projekcií, svetlá… Teraz by som sa od toho rada odlíšila – urobiť nejaký kontrast, rovnako ako sú kontrastné tie albumy, tak urobiť aj toto vo veľmi civilnom prevedení. Nemal by to byť žiaden veľký cirkus, ale malo by to byť viac o speve, pretože aj na tom albume som sa omnoho viac uvoľnila aj čo sa týka spevu. Rada by som preto investovala energiu najmä do príprav živých piesní – tak, aby si ich s nami ľudia mohli zaspievať a bolo im pri tom dobre,“ priblížila svoju predstavu turné, ktoré by malo odštartovať v polovici februára budúceho roku. V rámci neho zaspieva i fanúšikom a fanúšičkám na Slovensku. Naživo však album predstaví už 4. decembra v pražskom Hard Rock Café, kde ho i pokrstí.

Ako ďalší singel by mala vyjsť pieseň Stačilo říct, ktorú napísal Michal Hrůza. Vznikne k nej pravdepodobne i videoklip, v ktorom by sa chcela predstaviť tak, ako ju ľudia z videklipov nepoznajú. „Všetky videoklipy sú trochu štylizované a teraz by som si rada vzala gitaru a spievala – k tej piesni sa to hodí,“ uzavrela.

Bližšie informácie prináša oficiálna stránka speváčky www.langerovaaneta.cz.

SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Aneta LangerováMichal HrůzaTomáš Klus