Na Bielej noci sa predstavia umelci i z Japonska a Austrálie

Bez názvu
Inštalácia vytvorená na trávniku z tisícok svietiacich diód s názvom Biela noc v parku Petra Vrábeľa v Mestskom parku počas kultúrneho podujatia Biela noc - Nuit blanche 2010. Foto: SITA/Ivan Fleischer

KOŠICE 14. septembra (WEBNOVINY) – Medzi vrcholné podujatia v rámci programu Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013 patrí Biela noc/Nuit Blanche.

Projekt Biela noc

Európsky projekt Nuit blanche/Biela noc je podľa usporiadateľov zhmotnením túžby po (znovu)objavovaní urbanistického prostredia, ktoré nadobúda prostredníctvom umenia nový rozmer.

Mesto sa počas jednej noci premení na interaktívny priestor, ktorého bežný, každodenný nočný cyklus na niekoľko hodín prestáva existovať.

Hudobné a svetelné inštalácie súčasného umenia vdýchnu svetlo, zvuk a život nočnému mestu a noc sa tak stáva bielou.

Od roku 2002 sa projekt teší veľkej obľube návštevníkov, parížsku Nuit blanche navštevujú približne dva milióny ľudí. Z Paríža, kde projekt vznikol, sa počas niekoľkých rokov presunul aj do ďalších miest, okrem iných do Bruselu, Ríma, Madridu, Rigy, Bukurešti, Petrohradu, Los Angeles, Toronta, aj Košíc.

Už 4. ročník tohto najrozsiahlejšieho projektu súčasného umenia na Slovensku sa uskutoční v sobotu 5. októbra v predvečer jubilejného 90. ročníka Medzinárodného maratónu mieru.

„Týmto ročníkom Bielej noci sa nám podarilo prekročiť európsky kontinent. Po prvýkrát sa budú v našej krátkej histórii prezentovať aj traja umelci z Japonska a jeden z Austrálie. Celkovo sa v Košiciach predstaví štyridsať umeleckých inštalácií,“ uviedla kurátorka Bielej noci Zuzana Pacáková.

Vystaviť svoje diela prídu aj umelci z Anglicka, Česka, Francúzska, Talianska, Maďarska, Slovenska a Španielska. Jedna z inštalácií bude aj na Námestí maratónu mieru, kde v rámci spoločného programu zapália maratónsky oheň.

Osobitné miesto tento rok patrí Francúzsku, zastúpenému až šiestimi umelcami. Rok 2013 je pre vzájomné vzťahy Francúzska a Slovenska významným rokom najmä preto, že Marseille je košickou „dvojičkou“ v projekte Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) 2013.

„Hlavným partnerom Bielej noci 2013 je práve Francúzsky inštitút na Slovensku, ktorý sa na našich aktivitách podieľa už niekoľko rokov a rovnako významnú pomoc nám poskytuje aj Francúzska aliancia v Košiciach,“ dodala Pacáková.

Počas tohtoročnej Bielej noci sa návštevníci nenachodia tak ako vlani, ale o to viac zabavia. Organizátori trasu oproti minulému roka zúžili a inštalácie koncentrovali do štyroch zón v centre mesta – okolo Tabačky, na Hlavnú ulicu, do Kasární/Kulturparku a po ročnej prestávke aj do Mestského parku. „Podľa mnohých bol vlaňajší okruh veľmi široký a náročný, čo sa ukázalo aj na návštevnosti okrajových častí. Preto budú tento rok inštalácie umiestnené na ľahko dostupných miestach. Opäť oživíme Mestský park, kde boli vždy zaujímavé svetelné inštalácie, na ktoré sa ľudia tešili,“ informovala Pacáková.

Medzi tohoročné novinky patrí sprievodný program v podobe hudobných vystúpení. Návštevníci Bielej noci 2013, ktorí po prehliadke zakotvia v Kasárňach/Kulturparku, sa môžu od 22:00 hodiny tešiť na koncert britských priekopníkov ambient house music The Orb. „Tradičný slogan Garantujeme, že nezaspíte, bude tento rok platiť doslovne. Od polnoci totiž pódiá v bývalých kasárňach obsadia známi dídžejovia. Bude to príležitosť nielen na zábavu, ale aj na stretnutie s vystavujúcimi umelcami a neformálne diskusie až do rána. Na kultúrny maratón v Košiciach tak zrejme nadviaže nedeľný štart jubilejného 90. ročníka Medzinárodného maratónu mieru.“

Podrobnejšie informácie nájdu záujemcovia na internetovej stránke www.biela-noc.sk

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom