Na bratislavskom letisku pristál čínsky Boeing, do Pekingu prepraví zdravotnícke pomôcky (foto)

BRATISLAVA: Lietadlo z Číny na pristálo na letisku
Čínske lietadlo, ktoré má vyzdvihnúť humanitárnu pomoc v súvislosti s koronavírusom, na Letisku Milana Rastislava Štefánika v Bratislave. Bratislava, 7. február 2020. Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková.
  • aktualizované 7. februára 14:12

V piatok o siedmej ráno pristálo v Bratislave nákladné lietadlo Boeing 747-400 dopravcu Suparna Airlines z čínskeho Šanghaja. Informuje o tom Letisko M. R. Štefánika na sociálnej sieti Facebook.

„Nie je pravda, že lietadlo odmietli vo Viedni a zároveň nejde o humanitárnu pomoc, ale o obchodný let,“ uviedlo letisko s tým, že do čínskeho Pekingu prepraví Boeing zdravotnícke pomôcky – rúška na tvár, ochranné rukavice či okuliare.

Preventívne opatrenie

Hovorkyňa Ministerstva dopravy a výstavby SR Karolína Ducká uviedla, že preventívne opatrenia prebiehajú bez problémov.

Posádka čínskeho lietadla podľa ministra dopravy Árpáda Érseka zostáva počas celého času nakladania tovaru na palube lietadla. Zároveň sú všetci zamestnanci letiska chránení ochrannými prostriedkami a poučení o situácii. Na všetko tiež dohliadajú aj hygienici.

„Chcem v prvom rade upozorniť, aby médiá zbytočne nešírili paniku. Ide o bežný postup pri takýchto mimoriadnych situáciách a všetko sa uskutočňuje v súlade s nariadeniami hygienikov a leteckými postupmi, aby sme minimalizovali akékoľvek riziko,“ uviedol minister.

Povolenie vydalo ministerstvo dopravy

Lietadlo po naložení nákladu odletí z bratislavského letiska v piatok o tretej popoludní. Povolenie na vykonanie charterového letu z Číny a späť vydalo ministerstvo dopravy v súlade s platnými právnymi predpismi v oblasti civilného letectva.

V súvislosti s epidemiologickou situáciou vo svete posádka lietadla aj po komunikácii s leteckým dopravcom nesmie opustiť palubu lietadla. Všetky postupy sú koordinované s ministerstvom zdravotníctva.

Pred samotným vzletom lietadla je povinnosťou posádky aj vizuálne skontrolovať exteriér lietadla a tiež naloženie nákladu, čo znamená, že iba v tomto prípade môžu opustiť lietadlo.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom