Na čele Úradu pre verejné obstarávanie by mal byť odborník a nie skrytý kandidát, tvrdí OĽaNO

Igor Matovič, Veronika Remišová
Poslanci Igor Matovič a Veronika Remišová (OĽaNO). Foto: archívne, SITA/Marko Erd.

BRATISLAVA 30. augusta (WebNoviny.sk) – Na čele Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) by mal byť najlepší kandidát a nie skrytý kandidát politickej strany. Tvrdí to hnutie OĽaNO. Podľa poslankyne hnutia Veroniky Remišovej je totiž zrejmé, že vláda nemá záujem vybrať najlepšieho kandidáta, ale skôr kandidáta vybratého jednou z koaličných strán.

Nezávislý odborník na čele

„Je mimoriadne dôležité, aby na čele úradu stál nezávislý odborník, ktorý bude schopný odolávať tlaku politikov, ktorí sa žiaľ často snažia o zneužívanie kontrolných inštitúcií na vlastné ciele,“ tvrdí vo vyhlásení Remišová s tým, že kontrolné inštitúcie sú kľúčovým prvkom demokratického fungovania štátu a zabezpečujú riadny výkon moci.

Podľa zástupcu hnutia OĽaNO, ktorý sa zúčastnil verejného vypočutia, najpresvedčivejší výkon podali Matej Slička a Martin Hasay. „Miroslav Hlivák, o ktorom sa hovorí, že je kandidátom strany Most-Híd, svojou prezentáciou nepresvedčil,“ píše sa vo vyhlásení hnutia. Práve Hliváka vláda v stredu schválila ako kandidáta na post šéfa ÚVO. Hlasovaním to ešte musí potvrdiť parlament.

Kontrola vlastného biznisu

Remišová pripomenula aj situáciu, keď v roku 2011 Iveta Radičová robila výberové konanie na post predsedu ÚVO. „Robert Fico spustil veľký krik a tvrdil, že post predsedu ÚVO by mal patriť Smeru – teda vtedajšej opozícii. Na tento post ponúkol nominanta Smeru bez akýchkoľvek skúseností s kontrolou verejného obstarávania. Rozdiel medzi nami a koalíciou Roberta Fica je v tom, že my nevyhlasujeme, že chceme nejaké posty pre opozíciu,“ uviedla.

Poslankyňa hnutia hovorí, že OĽaNO chce na čele úradu nepodplatiteľného človeka a odborníka, ktorý posilní túto inštitúciu a bude vykonávať nezávislú kontrolu verejných obstarávaní a vydávať správne rozhodnutia aj v politicky citlivých tendroch. „Na druhej strane by bolo minimálne správne a transparentné, aby kandidátov vyberala nezávislá komisia, v ktorej by mala opozícia svojho zástupcu, podobne ako aj odborná verejnosť. Koalícia chce za každú cenu obsadiť miesto šéfa ÚVO, aby sama kontrovala vlastný biznis,“ dodala Remišová.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Iveta RadičováVeronika Remišová
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiÚVO Úrad pre verejné obstarávanie