Na byty pre Rómov dostanú Letanovce ďalšie peniaze

Na byty pre Rómov dostanú Letanovce ďalšie peniaze
Rómska osada Letanovský mlyn v lokalite Strelník počas obhliadky nových nájomných bytov pre obyvateľov rómskej osady, ktorej sa zúčastnili poslanci parlamentného výboru, splnomocnenec vlády pre rómske komunity a starosta obce Letanovce. Foto: SITA/Rastislav Ovšonka

LETANOVCE 12. októbra (WEBNOVINY) – Dostavba nových nájomných bytov v Letanovciach pre obyvateľov rómskej osady Letanovský mlyn v lokalite Strelník by sa mohla pohnúť.

Poslanci výboru Národnej rady pre ľudské práva a národnostné menšiny NR SR dnes priniesli starostovi obce dobrú správu.

Obec by mala dostať 319 000 eur na dokončenie nevyhnutnej infraštruktúry, ktorá umožní sprevádzkovanie bytov nižšieho štandardu.

Napriek tomu, že byty sú už skolaudované, doteraz sú prázdne a nevyužívajú sa, keďže nie sú napojené na elektrickú energiu či vodu, chýbajú tu cesty či ďalšia infraštruktúra.

Peniaze by mala dostať obec z úradu vlády. Podľa starostu Letanoviec Michala Urbana tohto roku sa určite nepodarí odovzdať byty novým nájomníkom, aj keby peniaze dostali hneď. Reálne je to podľa neho možno v máji budúceho roku. Starosta nedokáže pochopiť, ako mohli byť byty skolaudované, keď nie sú dokončené.

Obrazom: Byty pre letanovských Rómov si prezreli poslanci

Poslanci si prezreli aj zničené byty

Na byty pre Rómov dostanú Letanovce ďalšie peniaze
Foto: SITA/Rastislav Ovšonka

Poslanci parlamentného výboru pod vedením predsedu Rudolfa Chmela a splnomocnenca vlády pre rómske komunity Petra Polláka si najskôr pozreli nové byty.

Starosta obce im ukázal aj zničené byty, ktoré pred niekoľkými dňami vykradla partia mladíkov zo Spišského Štvrtka.

Do výstavby 96 nájomných bytov v lokalite Strelník pritom obec Letanovce, štát i Európska únia investovali už okolo 3,2 mil. eur.

Poslanec Rudolf Chmel pri následnej prehliadke rómskej osady Letanovský mlyn vyjadril obavu, či sa presťahovaním obyvateľov z terajšej osady zmení aj spôsob života týchto ľudí. Poslanci zároveň vyjadrili počudovanie nad tým, že nové byty vyrástli na ešte vzdialenejšom mieste, ako je súčasná osada.

Starosta obce Michal Urban podľa vlastných slov celý problém novej i starej osady len zdedil, keďže v čase rozhodovania o celom projekte nebol starostom. Jeho zámerom je konečne dostavať a odovzdať nové byty nájomníkom. Bez pomoci štátu však obec na to podľa neho nemá, keďže Letanovce sa zadlžili už pri samotnej výstavbe nájomných bytov.

Rómovia z Letanovského mlyna sa tešia

Na byty pre Rómov dostanú Letanovce ďalšie peniaze
Foto: SITA/Rastislav Ovšonka

Podľa Petra Polláka predstavuje sťahovanie obyvateľov z Letanovského mlyna do nových bytov, ktoré sú mimo obce, zlým riešením, aj keď kvalita bývania je tu na oveľa vyššej úrovni ako v súčasnej osade.

Zodpovednosť za výstavbu nových bytov v novej lokalite je podľa neho hlavne na obci Letanovce.

Starosta mu však oponoval, že obec predložila návrh, s ktorým súhlasila aj vláda v roku 2004, takže je to najmä zodpovednosť vtedajšej vlády. Obec ani vtedy ani dnes nemá vhodné pozemky na výstavbu bytov.

Na nové bývanie v lokalite Strelník sa tešia aj obyvatelia osady Letanovský mlyn. Viacerí dnes uviedli, že chcú žiť lepšie. V súčasnej osade nemajú elektrinu, neexistuje tu vodovod a kanalizácia, vodu majú obyvatelia osady len z jedinej studne. Podľa posledných odhadov žije v starej osade okolo 1 500 ľudí.

Aj z tohto dôvodu je otázne, či sa podarí presťahovať všetkých obyvateľov Letanovského mlyna do lokality Strelník, kde je 96 dvojizbových bytov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Rudolf Chmel