Na Aljaške objavili nový druh bylinožravého dinosaura

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Kosti
V povodí rieky Colville na severe Aljašky objavili fosílie, ktoré patria novému druhu bylinožravého dinosaura. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 25. septembra (WebNoviny.sk) – V povodí rieky Colville na severe Aljašky objavili fosílie, ktoré patria novému druhu bylinožravého dinosaura. Výskumníci z univerzít v Aljaške a na Floride tvrdia, že by tento nález mohol zmeniť doterajšie predstavy o prehistorickom živote.

Existoval stratený svet dinosaurov

Nový druh z čeľade Hadrosauridae, ktorej zástupcovia sa živili rastlinami, sa líši od doterajších nálezov v Kanade a ostatných štátoch USA. Je štvrtým druhom endemickým pre severnú Aljašku a podporuje teóriu o dinosauroch prispôsobených arktickému prostrediu, ktoré žili pred 69 miliónmi rokov v podmienkach chladnejších, než si s nimi bežne ľudia spájajú. „V podstate existoval stratený svet dinosaurov, ktorý sme si ani neuvedomovali,“ povedal Gregory Erickson z Floridskej štátnej univerzity.

Vedci nového hadrosaura pomenovali Ugrunaaluk kuukpikensis, čo v preklade znamená staroveké zviera, ktoré sa pasie. Meno vzniklo s pomocou asistentov ovládajúcich jazyk Inupiaq, ktorým hovoria pôvodní obyvatelia Aljašky z etnickej skupiny Inupiatov.

Dinosaurus dorastal do dĺžky deväť metrov a hrubé rastlinstvo žul pomocou stovky zubov. Pravdepodobne sa pohyboval na zadných nohách, ale vedel kráčať aj po štyroch. Hirotsugu Mori z Aljašskej univerzity vo Fairbanks sa novému druhu venoval vo svojej doktorandskej práci. Nálezy publikoval v časopise Acta Palaentologica Polonica.

Vedci vykopali viac, ako 6000 kostí

V ďalšom kroku výskumného programu chcú veci zistiť, ako tento severský hadrosaurus prežil, keďže podľa Ericksona musel vydržať mesiace zimnej tmy a snehu. Mark Norell z Amerického prírodovedného múzea v New Yorku skonštatoval, že je pravdepodobné, že zvieratá v tejto oblasti žili celý rok, pretože by nezvládli migráciu. „Okrem toho, klíma bola v čase neskorej kriedy menej krutá, čo im umožnilo prežiť,“ dodal.

Počas 25 rokov vedci vykopali a skatalogizovali viac ako 6000 hadrosaurích kostí, z ktorých väčšina patrila dospievajúcim jedincom, ktoré neboli väčšie ako tri metre. Kurátor z Múzea Aljašskej univerzity Pat Druckenmiller povedal, že si pôvodne mysleli, že kosti patrili Edmontosaurovi, ktorý sa vyskytoval na väčšine územia Severnej Ameriky, ale rozdiely v lebečných a tvárových črtách potvrdili nový druh, ktorý sa pravdepodobne viac podobal vtákom alebo cicavcom.

Väčšinu z fosílií našli v oblasti zvanej Liscomb Bone Bed severozápadne od Fairbanksu a južne od Severného ľadového oceánu, pomenovanej po geológovi Robertovi Liscombovi, objaviteľovi prvých fosílií dinosaura na Aljaške.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie WBN