Na Art Film Feste ocenia Claudiu Cardinale a Istvána Szabóa

Trojan
Český herec Ivan Trojan. Foto: Noro Hudec

BRATISLAVA 10. júna (WEBNOVINY) – Na 22. ročníku Art Film Festu ocenia aj taliansku herečku Claudiu Cardinale a maďarského režiséra Istvána Szabóa. Na utorkovej tlačovej besede to oznámil prezident festivalu Milan Lasica. Spolu s ďalšími organizátormi predstavil kompletný program podujatia, ktoré sa uskutoční od 21. do 27. júna v Trenčianskych Tepliciach a Trenčíne.

Ako uviedol Lasica, Claudia Cardinale zavíta na festival, aby si prevzala ocenenie Hercova misia. Rovnakú cenu počas festivalu udelia aj českému hercovi Ivanovi Trojanovi. István Szabó sa zasa stane laureátom Zlatej kamery. Túto cenu za mimoriadny prínos do kinematografie si z festivalu odnesie aj slovenský scenárista Ondrej Šulaj.

Claudia cardinale
Foto: Art Film Fest

Predstavili program podujatia

Na tlačovej besede tiež predstavili kompletný program filmového podujatia. Riaditeľ festivalu Peter Nágel prezradil, že pre návštevníkov a návštevníčky prichystali 132 filmov. Nebudú chýbať snímky, ktoré mohli diváci vidieť na Medzinárodnom filmovom festivale v Cannes či na festivale Sundance. O hlavné ceny Art Film Festu, Modrých anjelov, sa budú v Medzinárodnej súťaži hraných filmov uchádzať snímky Cesta Ven (2014), Rybolov bez sietí (2014), Biely tieň (2013), Tichý život (2013), List kráľovi (2014), Sendvičový klub (2013), 52 utorkov (2013), Zabiť človeka (2014), Vlastníci (2014), Pelo Malo – nanič vlasy (2013) a Klan (2014). V Súťaži krátkych filmov sa predstaví 35 titulov. Nebudú chýbať ani obľúbené sekcie Okolo sveta, Európske zákutia, Slovenská sezóna, Láska a anarchia, Prísľuby z Východu, Nočná prehliadka. Novinkami sú sekcie Focus: Alan Clarke a Téma: Vojna a film.

V rámci sprievodných podujatí organizátori festivalu pripravili vystúpenia viacerých slovenských hviezd. Budú to napríklad kapely Chiki liki tu-a a Walter Schnitzelsson či speváčka Katarzia a jej frajeri. Predstavia sa aj Zdenka Predná a Oskar Rózsa s projektom Doledole a spoločne vystúpia rapper Vec a hudobník Martin Valihora.

István Szabó
Foto: Art Film Fest

Herecká legenda

Claudia Cardinale sa v 60. a 70. rokoch minulého storočia stala hereckou legendou. Účinkovala v snímkach známych režisérov, ako napríklad Federico Fellini či Werner Herzog. Medzi jej najznámejšie filmy patria Rocco a jeho bratia (1960), Cartouche (1962), Gepard (1963), Ružový panter (1963), 8 1/2 (1963), Cirkusový svet (1964), Vtedy na Západe (1968), Fitzcarraldo (1982) alebo Drsný chlapík (1983). Za snímku Claretta (1984) získala na Benátskom filmovom festivale cenu ako najlepšia herečka. Na tomto festivale ju ocenili aj v roku 1993, keď jej za prínos do svetovej kinematografie udelili Zlatého leva. V roku 2002 získala za celoživotné dielo Zlatého medveďa na Berlínskom filmovom festivale. Je tiež držiteľkou viacerých talianskych a francúzskych štátnych vyznamenaní a je vyslankyňou UNESCO pre ženy 21. storočia.

István Szabó sa stal medzinárodne známym snímkou Mephisto (1981), za ktorú ho na MFF v Cannes nominovali na Zlatú palmu, no napokon získal len cenu FIPRESCI a ocenili ho tiež za scenár. V roku 1985 dostal na rovnakom festivale Cenu poroty za film Plukovník Redl. Szabó je tiež držiteľom dvoch Strieborných medveďov z Berlinale. Kým prvého mu udelili za snímku Vypožičaný domov (1979), druhého získal za Édes Emma, drága Böbe (1992). V roku 2001 ho v kategórii Najlepšia filmová réžia nominovali na Zlatý glóbus za film Sunshine (1999).

Ondrej sulaj
Foto: fotoarchív SFÚ

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin ValihoraMilan LasicaOskar RózsaWalter SchnitzelssonZdenka Predná