Na Cypre sme hrali statický futbal na istotu. Chýbal niekto, kto má futbalové cítenie, vraví Ľuboš Reiter

Slovensko - Cyprus
Foto: Archívne, SITA/AP

Niekdajší slovenský futbalový reprezentant Ľuboš Reiter nie je zaskočený remízovým vstupom Slovákov do kvalifikácie o postup na MS 2022 v Katare. Mužstvo trénera Štefana Tarkoviča v stredu večer na štadióne v Nikózii uhralo s domácimi Cyperčanmi iba bezgólový výsledok a hneď v úvode kvalifikačného cyklu tak prišlo o cenné dva body.

„Neviem, čím to bude, ale Cyprus proti nám v predchádzajúcich zápasoch vždy vedel zahrať. Predpokladal som, že to bude vyrovnaný zápas, ale čakal som, že sa presadíme strelecky a vyhráme aspoň o gól,“ uviedol pre Webnoviny.sk 46-ročný bývalý útočník.

Od niektorých čakal viac

Reiter priznal, že od niektorých slovenských hráčov čakal výkonnostne viac. Podľa neho to nefungovalo hlavne v strede poľa a Slováci sa nevedeli presadiť ani po krajoch. „Mali sme vpredu dobrých útočníkov, ale keď kraje nefungujú a nechodia k nim lopty, nemôžeme dať gól,“ hovorí.

Citeľne podľa Reitera chýbali zdravotne indisponovaní Marek Hamšík, Stanislav Lobotka i Vladimír Weiss. Ako povedal, sú to fantastickí hráči a ešte stále nie po zenite. Už mnohokrát dokázali potiahnuť mužstvo.

„Škoda, že nemohol hrať Hamšík. S ním vyzerá naša hra trošku inak. Kucka je síce tiež skúsený hráč, ale je to skôr bojovník. Na ihrisku je potrebný niekto, ktorý má cítenie, dokáže zmeniť tempo hry,“ zhodnotil.

Chýbala dravosť, energia a pohyb

Slovákom na trávniku GSP Stadium v Nikózii chýbala aj väčšia dravosť, energia i pohyb. Tempo našej hry bolo príliš pomalé. Takýto futbal Reitera nebaví, podľa neho mali hrať Slováci kolmejšie smerom dopredu.

„Toto nám chýbalo. Včera sme hrali statický futbal stále len na istotu ´do nohy´, bez žiadneho vzrušenia v šestnástke súpera. Aj preto sú Ronaldo, Messi či Ibrahimovič takí výnimoční hráči, pretože zoberú lopty a ihneď zrýchlia do pokutového územia,“ dodáva.

Ako vraví, štýl Slovákov má však hlbšie korene. Do futbalu pod Tatrami vliezol holandský štýl hry, ktorý je podľa neho výborný, ale existuje pri ňom riziko, že často skĺzava do nudného futbalu. V reprezentácii sa nachádza mnoho hráčov, ktorí si prešli týmto modelom.

Reiter prízvukuje, že tento tzv. Guardiolov systém založený na krátkych prihrávkach môže vyznievať nezáživne a preto si vyžaduje zásah trénera, aby nabádal hráčov ku kolmejšiemu prejavu a rýchlejšej hre smerom dopredu, nielen do šírky ihriska.

Futbal by mal divákov baviť

Myslí si, že Trenčín, Žilina či iné kluby odvádzajú fantastickú prácu pri „brúsení slovenských futbalových diamantov“, mali by však dbať na to, aby hra prinášala vzrušenie a góly. Teda, aby sa divák futbalom bavil.

„Často pozerám slovenskú ligu, lebo tam hrá veľa mladých chlapcov. Viacerých som dokonca trénoval. Mám ich rád, teším sa z toho, že hrajú ligu. Kvalita našej súťaže sa však uberá do takej stojacej pozície,“ pridal svoj postreh súčasný konateľ a tréner A-mužstva Tesly Stropkov.

Bývalý kanonier Prešova, Žiliny, Petržalky či českého Olomouca mal počas reprezentačných čias nálepku akéhosi žolíka. Väčšinu gólov v národnom mužstve strelil ako striedajúci hráč.

„Včera by som však našim asi veľmi nepomohol. Aj keď si pamätám, že som kedysi Cypru strelil gól,“ pridal spomienku na duel z 13. februára 2003, keď v rámci miniturnaja na Afroditinom ostrove skóroval v 1. minúte víťazného duelu proti domácim (3:1).

Cyprus do futbalu veľa investoval a je to cítiť

V súvislosti s Cyprom si spomína, že za jeho čias chodievali hráči do tejto krajiny na futbalový dôchodok. „Hráč po tridsiatke išiel na Cyprus, zarobil trikrát viac ako v slovenskej lige a bol vysmiaty, ešte k tomu bol prakticky na dovolenke,“ opisuje.

Zároveň však dodáva, že Cyprus je dnes už niekde úplne inde. Do futbalu veľa investoval a je to podľa neho cítiť.

Slováci v marcovom asociačnom termíne zabojujú o kvalifikačné body ešte v dvoch dueloch. V sobotu nastúpia v Trnave proti tímu Malty a v utorok si na rovnakom mieste zmerajú sily s Rusmi. „Škoda, že sme na Cypre nevyhrali, ale ideme ďalej,“ optimisticky dodal na záver Ľuboš Reiter.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe HamšíkĽuboš ReiterStanislav LobotkaŠtefan TarkovičVladimír Weiss