Na Art Film Fest príde aj Claudia Cardinale

Art Film Fest
Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

BRATISLAVA 20. júna (WEBNOVINY) – V sobotu 21. júna sa začne 22. ročník Art Film Festu. Podujatie sa bude konať v Trenčianskych Tepliciach a Trenčíne do 27. júna.

Pozvanie na festival prijala aj legendárna talianska herečka Claudia Cardinale, ktorá si prevezme ocenenie Hercova misia. Rovnakú cenu udelia tiež českému hercovi Ivanovi Trojanovi. Slovenský scenárista Ondrej Šulaj a maďarský režisér István Szabó si odnesú Zlatú kameru.

Premiéry snímok od svetových režisérov

Návštevníkov a návštevníčky Art Film Festu tento rok čaká 132 snímok v dvanástich sekciách. Na pôde festivalu sa budú konať aj Medzinárodná súťaž hraných filmov a Medzinárodná súťaž krátkych filmov. V rámci sekcie Okolo sveta uvedú v slovenskej premiére niekoľko snímok od významných svetových režisérov.

Pôjde o diela ako Zbav sa svojich miláčikov (Kill Your Darlings, 2013) režiséra Johna Krokidasa, Joe (2013) Davida Gordona Greena či Moebius (2013) od Ki-duka Kima. Láska a anarchia ponúkne filmy ako Pobrežie smrti (Costa da Morte, 2013), Je ťažké byť bohom (Trudno byt‘ bogom, 2013) či Sme najlepší! (Vi är bäst!, 2013).

Obrazom: Minuloročnou hviezdou festivalu bola talianska herečka

Európske zákutia zas v slovenskej premiére odhalia niekoľko snímok z prestížnych svetových filmových festivalov. Návštevníci a návštevníčky sa môžu tešiť na film inšpirovaný hudobníkom Nickom Caveom 20-tisíc dní na Zemi (20,000 Days on Earth, 2014), ale tiež na jedno z posledných diel, v ktorom si zahral už zosnulý americký herec Philip Seymour Hoffman s názvom Najhľadanejší muž (A Most Wanted Man, 2014), či na dielo Romana Polanského Venuša v kožuchu (La Vénus a la fourrure, 2013). Prísľuby z východu prinesú výber z východoázijskej mainstreamovej produkcie. Na plátnach premietnu snímky Do poslednej klapky krvi (Jigoku de naze warui, 2013) či Prepadovka 2 (The Raid 2: Berandal, 2014).

Obrazom: Minulý ročník úspešného Art Film Festivalu

Prvý slovenský horor

Do Nočnej prehliadky organizátori zaradili tituly Socialistický zombi mord (2014), Frank (2014), Oheň ohňom (Out of the Furnace, 2013), Labyrint strachu (In Fear, 2013), Zero Charisma (2013) či Zápas smrti (Goal of the Dead, 2014). Festival ponúkne aj sekciu Téma: Vojna a film, na ktorej sa podieľal aj Slovenský filmový ústav (SFÚ).

V rámci tejto sekcie premietnu diela Vlčie diery (1948), Za slobodu (1955), Cesty slávy (1957), Kapitán Dabač (1959), Lawrence z Arábie (1962), Zvony pre bosých (1965), Signum laudis (1980), Zajatci hmly (2005) či Lesk a bieda SNP (2005).

Art Film Fest
Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

V rámci sekcie Slovenská sezóna bude mať svetovú premiéru snímka Prvý slovenský horor. Róbert Slovák v nej zachytil všetko, čo zažil pri snahe nakrútiť horor Fabrika smrti, ktorý však nedokončil. K ďalším slovenským titulom budú patriť tohtoročný Krok do tmy, Všetky moje deti (2013), Hrana – 4 filmy o Marekovi Brezovskom (2014) či Slovensko 2.0 (2014). Organizátori podujatia sa tiež rozhodli vzdať česť zosnulému filmárovi Petrovi Solanovi. Významného režiséra si uctia prostredníctvom snímky Boxer a smrť z roku 1962.

Sekcia Bez sekcie

Art Film Fest
Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

Hercova misia ponúkne filmy Václav (2007) Jiřího Vejdělka a Hviezdy Veľkého voza (Vaghe stelle dell’orsa…, 1965), ktorý nakrútil Luchino Visconti.

Aj do sekcie Zlatá kamera zaradili dve snímky, a to konkrétne Milá Emma, drahá Böbe ( Édes Emma, drága Böbe – vázlatok, aktok, 1992) a Všetko, čo mám rád (1992) Martina Šulíka.

V sekcii s názvom Bez sekcie usporiadatelia pripravili aj program pre žiakov prvého stupňa základných škôl, takzvaný Filmový kabinet deťom.

Program festivalu zahŕňa aj profilovú prehliadku diel zosnulého britského filmára Alana Clarka. Premietnu napríklad filmy Slon (Elephant, 1989), Spodina (Scum, 1979), ale aj dokument Alan Clarke: Svojím pánom (Alan Clarke: His Own Man, 2000), ktorý nakrútil Andy Kimpton-Nye.

V rámci sprievodných podujatí vystúpia interpreti ako Chiki liki tu-a, Walter Schnitzelsson či Katarzia a jej frajeri. Predstavia sa aj Zdenka Predná a Oskar Rózsa s projektom Doledole a spoločne vystúpia rapper Vec a bubeník Martin Valihora. Súčasťou festivalu budú aj workshopy pripravené v spolupráci s projektom Midpoint. Miroslav Ulman zo Slovenského filmového ústavu bude 26. júna o 11:00 v zasadačke hotela Pax v Trenčianskych Tepliciach viesť diskusiu na tému Efektívna distribúcia slovenských filmov. Slovenský filmový ústav bude mať v Trenčianskych Tepliciach tiež predajný stánok.

Informácie pochádzajú od tlačovej tajomníčky Slovenského filmového ústavu Simony Nôtovej, z webstránky www.artfilmfest.sk a z archívu agentúry SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin ValihoraOskar RózsaPhilip Seymour HoffmanWalter SchnitzelssonZdenka Predná